Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Skandynawskie sosny i świerki przetrwały epokę lodowcową

Skandynawskie sosny i świerki przetrwały epokę lodowcową

2012-03-04 11:00
Skandynawskie sosny i świerki przetrwały epokę lodowcową
[fot: arinas74/sxc.hu]

Skandynawskie sosny i świerki przetrwały epokę lodowcową

Do niedawna uważano, że ostatnia epoka lodowcowa ogołociła Skandynawię z drzew iglastych. Okazuje się jednak - ustalili naukowcy - że część z nich przetrwała.

Lodowiec zaczął ustępować jakieś 9 tys. lat temu. Naukowcy sądzili, że to wtedy drzewa iglaste pojawiły się w Skandynawii na nowo. Okazuje się jednak, że część z nich przetrwała w niegościnnym klimacie przez kilka tysięcy lat.

Najnowsze badania, opublikowane w tygodniku Science, przeprowadził zespół naukowców ze Szwecji, Danii i Norwegii pod kierunkiem prof. Eske Willersleva z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Badacze odkryli, że nie wszystkie drzewa iglaste w Skandynawii mają to samo pochodzenie. Swoje wnioski oparli na porównaniu DNA współczesnych drzew iglastych oraz szczątków sprzed tysięcy lat, datowanych na 17-22 tys. lat.

- Istniały grupy świerków i sosen, które przetrwały surowy klimat w niewielkich, wolnych od lodu enklawach, przez dziesiątki tysięcy lat. Potem rozprzestrzeniły się, kiedy lodowiec się cofnął - wyjaśnia Eske Willerslev.

Czytaj więcej Przed nami epoka lodowcowa. Co teraz? Kiedy świat boi się globalnego ocieplenia, rosyjscy naukowcy znowu zaskakują. Według nich temperatura zacznie się ochładzać już za 2 lata. I tak zostanie przez kolejnych 200. Takie enklawy mogły się znajdować np. w pobliżu Atlantyku, którego wpływ łagodził mroźną temperaturę.

Pozostała część świerków i sosen pochodzi z południa Europy i jest skutkiem migracji.

Zdaniem Inger Greve Alsos z Muzeum Uniwersytetu w Troemso (Norwegia), najnowsze badania podważają dotychczasowy stan wiedzy na temat rozprzestrzeniania się drzew, bioróżnorodności i przetrwania w surowym klimacie z globalnej perspektywy. Tym bardziej w kontekście zmian klimatu.

Jak dodaje badaczka, mają one też dużo bardziej wymierny wynik. Pomogą w opracowaniu prostego testu DNA, który umożliwi identyfikację świerków rdzennie skandynawskich od tych napływowych. Jedne i drugie mogą odznaczać się odmiennymi walorami związanymi z twardością drewna czy odpornością na niskie temperatury. Dzięki temu będzie można zakładać plantacje tylko takich świerków, które będą odznaczać się pożądanymi cechami.

Tagi: biologia, świerk, epoka lodowcowa, sosna
Czytaj także
Polecane galerie
trino
89.79.251.* 2012-03-05 14:02
Faktycznie, byłem przekonany , że polegało to na przesuwaniu się stref klimatycznych przy bardzo grubej pokrywie lodowcowej.

Enklawy przy Atlantyku - a konkretniej gdzie ??

trino.com.pl