Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby laryngologiczne

Choroby laryngologiczne

Choroba Meniera

Choroba Meniera

Choroba Meniera znana tez jako Idiopatyczny wodniak błędnika to rzadko spotykane schorzenie laryngologiczne. Schorzenie ma związek z błędnikiem, częścią ucha wewnętrznego odpowiedzialną za zmysł słuchu i równowagi. Dane statystyczne wskazują, że cierpiących na to schorzenie jest około dwóch tysięcy osób. Choroba może prowadzić do znacznej utraty słuchu. Dolegliwość ujawnia się u osób między 30 a 50 rokiem życia. Płeć nie ma wpływu na występowanie choroby.

Zapalenie ucha zewnętrznego a niedosłuch

Zapalenie ucha zewnętrznego a niedosłuch

Zapalenie ucha zewnętrznego jest to schorzenie ucha o charakterze infekcyjnym. Zapalenie jest wywoływane wirusem opryszczki lokalizuje się w obrębie przewodu słuchowego. W niektórych przypadkach grzyb czy też wirus atakuje całą małżowinę uszną.

Zapalenie ucha środkowego - diagnoza

Zapalenie ucha środkowego - diagnoza

Zapalenie ucha środkowego zazwyczaj jest to infekcja wirusowa, która towarzyszy każdemu w wieku dziecięcym. W przypadku tej choroby wyróżniamy rodzaj przewlekły oraz ostry. Możemy także mówić o perlaku ucha środkowego. Jest to guzowaty twór, który znajduje się w uchu środkowym.

Zapalenie błędnika - diagnoza

Zapalenie błędnika - diagnoza

Zapalenie błędnika jest to jeden z procesów zapalnych, który dotyka strukturę ucha wewnętrznego. Schorzenie to jest obecnie bardzo rzadko spotykane. Dotyka bowiem ono jedynie pięć procent całej populacji. Do zapalenia błędnika może dojść trzeba drogami.

Zapalenie dziąseł może prowadzić do parodontozy

Zapalenie dziąseł może prowadzić do parodontozy

Zapalenie dziąseł to choroba infekcyjna z działu laryngologii atakująca dziąsła. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia. (Zapalenie przyzębia- jest to choroba nazywana potocznie parodontozą. Choroba to może doprowadzić do utraty i rozchwiania uzębienia. Zapobiec tej chorobie można usuwając systematycznie kamień nazębny.)

Niedosłuch - rodzaje i diagnoza

Niedosłuch - rodzaje i diagnoza

Niedosłuch to zaburzenie narządu słuchu, które charakteryzuje się nieprawidłowym przewodzeniem lub też odbiorze dźwięków. Najbardziej narażone na niedosłuch są osoby w podeszłym wieku, może mu towarzyszyć szereg innych objawów.

Halitoza - rodzaje i diagnoza

Halitoza - rodzaje i diagnoza

Halitoza (cuchnący oddech) jest to zjawisko nieprzyjemnego zapachu wydzielanego z jamy ustnej. Wynika to często z niedbałości o jamę ustną. Zapachy mogą być różne i tak samo zróżnicowane są ich przyczyny. Jednak najogólniej występującą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Przyczyna ta stanowi około dziewięćdziesiąt procent występowania halitozy. Zjawisko to możemy zaobserwować u co czwartej osoby naszej populacji.

Grzybica jamy ustnej - objawy

Grzybica jamy ustnej - objawy

Grzybica jamy ustnej jest schorzeniem, które powstaje w wyniku zarażenia się grzybem z rodzaju Candida. Wywołuje on nie tylko grzybice jamy ustnej, ale i również innych części ciała. Chorobie tej towarzyszy zapalenie gardła oraz jamy ustnej. Istnieje również prawdopodobieństwo tego, że może zakazić inne organy. Grzybica jamy ustnej dotyka przede wszystkim małe dzieci oraz ludzi w podeszłym wieku. Osoby o osłabionej odporności także mogą stać się ofiarą tego grzyba.

Choroba Meniere'a - wodniak błędnika

Choroba Meniere'a - wodniak błędnika

Choroba Meniere'a to choroba występująca niezwykle rzadko. Jest to idiopatyczny wodniak błędnika. To schorzenie laryngologiczne może prowadzić do znacznej utraty słuchu, a zachorowalność wynosi jedną na dwa tysiące osób. Choroba polega na nadmiernym gromadzeniu się błędnika i jednoczesny wzrost jego ciśnienia.

Szum w uszach - leczenie

Szum w uszach - leczenie

Niekiedy zdarza się, że chorzy odczuwają przykre dolegliwości związanie z szumem w uszach. Nie jest to w zasadzie nic groźnego, ani wymagającego natychmiastowego leczenia (wyłączając przypadki, gdy szumy mogą być spowodowane guzem mózgu lub poważnymi zaburzeniami słuchu).

nowsze
1 2