Money.plTechnologie dla biznesuPrzemysłZielona energia z aukcji może być obciążona akcyzą
2014-02-04 14:40

Zielona energia z aukcji może być obciążona akcyzą

Projekt ustawy o OZE nie przewiduje rozwiązań pozwalających na zwolnienie od akcyzy na energię elektryczną instalacji, które nie będą otrzymywać świadectw pochodzenia, a zatem takich, które zostaną objęte aukcyjnym system wsparcia - mówi Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi s.c.

Sygnalizujecie państwo, że projekt ustawy o OZE w wersji 6.1 przynosi rozwiązanie oznaczające, że energia elektryczna z OZE wytworzona przez instalacje, które wygrają aukcje nie będzie zwolniona z akcyzy. Które z projektowanych przepisów na to wskazują?

- Według ostatnich poprawek do projektu ustawy o OZE , ustawa akcyzowa nie ulegnie zmianie w zakresie zwolnienia od akcyzy dla odnawialnych źródeł energii. To oznacza, że nadal, podstawą zwolnienia będzie jedynie dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia. Projekt ustawy o OZE nie przewiduje więc rozwiązań pozwalających na zwolnienie od akcyzy na energię elektryczną instalacji, które nie będą otrzymywać świadectw pochodzenia, a zatem takich, które zostaną objęte aukcyjnym system wsparcia.

We wcześniejszych wersjach ustawy mechanizm zwolnienia od akcyzy na energię elektryczną instalacji objętych aukcyjnym systemem wsparcia był przewidziany, a opierał się on na gwarancjach pochodzenia. Został on w zasadzie zaakceptowany przez Ministerstwo Finansów, które w jednych z ostatnich uwag wskazało jedynie na konieczność

 

czytaj więcej

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


ANKIETA

Jak oceniasz nowe technologie na mundialu?

Jak łatwo zdobyć pieniądze?

Grupy dyskusyjne