Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby oczu

Choroby oczu

Zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza

Zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza

Zwyrodnienie plamki żółtej (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) jest to choroba przewlekła, która cechuje się znacznym postępem. Występuje ona zazwyczaj u osób po pięćdziesiątym roku życia. W wyniku zwyrodnienia plamki żółtej dochodzi do uszkodzenia siatkówki. Uszkodzona siatkówka jest przyczyną zaburzenia widzenia centralnego. Choroba może mieć postać suchą oraz wysiękową, która dotyka również ludzi w młodym wieku.

Zez- diagnoza i leczenie

Zez- diagnoza i leczenie

Zez jest to wada wzroku, która objawia się osłabieniem mięśni ocznych. W wyniku tego następuje zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. W wyniku czego może powstać zaburzenie widzenia stereoskopowego, czyli przestrzennego. Osoby posiadające wadę wzroku taką jak zez mają problemy z prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Możemy wyróżnić zeza towarzyszącego oraz zeza ukrytego.

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena jest to choroba autoimmunologiczna. Zespół Sjogrena należy do grupy kolagenoz. W wyniku jej następuje wyniszczenie komórek ślinianych oraz gruczołów łzowych. Nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego okulisty Henrika Sjogrena, który jako pierwszy przedstawił dokładny opis choroby. W przypadku tej choroby występują także zmiany stawowe RSZ.

Zapalenie brzegów powiek - objawy

Zapalenie brzegów powiek - objawy

Zapalenie brzegów powiek jest chorobą przejawiającą się nie tylko zapaleniem, ale i obrzękiem brzegów powiek i dodatkowo także ich ukrwieniem, do której prowadzi wiele czynników. Z czasem dochodzi do tego również zakażenie bakteryjne poprzez gronkowce co prowadzi w efekcie do wrzodziejącej postaci choroby. Choroba może roztaczać swój zasięg także na spojówkę, nasady rzęs oraz gruczoły na powiekach.

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka jest to uczucie stałego zmęczenia oczu oraz uczucia miewania piasku pod oczami. Choroba bywa bardzo uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu oraz zdecydowanie obniża jakość życia. W bardzo dużym stopniu utrudnia podejmowanie zwyczajnych działań przez chorego. Jest spowodowana niedostateczną ilością łez, więc oko nie jest w odpowiedni sposób nawilżone, stąd też pochodzi nazwa przypadłości.

Oczopląs - drganie gałek ocznych

Oczopląs - drganie gałek ocznych

Oczopląs jest to mimowolne i rytmiczne drganie gałek ocznych. Choroba ta ma charakter wrodzony lub też nabyty. Drgania często są zmienne, ale mogą także być stałe.

Nadwzroczność - wada wzroku

Nadwzroczność - wada wzroku

Nadwzroczność jest to jedna z wad refrakcyjnych wzroku. Polega na powstawaniu na siatkówce oka nieostrego obrazu, który jest położony bardzo blisko oka ludzkiego. Może być to spowodowane albo zbyt dużą mocą łamiącą układu optycznego albo może być to spowodowane posiadaniem krótkiej osi gałki ocznej. Jest to podstępna wada, ponieważ czasami przy badaniu przypomina tak zwany sokoli wzrok.

Kararakta - zmętnienie soczewki

Kararakta - zmętnienie soczewki

Katarakta (łac. cataracta) to inaczej zaćma- choroba wzroku powodująca ślepotę. Jej przebieg polega na zmętnieniu soczewki.

Jaglica - przewlekłe zapalenie rogówki

Jaglica - przewlekłe zapalenie rogówki

Jaglica to jedna z chorób oczu. Charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem rogówki oraz spojówek. Jest to najczęściej wywołane serotypami, takimi jak A, B, Ba, C. Jest to choroba zakaźna. Jej elementem jest pojawienie się grudek w spojówce oka. Ulegają one rozpadowi, lecz pozostawiają trwałe blizny.

Dalekowzroczność - przyczyny

Dalekowzroczność - przyczyny

Dalekowzroczność (nadwzroczność) to jedna z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych wzroku. Jej antagonizmem jest krótkowzroczność. Wada ta jest związana ze zbyt małą gałką oczną w stosunku co do siły łamiącej. W przypadku dalekowzroczności oko skupia promienie świetlne za siatkówką oka. Osoba z tego typu wadą doskonale widzi rzeczy w oddali, jednak te znajdujące się blisko stają się rozmazane. Znacznie utrudnia to podstawowe czynności takie jak na przykład czytanie.

nowsze
1 2 3