Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuHi-TechJakie są najbardziej pożądane umiejętności IT w Polsce?
2014-02-11 14:21
Jakie są najbardziej pożądane umiejętności IT w Polsce?

Jakie są najbardziej pożądane umiejętności IT w Polsce?

Autor: Maciej Gajewski

Raport Computerworld Forecast 2014 pokazuje, że 32% firm w Stanach Zjednoczonych planuje zwiększenie zatrudnienia w obszarze IT. Mimo, że opracowanie Computerworld dotyczy rynku amerykańskiego, warto przyjrzeć się, jakie umiejętności są najbardziej oczekiwane przez pracodawców i spróbować wyciągnąć wnioski dla polskiego rynku pracy.

bjLgWbn2O7wA1PrxcB7r.jpeg

Zdaniem autorów raportu, najbardziej pożądani będą pracownicy dysponujący kompetencjami w zakresie programowania i rozwoju aplikacji. Aż 49% dyrektorów amerykańskich firm przepytanych przez Computerworld wskazało, że zamierza zatrudnić takich specjalistów w tym roku.

Nadal nie słabnie zainteresowanie specjalistami Helpdesk oraz wsparcia technicznego. Aż 37% firm, które wzięły udział w badaniu, planuje zatrudnić w ciągu najbliższego roku takiego pracownika. Podobnie, jak w USA (wskazania 31% dyrektorów), również w Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się specjaliści ds. zarządzania usługami sieciowymi. Ruch danych w sieciach informatycznych gwałtownie rośnie i kształtuje popyt na administratorów sieci i systemów.

Według serwisu eMarketer.com, w 2013 roku liczba użytkowników aplikacji mobilnych sięgnęła 1,3 miliarda. Wpływa to na popularność na rynku pracy specjalistów zajmujących się tworzeniem aplikacji mobilnych oraz zarządzaniem urządzeniami mobilnymi. Według twórców raportu Computerworld Forecast 2014, 27% badanych planuje zatrudnienie specjalisty z takimi kompetencjami. Aplikacje mobilne zyskują coraz większą popularność również w Polsce.

,,Polskie firmy mają trudności w znalezieniu deweloperów aplikacji mobilnych na rynku pracy, dlatego, by rozwiązać ten problem, często decydują się na organizowanie wewnętrznych szkoleń pracowników w tym obszarze." - mówi Aneta Gawęcka-Malec.

25% badanych dyrektorów amerykańskich firm planuje w najbliższych 12 miesiącach zatrudnienie specjalistów zarządzania projektami. Najczęściej poszukiwani są analitycy biznesowi oraz kierownicy projektów. Wśród kompetencji, które muszą posiadać eksperci w tym obszarze kluczowa jest umiejętność obsługi oprogramowania Microsoft takich jak SharePoint, Excel czy Access. Ponieważ osoby te prowadzą strategiczne projekty biznesowe, wiele zależy od ich przygotowania zawodowego. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się szkolenia IT dla menedżerów służące podnoszeniu kompetencji w zakresie obsługi tych aplikacji.

Dużą popularnością cieszą się również administratorzy baz danych, których zatrudnienie deklaruje 24% badanych dyrektorów firm. Te umiejętności są pożądane również w Polsce. Lokalne firmy również chcą wykorzystywać potencjał, jaki oferuje obszar Big Data, Chodzi o możliwość analizy danych generowanych przez różne systemy informatyczne do definiowania trendów i zjawisk wspierających strategiczne zarządzanie produktami oraz usługami.

Kolejną umiejętnością, którą twórcy raportu Computerworld Forecast 2014 wskazują, jako pożądaną przez pracodawców w Stanach Zjednoczonych jest specjalizacja w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury IT. 21% badanych firm zamierza zatrudnić osobę odpowiedzialną w tym obszarze. Na popyt specjalistów wpływa rosnąca liczba cyberprzestępstw. Często odpowiedzialność za bezpieczeństwo infrastruktury IT ponoszą administratorzy sieci lub systemów, dlatego tak istotne jest położenie nacisku na szkolenie tej grupy specjalistów w kierunku security.

Pożądani na rynku pracy są również analitycy biznesowi potrafiący analizować informacje pochodzące z systemów ERP. Zatrudnienie takich specjalistów deklaruje 18% badanych dyrektorów firm w Stanach Zjednoczonych. Eksperci muszą dysponować umiejętnościami przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, która może być wykorzystana do celów biznesowych. Podobnie jak w przypadku administratorów baz danych, tutaj również na coraz większy popyt specjalistów wpływa chęć wykorzystania Big Data.

Badanie Computerworld Forecast 2014 zostało opracowane na bazie 230 wywiadów z dyrektorami IT w Stanach Zjednoczonych.


IT News
Black Weekend w CDP.pl
Z okazji Czarnego Piątku polski wydawca zdecydował się obniżyć szereg produktów: gry konsolowe, gry komputerowe, filmy i książki znajdziecie w ten weeekend w promocyjnych cenach.
Oto narzędzie do wgrywania nieoficjalnych wersji Windows Phone
Programista posługujący się pseudonimem Heathcliff po sześciu miesiącach prac opublikował narzędzie o nazwie Windows Phone Internals, dzięki któremu można wgrywać na telefony z Windows dowolne systemy operacyjne.
Tagi: ruch, usa, raport, microsoft, eksperci, informacje, sieci, polsce, it i telekomunikacja - internet
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

praca w polsce

lopol / 2014-02-14 10:51
planuje zwiekzsenie bo przeceiz it to tylko zawsze zywi ludzie i roboty nie moga w tym pracowac. ale to dobrze, ciekawe czy w poslce cos takiego tez wkoncy nastanie ze bedize ogromna ilosc miejsc pracy :) oby byla taka mozliwosc

Re: Jakie są najbardziej pożądane umiejętności IT w Polsce?

mdziadkowiec / 89.65.21.* / 2014-02-13 09:59
Szkoda, że nie ma informacji o tym, na którą platformę mobliną jest największe zapotrzebowanie na deweloperów w Polsce. Zapewne będzie to w kolejności: Android, Windows Phone, iOS.

Jak zostać superbohaterem - prosty poradnik

Sprawdź jakie kupić prezenty - GRY

współpraca