wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Zapalenie stawów

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów to zespół chorobowy, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych, jednak schorzenie to może dotyczyć również ludzi młodych. Zapalenie stawów prowadzi często do kalectwa u ludzi powyżej 55. roku życia. Do najważniejszych typów zapalenia stawów nalezą zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba powstaje na skutek zużywania się tkanki łączącej kości co prowadzić może do bolesnego ocierania się kości o siebie.

Grzybica paznokci  nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci to choroba zakaźna, która jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci. Zmiany chorobowe najczęściej zaczynają się od palucha a następnie obejmują płytki kolejnych paznokci. Grzybica paznokci jest uznawana za chorobę wstydliwa, bowiem panuje przekonanie, że wynika z braku troski o higienę osobistą. Tego typu myślenie jest błędne. Grzybica najczęściej nie wynika z zaniedbania higieny.

Choroba bostońska - popularna wśród dzieci

Choroba bostońska - popularna wśród dzieci

Choroba bostońska jest chorobą zakaźną występującą u dzieci. Do niedawna rzadko spotykana, lecz ostatnio pojawia się coraz częściej. Jest wywołana przez wirusy Coxackie.

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna (młodzieńcza kifoza) jest to choroba, która rozpoczyna się w wieku młodzieńczym, czyli około dwunastego roku życia. Choroba ta polega na wyjałowieniu nasad trzonów kręgowych oraz deformacją. Charakterystyczną cechą tej choroby jest obumieranie tkanki kostnej.

Zwyrodnienie kręgosłupa - rozpoznanie

Zwyrodnienie kręgosłupa - rozpoznanie

Zwyrodnienie kręgosłupa jest to choroba charakterystyczna dla ludzi starszych chociaż w niektórych przypadkach występuje także u ludzi młodych. Polega ona na zużyciu kręgów oraz ich zmianie kształtu. Zwyrodnienie kręgosłupa najczęściej dotyka odcinka lędźwiowego oraz szyjnego.

Zatrucie pokarmowe - ostre schorzenie układu pokarmowego

Zatrucie pokarmowe - ostre schorzenie układu pokarmowego

Zatrucie pokarmowe określić można jako ostre schorzenie przewodu pokarmowego, które spowodowane może być poprzez spożycie zakażonego pokarmu, lub zawierającej toksyny wody. Głównym objawem zatrucia jest ostry nieżyt jelitowo-żołądkowy. Objawy mogą pojawiać się już po kilku godzinach od spożycia skażonego pokarmu, lub wody, bądź też nawet po kilku dniach.

Zapalenie ucha zewnętrznego a niedosłuch

Zapalenie ucha zewnętrznego a niedosłuch

Zapalenie ucha zewnętrznego jest to schorzenie ucha o charakterze infekcyjnym. Zapalenie jest wywoływane wirusem opryszczki lokalizuje się w obrębie przewodu słuchowego. W niektórych przypadkach grzyb czy też wirus atakuje całą małżowinę uszną.

Wszawica - rodzaje i rozpoznanie

Wszawica - rodzaje i rozpoznanie

Wszawica jest to choroba, która dotyka zarówno ludzi jak i zwierząt. Jej objawem są zmiany skórne, które powodują pasożyty wszy(stawonogi). Wszy żywią się krwią. Ponadto pasożyty te składają każdego dnia jaja, tak zwane gnidy.

Wrzody - objawy i leczenie

Wrzody - objawy i leczenie

Wrzody są potocznym terminem stosowanym w zastępstwie nazwy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Choroba ta polega na obecności ubytków w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy zwanych wrzodami trawiennymi. Choroba częściej dotyka mężczyzn, a same wrzody częściej lokalizowane są w dwunastnicy. Może mieć charakter bezobjawowy, jak również być możliwa w rozpoznaniu poprzez takie objawy jak silne bóle w nadbrzuszu.

Wodniak - przyczyny i objawy

Wodniak - przyczyny i objawy

W przypadku wodniaka jądra może być to choroba nabyta lub też często następuje na wskutek zapalenia jądra czy też jego urazu. Natomiast w przypadku wodniaka błędnika przyczyną jest przede wszystkim uraz głowy oraz różnego rodzaju infekcje. Do czynników sprzyjających występowaniu wodniaka możemy również zaliczyć cukrzycę, zaburzenia naczyniowe oraz choroby endokrynologiczne.

Wodniak jądra - diagnoza

Wodniak jądra - diagnoza

Wodniak jądra jest to jedna z chorób układu rozrodczego polegająca na gromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. Płyn ten przybiera barwę bursztynową, a jego zawartość wynosi od kilku do kilkuset mililitrów.

Wierzchniactwo - niewłaściwe umiejscowienie cewki moczowej

Wierzchniactwo - niewłaściwe umiejscowienie cewki moczowej

Wierzchniactwo jest wadą wrodzoną polegającą na niewłaściwym umiejscowieniu cewki moczowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady u chłopców wynosi 1:30000. Jeśli chodzi o występowanie wady u noworodków żeńskich, to występuje ona cztery razy rzadziej, niż u noworodków męskich. Wada może wiązać się także z rozstąpieniem spojenia łonowego, przepukliną, czy też niezstąpieniem jąder. U chłopców wyróżnić można dwa rodzaje wierzchniactwa: całkowite oraz niecałkowite. Te drugie dzieli się z kolei na żołędziowe i prąciowe.

Wąglik - przyczyny i objawy

Wąglik - przyczyny i objawy

Wąglik jest to choroba zakaźna wywołana laseczką wąglika. Choroba ta dotyka nie tylko ludzi, ale w większości zwierząt.

Tężec - groźna choroba zakaźna

Tężec - groźna choroba zakaźna

Tężec to bardzo ciężka choroba, która dotyka nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Tężec ma charakter zakaźny, ale nie jest zaraźliwy. Naturalnym nosicielem choroby jest koń. Śmiertelność w przypadku zachorowania wynosi około trzydziestu procent wszystkich przypadków. Zarodniki wytwarzane przez bakterię tężca są odporne na niesprzyjające warunki środowiska.

Rzęsistkowica powodowana przez pasożyty

Rzęsistkowica powodowana przez pasożyty

Rzęsistkowica to choroba spowodowana przez pasożyty i dotyka ona dróg moczowo-płciowych. Choroba wywołana jest przez rzęsistki, które przenoszone są drogą płciową. U kobiet rzęsistki bytują w pochwie, oraz cewce moczowej, natomiast u mężczyzn w obrębie gruczołu krokowego. Choroba ta najczęściej dotyczy żeńskiej części populacji.