wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyDomowe sposoby na kaszel
rozwiń
Fot. Morrhigan/iStockphoto

Kaszel to mechanizm obronny służącym oczyszczaniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Kaszel jest często objawem chorobowym. Ze względu na czas trwania wyróżniamy kaszel ostry (trwający krócej niż 3 tygodnie) podostry (3–8 tygodni) i przewlekły (ponad 8 tygodni). W zależności czy odruchowi kasłania towarzyszy odkrztuszanie śluzu lub ropy wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry.

 

PrzyczynyNajczęstszą przyczyną kaszlu jest przedostanie się ciała obcego do dróg oddechowych oraz choroby układu oddechowego. Kaszel ostry występuje najczęściej po przebytym zakażeniu wirusowym górnych dróg oddechowych (gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli). W mniejszym stopniu występuje podczas zakażenia bakteryjnego czy choroby alergicznej. Natomiast kaszel podostry jest objawem zakażenia wirusowego górnych dróg oddechowych. Kaszel przewlekły pojawia się również w wyniku, w napadów astmy, zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) , zapalenia płuc i zatorowości płucnej.

Domowe sposoby na kaszel

 

Kaszel nie jest chorobą lecz objawem nieprawidłowości występujących w organizmie człowieka. Leczenie objawów kaszlu jest konieczne, ponieważ może on doprowadzić do powstania zapalenia płuc. Łagodzenie kaszlu w ostrych stanach zakażenia dróg oddechowych może następować poprzez:

  • - stosowanie syropów wykrztuśnych
  • - zastosowanie środków napotnych
  • - zastosowanie baniek
  • - rozgrzewanie klatki piersiowej poprzez nacieranie jej spirytusem kamforowym, salicylowym lub mrówkowym

W celu złagodzenia objawów kaszlu można stosować zioła zawierające śluzy. Właściwości wykrztuśne posiadają: ziele tymianku, owoc anyżu, liść podbiału czy porost islandzki

Jeżeli objawy nie ulegają złagodzeniu po zastosowaniu wymienionych zabiegów i środków konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.

Osoby czytające o Domowe sposoby na kaszel zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Domowe sposoby na kaszel

kasieńka_10 / 213.241.39.* / 2017-04-18 14:58
Ja nie lubię tych domowych sposobów, na samą myśl o czosnku i cebuli razem mnie odrzuca. Wolę już pić ziołowy dicotuss, który jest delikatny i przyjemnie się go pije.

Re: Domowe sposoby na kaszel

marta.tym / 91.222.118.* / 2017-02-04 21:44
Będę chciała kupić za jakiś czas inhalator i myślę nad modelem Alergia Stop. Raz, że to polskiej marki sprzęt, a dwa, że produkuje dostatecznie małej wielkości lek w mgiełce, także można tutaj prowadzić terapię też dolnych dróg, a nie tylko gardła, czy nosa. Właśnie do nawracającego zapalenia płuc bym potrzebowała inhalatora...

Re: Domowe sposoby na kaszel

maslowyx / 2016-04-29 17:58
Syrop z cebuli leczy wszystko ;)

Re: Domowe sposoby na kaszel

Andzia88 / 87.207.146.* / 2016-04-26 21:19
Ja i u siebie jak i u dziecka też stosuje Dicotuss Baby. Lubię go bardzo ze względu na fajny naturalny skład. Do tego można pić na noc co w ogóle mnie do niego zachęciło.
 
w_zielinska / 2016-04-28 12:25
Ciepła woda z miodem. Zawsze mi pomaga na podrażnione gardło.

Re: Domowe sposoby na kaszel

Yoruichi / 164.127.250.* / 2015-10-29 13:22
Ja od dawna stosuję dicotuss. Kiedyś przepisał mi go lekarz, pomógł i od tego czasu go stosuję.
 
emilka314 / 77.242.232.* / 2015-11-05 00:20
Ja jestem nim zachwycona! Normalnie stosowałam syropy wykrztuśne zapisywane przez lekarza, ale średnio sobie radziły . Zwróciłam się z zapytaniem do farmaceutki i powiedziała że Dicotuss powinien pomóc. 3 dni i kaszel zniknął!

Re: Domowe sposoby na kaszel

fisiol / 31.183.51.* / 2015-03-09 01:16
Pewnikiem, który na mnie działa jest syrop na kaszel. U mnie takim sprawdzonym syropem jest Fosidal. Syrop o smaku pomarańczowym, którego działanie poznałem podczas zapalenia oskrzeli. Nie dość, że pomógł mi się pozbyć kaszlu to bez problemu mogłem brać go razem z antybiotykiem. Bardzo dobry syrop. Jak ktoś ma problemy z kaszlem to polecam.