Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuPrzemysłMyśliwce Tornado stworzone z pomocą drukarki 3D [WIDEO]
2014-01-09 06:26
Myśliwce Tornado stworzone z pomocą drukarki 3D
[fot: PrntScreen z YouTube]

Myśliwce Tornado stworzone z pomocą drukarki 3D

Loty brytyjskich odrzutowych samolotów wojskowych miały miejsce pod koniec ubiegłego miesiąca na lotnisku w Warton (Lancashire). Drukowane części zostały wykonane z metalu - były to między innymi osłony wału oraz radia w kokpicie.


Druk 3D - uważany za przyszłość wielu dziedzin produkcji - opiera się na budowaniu skomplikowanych trójwymiarowych obiektów warstwa po warstwie, głównie ze specjalnego tworzywa - ale coraz częściej także z metalu.

Eksperci mają nadzieję, że w ciągu następnych czterech lat dzięki nowej technologii RAF wyda na serwis i konserwację o ponad 1,2 mln funtów mniej. Inżynierowie firmy BAE wytwarzają części dla czterech dywizjonów samolotów Tornado GR4 w bazie RAF Marham w Norfolk - przy czym niektóre części kosztują poniżej 100 funtów.

Zobacz, jak drukowano części do samolotów:

Potrzebne elementy można wytwarzać wszędzie, gdzie zainstalowana jest odpowiednia drukarka - choćby na linii frontu czy w odległych zakątkach świata. Planowane jest także wytwarzanie części zamiennych dla okrętów.

We wrześniu amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że w roku 2014 planuje po raz pierwszy wysłanie drukarki 3D w kosmos. Chodzi o wytwarzanie części zamiennych oraz narzędzi w warunkach zerowej grawitacji, co ma obniżyć koszty przyszłych misji.

Tagi: technologie, tornado, drukarka 3d, myśliwce wojskowe, myśliwiec tornado
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Myśliwce Tornado stworzone z pomocą drukarki 3D

dafuq / 31.61.129.* / 2014-01-11 18:40
Tak samo jak wszystkie odkrycia naukowe do tej pory. Trochę miejsc pracy ubędzie, ale pojawią się nowe, dla specjalistów do obsługi tych urządzeń. Gdyby technologia pogarszała warunki życia, to by Polacy masowo emigrowali do Afryki, a nie do Anglii.

Re: Myśliwce Tornado stworzone z pomocą drukarki 3D

hm / 91.189.223.* / 2014-01-09 07:20
Wspaniałe odkrycie. Tylko jak to zmodyfikuje rynek pracy?
 
p.e.g. / 198.169.188.* / 2014-01-13 11:16
Wprowadzenie maszyn tkackich również zmieniło rynek pracy.
Dziwne tylko, że dzisiejsze obawy są takie same jak obawy ludzi w XVIIIw. (Zniszczmy maszyny, bo zabiorą nam pracę!)
Jak widać mentalność ludzka nie zmienia się.
 
2e2e23233e3 / 83.12.121.* / 2014-01-09 12:44
kolejne miliony na bruk. Zastanawiam sie tylko co rządy zrobia z tymi setkami milionów ( w skali świata)bezrobotnych oczekujących w ramach uelastycznionego do granic mozliwości czasu pracy na jakąkolwiek ofertę pracy? Przeciez oni beda chceli jeść. Czytałem niedawno prognozy ekonomistów i socjologów że postep tech jest tak zaawansowanym że w niedalekiej przyszłości na stały etat bedzie mogło liczyć max. 25% populacji- menedżerowie, specjaliści itp. Troche sie boje o plany rządów w stosunku to tych 75% niepotrzebnych ( bezrobotny nie ma kasy więc nawet konsumentem nie będzie). czy zabije ich jakas zaraza? W końcu badania nad genotypem sa tak zaawansowane ze można wyodrebić grupy ludzi których dopadnie "nieznana" bardzo zabójcza odmiana np. ptasiej grypy

Pot, krew i cola

Grupy dyskusyjne