wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Choroba Wilsona

Choroba Wilsona

Choroba Wilsona nazywana również zwyrodnieniem soczewkowo - wątrobowym to schorzenie powodujące zaburzenia wydalania miedzi z żółcią. Miedź gromadzona jest w organizmie i odkładana w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia. Zapadalność na schorzenie występuje u jednej osoby na 30-100 tys. urodzeń.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest stanem zapalnym zatok przynosowych, spowodowanym infekcją wirusową błon śluzowych nosa połączone z zakażeniem bakteryjnym. Choroba rozwija się obejmując również zatoki. Stan zapalny może rozwijać się również w zatokach czołowych, szczękowych, sitowych oraz zatoce klinowej.

Krew w kale

Krew w kale

Obecność krwi w kale jest zawsze niepokojącym objawem i wymaga pełnej diagnostyki jelita grubego. Krew w stolcu może występować jawnie bądź w sposób utajony. Może być to ślad pozostawiony na papierze toaletowym, krew na stolcu, krew i skrzepy ze stolcem. Objaw ten występuje najczęściej przy chorobie hemoroidalnej, nowotworach łagodnych i złośliwych jelita grubego, chorobach zapalnych jelit, infekcjach przewodu pokarmowego i innych.

Choroba Meniera

Choroba Meniera

Choroba Meniera znana tez jako Idiopatyczny wodniak błędnika to rzadko spotykane schorzenie laryngologiczne. Schorzenie ma związek z błędnikiem, częścią ucha wewnętrznego odpowiedzialną za zmysł słuchu i równowagi. Dane statystyczne wskazują, że cierpiących na to schorzenie jest około dwóch tysięcy osób. Choroba może prowadzić do znacznej utraty słuchu. Dolegliwość ujawnia się u osób między 30 a 50 rokiem życia. Płeć nie ma wpływu na występowanie choroby.

Dna moczanowa - rozpoznanie

Dna moczanowa - rozpoznanie

Dna moczanowa nazywana jest również artretyzmem lub skazą moczanową. Jest to przewlekła choroba spowodowana zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryn.Częściej występuje o mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj dotyka osób około 40 roku życia.

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia to zaburzenie hormonalne występujące u mężczyzn związane ze stosowaniem leczenia hormonalnego. Może przykładowo pojawić się w leczeniu raka stercza. Polega na rozroście tkani tłuszczowej, włóknistej i gruczołowej, co skutkuje powiększeniem sutka u mężczyzny.

Progeria - starczy wygląd

Progeria - starczy wygląd

Progeria inaczej nazywana zespołem progerii Hutchinsona-Gilforda to genetycznie uwarunkowana choroba charakteryzująca się przyspieszonym procesem starzenia się. Średnia długość życia osób z ta chorobą sięga zaledwie 13 lat. Progeria jest niezwykle rzadką chorobą.

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna (młodzieńcza kifoza) jest to choroba, która rozpoczyna się w wieku młodzieńczym, czyli około dwunastego roku życia. Choroba ta polega na wyjałowieniu nasad trzonów kręgowych oraz deformacją. Charakterystyczną cechą tej choroby jest obumieranie tkanki kostnej.

Zespół pozakrzepowy - przyczyny i objawy

Zespół pozakrzepowy - przyczyny i objawy

Zespół pozakrzepowy to określenie ostatniego stadium rozwoju niewydolności żył, czy też powikłań zdrowotnych spowodowanych zakrzepicami powierzchownych oraz głębokich żył. Do tego rodzaju zakrzepic dochodzi najczęściej wskutek zaburzeń krzepliwości krwi, a także stanów zapalnych żył. Choroba ta nie jest w pełni uleczalna i może prowadzić do trwałej deformacji nóg, czy też stałych obrzęków.

Zapalenie ucha środkowego - diagnoza

Zapalenie ucha środkowego - diagnoza

Zapalenie ucha środkowego zazwyczaj jest to infekcja wirusowa, która towarzyszy każdemu w wieku dziecięcym. W przypadku tej choroby wyróżniamy rodzaj przewlekły oraz ostry. Możemy także mówić o perlaku ucha środkowego. Jest to guzowaty twór, który znajduje się w uchu środkowym.

Wrastający paznokieć - przyczyny i leczenie
Stopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy

Stopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy

Stopa cukrzycowa to jedno z powikłań powstających po przebyciu choroby, jaką jest cukrzyca. Jest to przypadłość, która dotyka stopę. Jeżeli nie podejmie się leczenia, to kończy się martwicą stopy, a w rezultacie amputacją. Występuje u około dziesięciu na stu pacjentów, którzy chorują na cukrzycę. Choroba ta powoduje ogromny ból, deformację stopy oraz liczne problemy, które występują podczas chodzenia.

Skazy krwotoczne - skłonności do nadmiernego krwawienia

Skazy krwotoczne - skłonności do nadmiernego krwawienia

Skazy krwotoczne są skłonnościami do nadmiernego krwawienia w obrębie różnego rodzaju narządów i tkanek, które to mogą mieć charakter nabyty, lub być dziedziczone. Do choroby dochodzi w skutek uszkodzenia żył i tętnic, kiedy to krew wycieka na zewnątrz organizmu, lub do tkanek wewnętrznych.

SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej

SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej

SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) jest to nietypowa odmiana zapalenia płuc, która została rozpoznana po raz pierwszy w Chinach. Choroba jest wysoce zakaźna i w jej następstwie nadal dochodzi do zgonów wśród populacji. Objawy SARS ustępują u chorego po okresie około czternastu dni.

Rozwarstwienie aorty skutkiem zbyt dużego ciśnienia krwi