Money.plTechnologie dla biznesuPrzemysłMyśliwce Tornado stworzone z pomocą drukarki 3D [WIDEO]
2014-01-09 06:26
Myśliwce Tornado stworzone z pomocą drukarki 3D
[fot: PrntScreen z YouTube]

Myśliwce Tornado stworzone z pomocą drukarki 3D

Loty brytyjskich odrzutowych samolotów wojskowych miały miejsce pod koniec ubiegłego miesiąca na lotnisku w Warton (Lancashire). Drukowane części zostały wykonane z metalu - były to między innymi osłony wału oraz radia w kokpicie.


Druk 3D - uważany za przyszłość wielu dziedzin produkcji - opiera się na budowaniu skomplikowanych trójwymiarowych obiektów warstwa po warstwie, głównie ze specjalnego tworzywa - ale coraz częściej także z metalu.

Eksperci mają nadzieję, że w ciągu następnych czterech lat dzięki nowej technologii RAF wyda na serwis i konserwację o ponad 1,2 mln funtów mniej. Inżynierowie firmy BAE wytwarzają części dla czterech dywizjonów samolotów Tornado GR4 w bazie RAF Marham w Norfolk - przy czym niektóre części kosztują poniżej 100 funtów.

Zobacz, jak drukowano części do samolotów:

Potrzebne elementy można wytwarzać wszędzie, gdzie zainstalowana jest odpowiednia drukarka - choćby na linii frontu czy w odległych zakątkach świata. Planowane jest także wytwarzanie części zamiennych dla okrętów.

We wrześniu amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że w roku 2014 planuje po raz pierwszy wysłanie drukarki 3D w kosmos. Chodzi o wytwarzanie części zamiennych oraz narzędzi w warunkach zerowej grawitacji, co ma obniżyć koszty przyszłych misji.

Tagi:technologie, tornado, drukarka 3d, myśliwce wojskowe, myśliwiec tornado
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Czerwony Kapturek z rzeźnickim zakończeniem

Grupy dyskusyjne