Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby hormonalne

Choroby hormonalne

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia to zaburzenie hormonalne występujące u mężczyzn związane ze stosowaniem leczenia hormonalnego. Może przykładowo pojawić się w leczeniu raka stercza. Polega na rozroście tkani tłuszczowej, włóknistej i gruczołowej, co skutkuje powiększeniem sutka u mężczyzny.

Zespół Conna a zawał serca

Zespół Conna a zawał serca

Zespół Conna jest to choroba wywołana przez zwiększenie wytwarzania aldosteronu z jednoczesnym zahamowaniem aktywności reniny w osoczu. Choroba ta dotyka zazwyczaj osób w przedziale od trzydziestego do pięćdziesiątego roku życia. Może ona doprowadzić nawet do zawału serca czy też do udaru mózgu.

Piegi - przebarwienia skórne

Piegi - przebarwienia skórne

Piegi są to przebarwienia skórne, których średnica przeważnie ma około jednego milimetra. Zazwyczaj schorzenie to dotyka ludzi o bardzo jasnej karnacji lub też u ludzi o naturalnie rudych włosach. Zmiany skórne pojawiają się dopiero w okresie dziecięcym lub młodzieńczym. U niemowląt piegi nie występują. Osoby te są znacznie bardziej narażone na choroby wywołane promieniowaniem słonecznym oraz na oparzenia, które wywołuje ten sam czynnik. U niektórych z tym schorzeniem piegi występują tylko na twarzy, u innych zdarza się, że jest pokryta prawie cała powierzchnia skóry.

PDP - przedwczesne dojrzewanie

PDP - przedwczesne dojrzewanie

PDP to choroba charakteryzująca się przedwczesnym dojrzewaniem. Pojawianie się cech fizycznych dojrzewaniu u dziewczynek następuje w około ósmym roku życia, natomiast u chłopców w około dziewiątym.

Neutropenia - przyczyny i diagnoza

Neutropenia - przyczyny i diagnoza

Neutropenia to stan kiedy w organizmie dochodzi do obniżenia zawartości granulocytów obojętnochłonnych. Komórki te pełnią bardzo ważną funkcję, bowiem są odpowiedzialne za jego odporność na wszelkie bakterie oraz wirusy. Neuropenia może być chorobą wrodzoną, przykładem jest zespół Kostmanna.

Limfadenopatia - powiększenie węzłów chlonnych

Limfadenopatia - powiększenie węzłów chlonnych

Limfadenopatia jest to zjawisko polegające na powiększeniu się węzłów chłonnych w wyniku stymulacji antygenowej. Wyróżniamy limfadenopatię regionalną oraz limfadenopatię ogólną. Limfadenopatia zazwyczaj wywołana jest przez wirusy. Prawidłowy stan to węzły chłonnego średnicy od jednego do dwóch centymetrów średnicy oraz mogą się swobodnie przemieszczać. Badanie w takim przypadku nie jest w ogóle bolesne.

Karłowatość przysadkowa - diagnoza i leczenie

Karłowatość przysadkowa - diagnoza i leczenie

Karłowatość przysadkowa to choroba związana z niedoborem wydzielania hormonu wzrostu. Charakterystyczny jest także niedobór gonadotropin i innych hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową. Należy ona do grupy chorób endokrynologicznych.

Hipogonadyzm - defekt układu rozrodczego

Hipogonadyzm - defekt układu rozrodczego

Hipogonadyzm to termin medyczny, który odnosi się do defektu układu rozrodczego męskiego i damskiego. Głównym elementem jest pojawienie się dysfunkcji gonad, czyli jajników lub jąder lub jaj u kobiet. Choroba objawia się tym, że gonady przestają produkować hormony takie jak między innymi estradiol i testosteron. W efekcie niedobór hormonów w organizmie powoduje niewykształcenie się drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych.

Choroba Cushinga dotyka ludzi otyłych

Choroba Cushinga dotyka ludzi otyłych

Jest to zespół pewnych objawów chorobowych, które są ściśle powiązane z posiadaniem podwyższonego poziomu kortyzolu w surowicy krwi. Jest spowodowana przez gruczołaki przysadki, które mają za zadanie produkowanie ACTH lub powstają z histologicznych guzów kory nadnerczy.

Choroba Addisona dotyka kobiety

Choroba Addisona dotyka kobiety

Choroba Addisona to choroba hormonalna, która dotyka najczęściej kobiety między trzydziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego chirurga Thomasa Addisona, który jako pierwszy zajął się opisem tej choroby.

nowsze
1 2 3