Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby układu moczowego

Choroby układu moczowego

Krew w moczu

Krew w moczu

Krew w moczu (krwiomocz, hematuria) - obecność krwinek czerwonych w moczu jest niepokojącym objawem ze strony układu moczowego. Erytrocyty w moczu mogą pochodzić z dowolnego poziomu dróg moczowych: z nerek, moczowodu, pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

Dna moczanowa - rozpoznanie

Dna moczanowa - rozpoznanie

Dna moczanowa nazywana jest również artretyzmem lub skazą moczanową. Jest to przewlekła choroba spowodowana zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryn.Częściej występuje o mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj dotyka osób około 40 roku życia.

Zespół nerczycowy - wydalanie białka z moczem

Zespół nerczycowy - wydalanie białka z moczem

Zespół nerczycowy (zespół nefrotyczny) jest to zespół objawów spowodowany wydalaniem białka z moczem. W przypadku białkomoczu chory wydaje około pięćdziesięciu miligramów białka na każdy kilogram ciała. Zachorowalność przypada na jedną osobę z pośród stu tysięcy.

Zespół nefrytyczny a choroby nerek

Zespół nefrytyczny a choroby nerek

Zespół nefretyczny to grupa objawów towarzyszących rozmaitych chorobom nerek. Objawy zespołu nefretycznego dotyczą najczęściej chorób kłębuszków nerkowych. Ostra postać kłębuszkowego zapalenia nerek wywołana jest infekcją bakteryjną, którą wywołuje grupa paciorkowców ze szczepów nefrytogennych. Składnikami zespołu nefretyczne są białkomocz, krwiomocz, niedomoga takich narządów wewnętrznych jak nerki oraz nadciśnienie.

Zespół nadnerczowo-płciowy - diagnoza

Zespół nadnerczowo-płciowy - diagnoza

Zespół nadnerczowo-płciowy, inaczej nazywany wrodzonym przerostem nadnerczy, jest chorobą wrodzoną spowodowaną w dużej mierze nadczynnością kory nadnerczy. Choroba tego rodzaju atakuje głównie w dzieciństwie i prowadzi do wcześniejszego dojrzewania płciowego. Wydzielana jest większa niż normalnie ilość androgenów nadnerczowych, które są hormonami płciowymi, podczas gdy wytwarzana jest niedostateczna ilość kortyzolu.

Zapalenie prostaty - rodzaje i objawy

Zapalenie prostaty - rodzaje i objawy

Zapalenie prostaty jest zapaleniem gruczołu krokowego, które dotyka mężczyzn w każdym wieku.

Wierzchniactwo - niewłaściwe umiejscowienie cewki moczowej

Wierzchniactwo - niewłaściwe umiejscowienie cewki moczowej

Wierzchniactwo jest wadą wrodzoną polegającą na niewłaściwym umiejscowieniu cewki moczowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady u chłopców wynosi 1:30000. Jeśli chodzi o występowanie wady u noworodków żeńskich, to występuje ona cztery razy rzadziej, niż u noworodków męskich. Wada może wiązać się także z rozstąpieniem spojenia łonowego, przepukliną, czy też niezstąpieniem jąder. U chłopców wyróżnić można dwa rodzaje wierzchniactwa: całkowite oraz niecałkowite. Te drugie dzieli się z kolei na żołędziowe i prąciowe.

Wielomocz - diagnoza i leczenie

Wielomocz - diagnoza i leczenie

Wielomocz (poliuria)- jest to objaw w wyniku którego osoba chora wydaje ponad trzy litry moczu na dobę. W przypadku kiedy osoba spożywa bardzo duże ilości płynów takie zjawisko jest poprawne. Takie zjawisko stanowi o nieprawidłowości czynności nerek. Wydalanie dużych ilości moczu w przypadku poliurii jest utrzymywane.

Uremia - niewydolność nerek

Uremia - niewydolność nerek

Uremia jest to inaczej niewydolność nerek. Jest końcowym etapem wielu chorób nerek. Powstaje w wyniku samozatrucia oraz jest ono spowodowane zatrzymaniem w ustroju różnorodnych produktów przemiany materii, które normalnie powinny być wydalane z moczem. Powstaje poprzez udział wielu toksycznych substancji oraz upośledzają one przesączanie kłębków nerwowych.

Spodziectwo - objawy i diagnoza

Spodziectwo - objawy i diagnoza

Spodziectwo to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowej lokalizacji ujścia cewki moczowej. Znajduje się ona na brzusznej części prącia. W dość łagodnym stadium choroba ta może stanowić tylko defekt kosmetyczny. Kiedy jest jednak już bardziej rozwinięta stanowi problem podczas oddawania moczu oraz przy uprawianiu stosunku płciowego. Określenie spodziectwa było już używane w II w.n.e.

nowsze
1 2 3 4