Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne

Tęgoryjec dwunastnicy - rozpoznanie

Tęgoryjec dwunastnicy - rozpoznanie

Tęgoryjec dwunastnicy jest to jeden z pasożytów, zaliczających się do grupy nicieniów. Żyje on w dwunastnicy danego organizmu oraz przybiera długość 2 cm. Jego ciało jest najczęściej w kolorze jasnoróżowym. Pasożyty te żywią się nabłonkiem oraz krwią pochodzącą z organizmu człowieka. Nieleczona choroba może zacząć prowadzić do niedokrwistości, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Choroba wywoływana przez tęgoryjca dwunastnicy jest nazywana ancylostomozą.

Stopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy

Stopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy

Stopa cukrzycowa to jedno z powikłań powstających po przebyciu choroby, jaką jest cukrzyca. Jest to przypadłość, która dotyka stopę. Jeżeli nie podejmie się leczenia, to kończy się martwicą stopy, a w rezultacie amputacją. Występuje u około dziesięciu na stu pacjentów, którzy chorują na cukrzycę. Choroba ta powoduje ogromny ból, deformację stopy oraz liczne problemy, które występują podczas chodzenia.

Ropowica - zapalenie ropne

Ropowica - zapalenie ropne

Ropowica jest to zapalenie ropne wywołane przez drobnoustroje; nieodgraniczone tkanką włóknistą czy ziarniną. Zapalenie to dotyka różnych warstw narządów oraz tkankę luźną.

Piasek w nerkach - objawy

Piasek w nerkach - objawy

Piasek w nerkach to schorzenie, które może dotknąć każdego bez względu na płeć i wiek. W początkowym stadium nieodczuwalne są objawy dlatego też schorzenie wykrywalne jest w bardziej zaawansowanym etapie. Nerki są organami, które filtrują krew oddzielając tym samym od niej szkodliwe produkty przemiany materii, a także pozostałości leków. U osób z tym schorzeniem związki te mogą być całkowicie rozpuszczone w organizmie. W ten oto sposób z skrystalizowanych składników moczu powstaje piasek, który zalega w nerkach.

Nikotynizm - objawy i leczenie

Nikotynizm - objawy i leczenie

Nikotynizm jest to uzależnienie od palenia tytoniu. Jeszcze do nie dawna nałóg ten dotyczył tylko i wyłącznie mężczyzn, w dzisiejszych czasach podział ten jest wręcz niezauważalny. Palenie tytoniu działa wyniszczająco na organizm, a ponadto może doprowadzić do raka płuc.

Nerwica wegetatywna - objawy i leczenie

Nerwica wegetatywna - objawy i leczenie

Nerwica wegetatywna jest to jeden z rodzajów nerwicy. Jest to choroba, która cechuje się zburzeniami funkcji narządów oraz układu w wyniku nerwów oraz stresu. Może ona przykładowo dotykać układu pokarmowego i w sytuacjach zdenerwowania wywoływać wymioty. Nerwica wegetatywna może dotykać kilku narządów.

Nerwica neurasteniczna - objawy

Nerwica neurasteniczna - objawy

Nerwica neurasteniczna jest to jedna z postaci nerwicy, która w dzisiejszym świecie występuje najczęściej. Jej charakterystyczną cechą jest szybkie męczenie się układu nerwowego, stąd też biorą się objawy tejże choroby.

Nefropatia cukrzycowa - przyczyny i objawy

Nefropatia cukrzycowa - przyczyny i objawy

Nefropatia cukrzycowa to choroba kłębuszków nerkowych niezapalna. Zazwyczaj nefropatia jest przyczyną przewlekłej schyłkowej choroby nerek. Choroba ta jest na dodatek czynnikiem, który stanowi o postępie choroby nerek. Nie u wszystkich z cukrzycą stwierdzana jest nefropatia.

Lekomania - uzależnienie od leków

Lekomania - uzależnienie od leków

Lekomania to innymi słowy uzależnienie od zażywania różnego rodzaju leków. Choroba ta charakteryzuje się koniecznością przyjmowania określonych dziennych dawek spożycia danego leku. Lekoman bez zażycia ich nie potrafi normalnie funkcjonować. Działa to niczym uzależnienie od tytoniu lub alkoholu.

Kwashiorkor - objawy

Kwashiorkor - objawy

Kwashiorkor jest to choroba charakterystyczna dla krajów ubogich, która dotyka przede wszystkim dzieci. Choroba ta powoduje zaburzenia struktury narządów wewnętrznych, ale także gospodarki wodno-elektrolitowej i układu odpornościowego. Taki stan powoduje, że u chorego dziecka rozwija się rak wodny.