Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby układu kostnego

Choroby układu kostnego

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów to zespół chorobowy, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych, jednak schorzenie to może dotyczyć również ludzi młodych. Zapalenie stawów prowadzi często do kalectwa u ludzi powyżej 55. roku życia. Do najważniejszych typów zapalenia stawów nalezą zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba powstaje na skutek zużywania się tkanki łączącej kości co prowadzić może do bolesnego ocierania się kości o siebie.

Rwa kulszowa leczenie

Rwa kulszowa leczenie

Rwa kulszowa powstaje na skutek podrażnienia oraz występowania stanu zapalnego nerwu kulszowego, który jest największym nerwem w ciele człowieka. Schorzenie charakteryzuje się ostrym i przeszywającym bólem okolicy lędźwiowej i promieniującym wzdłuż kończyny dolnej. W okolicy kręgosłupa ból jest największy, ponieważ nerw kulszowy łączy się tam z innymi nerwami. Schorzenie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, przeważnie po 30 roku życia, jednak w praktyce występują u wszystkich grup wiekowych.

Ból kręgosłupa, bóle kręgosłupa

Ból kręgosłupa, bóle kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest bardzo bolesną dolegliwością zlokalizowaną najczęściej w dolnej części pleców. Schorzenie powstaje na skutek patologicznych zmiany w strukturze kręgosłupa. Bóle pleców najczęściej zlokalizowane są w odcinkach o dużej ruchomości, które najbardziej narażone są na urazy, przeciążenia i rozwój zmian zwyrodnieniowych. Najpowszechniejszą przyczyną dolegliwości jest przepuklina lub wypadnięcie jednego z dysków międzykręgowych

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane powszechnie reumatyzmem jest najcięższą postacią zapalenia stawów. RZS jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną dotykającą cały organizm. Schorzenie powoduje zmiany w układzie kostnym, dochodzi również do zmian pozastawowych i powikłań wielonarządowych. Efektem schodzenia może być inwalidztwo, w niektórych wypadkach może dojść do przedwczesnej śmierci.

Osteoporoza - ubytki masy kostnej

Osteoporoza - ubytki masy kostnej

Osteoporoza to choroba cechująca się postępującym ubytkiem masy kostnej powstałym na skutek osłabienia kości. W wyniku osteoporozy układ kostny jest bardziej podatny na złamania. Choroba występuje najczęściej u kobiet po menopauzie.

Halluksy - przyczyny i leczenie

Halluksy - przyczyny i leczenie

Halluksy to schorzenie wynikające z noszenia zbyt ciasnego obuwia, butów o wąskich noskach lub też wysokich szpilek. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, co skutkuje obniżeniem łuku poprzecznego i poszerzeniem przodostopia. Wąskie noski w obuwiu powoduje koślawe ustawienie palucha.

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna (młodzieńcza kifoza) jest to choroba, która rozpoczyna się w wieku młodzieńczym, czyli około dwunastego roku życia. Choroba ta polega na wyjałowieniu nasad trzonów kręgowych oraz deformacją. Charakterystyczną cechą tej choroby jest obumieranie tkanki kostnej.

Torbiel Bakera - rozpoznanie

Torbiel Bakera - rozpoznanie

Torbiel Bakera (cysta Bakera, torbiela dołu podkolanowego) - choroba polega przede wszystkim na nagromadzeniu się płynu w dole podkolanowym i nagromadzeniu się płynu w kaletce mięśnia półścięgnistego. Choroba ta wzięła swoją nazwę od nazwiska chirurga Williama Morranta Bakera.

Skręcenie stawu skokowego - leczenie

Skręcenie stawu skokowego - leczenie

Skręcenie stawu skokowego jest to jedno z najczęściej odnotowywanych urazów ortopedycznych, które dotykają kończyny dolnej. Jest to choroba, która potocznie nazywana jest skręceniem kostki, bądź też skręceniem nogi w kostce. Do tego rodzaju urazu dochodzi bardzo często, ponieważ ta część ciała jest wykorzystywana najbardziej ze wszystkich części ciała. Nieprawidłowe postawienie stopy lub liczne urazy sportowe mogą powodować właśnie tego typu schorzenie.

Płaskostopie - zniekształcenie stopy

Płaskostopie - zniekształcenie stopy

Płaskostopie jest to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej sklepienia; stopa staje się płaska. Przy płaskostopiu praktycznie cała stopa przylega do podłoża. Stopa zdrowego człowieka dotyka podłoża lukiem który tworzy pierwsza kość śródstopia, piąta kość śródstopia oraz pięta. Śródstopie może być wrodzone lub porażenne. W wieku niemowlęcym każdy człowiek ma płaskostopie, dopiero w późniejszym etapie rozwoju wykształca się odpowiedni łuk.

nowsze
1 2 3 4