Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Cyfry rzymskie

Cyfry rzymskie to inaczej rzymski system zapisywania liczb. System często nazywany jest również łacińskim. W podstawowej wersji składa się z 7 znaków: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X. W systemie rzymskim liczba zero nie posiada swojego własnego znaku. Dodatkowe znaki w rzymskim systemie liczbowym to:

  • - L oznaczające 50
  • - C oznaczające 100
  • - D oznaczające 500
  • - M oznaczające 1000

 

Cyfry rzymskie to addytywny system liczbowy , w którym kolejne liczby tworzy się poprzez dodawanie kolejnych symboli. Systemem addytywnym był również system egipski. Cyfry rzymskie są pochodzenia etruskiego. Około 500 roku p.n.e. przejęli je Rzymianie. Cyfry rzymskie nadają się do zapisywania liczb, ale są niewygodne w przeprowadzaniu działań arytmetycznych oraz nie pozwalają na zapis ułamków.

Cyfry rzymskie możemy zauważyć np. przy zapisie numerów liceów, klas i lat studiów, także wieków i tomów dzieł, numeracji stuleci, imionach władców i papieży, nazwach wydarzeń historycznych. Używanie liczb rzymskich służy także wskazaniu, że mamy do czynienia z liczebnikiem porządkowym. Popularny jest również zapis dat w formie cyfr rzymskich, mimo że system oparty na cyfrach arabskich upowszechnił się już dawno.

 

źródło:pl.wikipedia.org

Czytaj także
Polecane galerie