Money.plTechnologie dla biznesuIT i telekomunikacjaAtaki w cyberprzestrzeni. Wielka Brytania przechodzi do ofensywy
2013-10-04 06:50
Ataki w cyberprzestrzeni. Wielka Brytania przechodzi do ofensywy
[fot: Trebaffetti/iStockphoto]

Ataki w cyberprzestrzeni. Wielka Brytania przechodzi do ofensywy

Brytyjski sekretarz obrony Philip Hammond zapowiedział, że jego kraj nie tylko będzie się bronił przed hakerami, ale także przygotuje się do wyprowadzania ataków w cybeprzestrzeni - informuje New Scientist.

- W odpowiedzi na rosnące zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni, rozwijamy zdolność do działań militarnych także w tym zakresie, wliczając w to zdolność do ataku - powiedział Hammond w oświadczeniu.

Zmiana jest częścią rządowego planu stworzenia nowej jednostki wojskowej, nazwanej Joint Cyber Reserve. Jednostka ma się składać z około setki rezerwistów, rekrutowanych z ludzi opuszczających siły zbrojne oraz ekspertów od technologii informacyjnych, którzy nie mają żadnego wojskowego doświadczenia. Cały projekt dysponuje budżetem pięciuset milionów funtów.

Obserwatorzy twierdzą, że działania te zostały podyktowane wspólną akcją wojsk amerykańskich i izraelskich, w wyniku której wirus Stuxnet zniszczył irańskie wirówki atomowe.

Ponadto, zespół prawników pracujący dla NATO wcześniej w tym roku uznał, że prawo międzynarodowe zezwala na użycie siły oraz elektronicznego odwetu przeciwko tym, których cyberataki mogły spowodować fizyczną szkodę, na przykład atak na szpitale.

Jay Abbot, doradca rządu brytyjskiego w sprawach bezpieczeństwa informatycznego, podkreśla, że zasady regulujące możliwość wyprowadzenia pierwszego, wyprzedzającego ataku w cyberprzestrzeni powinny zostać włączone do krajowych strategii wojskowych.

Pilotażowy program rekrutacji do nowej jednostki ma rozpocząć się w październiku. W jego trakcie zostaną ustalone standardy szkoleniowe, szczegóły zatrudnienia oraz zasady przechodzenia na emeryturę.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
ANKIETA

Jak oceniasz nowe technologie na mundialu?

Zmiana na całe życie

 • Jak uatrakcyjnić treści publikowane na stronie?
  Jak uatrakcyjnić treści publikowane na stronie? więcej

  Czy informacje, które prezentujesz na stronie pomimo tego, że są wartościowe, wciąż nie generują wystarczająco dużego ruchu na stronie? Czy mimo wielu starań, publiczność nadal jest...

   • Cyanogenmod 11.0 M8 gotowy do pobrania
    Cyanogenmod 11.0 M8 gotowy do pobrania więcej

    Najnowsza wersja jednej z najpopularniejszych modyfikacji Androida została stworzona w oparciu o jego najnowszą wersję - 4.4.4. Dzięki temu, oprócz poprawek samego Cyanogenmoda, w najnowszej wersji znalazły się również poprawki od Google'a.

    • Apple patentuje... szklane obudowy
     Apple patentuje... szklane obudowy więcej

     Po zmianach dokonanych w piątej generacji iPhone'a wydawało się, że Apple zrezygnowało z wykorzystywania szkła jako elementu obudowy. Tymczasem nowy patent giganta z Cupertino sugeruje coś zupełnie innego...

współpraca