Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby kobiece

Choroby kobiece

Endometrioza - rozpoznanie

Endometrioza - rozpoznanie

Endometrioza jest nazywana również gruczolistością zewnętrzną. Dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Polega na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy (endometrium).

Zapalenie przydatków - diagnoza

Zapalenie przydatków - diagnoza

Zapalenie przydatków jest to zapalenie jednocześnie jajników i jajowodów, które określamy wspólnym mianem przydatków. Schorzenie to najczęściej ujawnia się u kobiet młodych oraz bardzo aktywnych seksualnie. Ryzyko zachorowania jest znacznie większe kiedy to kobieta posiada więcej niż jednego partnera seksualnego. Barierę dla bakterii stanowi gęstszy śluz, który wywołują na przykład środki antykoncepcyjne.

Zapalenie jajników - objawy i diagnoza

Zapalenie jajników - objawy i diagnoza

Zapalenie jajników, jest także bardzo często nazywane zapaleniem przydatków. Jest to przypadłość, na którą najbardziej narażone są młode kobiety. Rozwojowi tejże choroby sprzyja miesiączka, poród, czy tez wkładka wewnątrzmaciczna. Jest to choroba, która zalicza się do grupy chorób bakteryjnych. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez pochwę, błonę śluzową lub szyjkę. Naturalne procesy pojawiające się w układzie rozrodczym kobiety są natomiast dodatkowym czynnikiem powodującym rozwój choroby.

Rzucawka - napad drgawek u ciężarnych

Rzucawka - napad drgawek u ciężarnych

Rzucawka jest to choroba występująca u kobiet w ciąży. Charakteryzuje się napadem drgawek, które mogą doprowadzić do śpiączki. Wynika z występującego nadciśnienia tętniczego. Częstotliwość jej występowania wynosi jedne na tysiąc sześćset. Objawia się zazwyczaj w dwudziestym tygodniu ciąży lub w okresie porodu. Najważniejsze podczas rzucawki jest podjęcie decyzji o cesarskim cięciu.

Puste jajo płodowe - jedna z patologii ciąży

Puste jajo płodowe - jedna z patologii ciąży

Puste jajo płodowe to inaczej ciąża bezzarodkowa. Jest to jedna z patologii ciąży podczas której w pęcherzyku ciążowym nie rozwija się zarodek w wyniku pustego jaja płodowego. Jest to swego rodzaju poronienie. Pomimo tego, że nie ma zarodka kobieta odczuwa pierwsze symptomy ciąży. Puste jajo płodowe nie jest wcale oznaką, ze pozostałe ciąże przebiegną w ten sam sposób. Praktycznie w większości przypadków kolejne ciąże przebiegają prawidłowo.

Polip szyjki macicy - objawy

Polip szyjki macicy - objawy

Polip szyjki macicy jest guzowatym tworem, który zazwyczaj wykształca się z błon śluzowych wysłanych nabłonkiem gruczołowym. Polip ma kształt maczugowaty. Zazwyczaj twór ten blokuje kanał szyjki macicy. Polipy rzadko przybierają postać złośliwą.

Pochwica - objawy i diagnoza

Pochwica - objawy i diagnoza

Pochwica jest to jedna z dysfunkcji seksualnych. Pochwica polega na mimowolnych skurczach w obrębie wejścia do pochwy. Takie zjawisko może doprowadzić do całkowitego zamknięcie i niemożliwości odbycia stosunku płciowego. Każda próba może zakończyć się silnym bólem przy wprowadzaniu członka.

Anorgazmia - przyczyny

Anorgazmia - przyczyny

Anorgazmia jest to zaburzenie występowania orgazmu u kobiet. Uniesienie w czasie stosunku jest niemożliwe pomimo tego, że występują objawy podniecenia. Choroba ta jest spotykana u mężczyzn, ale bardzo rzadko i wiąże się z impotencją. Anorgazmię dzielimy na pierwotną (orgazm nigdy wcześniej nie miał miejsca) oraz sytuacyjną (orgazm już występował, ale zauważalny jest jego brak w konkretnych sytuacjach i z konkretnymi partnerami).

Klimakterium

Klimakterium

Klimakterium posiada także swoje inne nazwy takie jak przekwitanie czy menopauza. Nazwa pochodzi z języka greckiego meno (miesiąc) i pausis (przerwa). Jest to okres w życiu kobiety w którym zaprzestają mieć okres. Zdarza się to raczej u kobiet bardzo dojrzałych, czyli około pięćdziesiątego roku życia. Nie możemy tego rozpatrywać jako chorobę. To naturalna rzecz, która spotyka każdą kobietę i nie da się przed tym uchronić.

Mięśniaki macicy - leczenie

Mięśniaki macicy - leczenie

Mięśniaki macicy można wyróżnić podśluzówkowe oraz podsurowicówkowe i śródścienne. Ich umiejscowienie wpływa zarówno na objawy jakie ze sobą niosą, jak i na formę leczenia. W diagnostyce mięśniaków wystarczające ...

nowsze
1 2