Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby układu nerwowego

Choroby układu nerwowego

Autyzm - przyczyny i leczenie

Autyzm - przyczyny i leczenie

Autyzm to zaburzenie rozwojowe , które charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowości w niektórych strefach funkcjonowania. Osoba chora na autyzm ma problemy z interakcjami społecznymi i komunikacją. Jej zachowanie natomiast cechuje pewna powtarzalność i sztywność. Autyzm to zaburzenie nieuleczalne, trwające całe życie.

Epilepsja - napady padaczkowe

Epilepsja - napady padaczkowe

Epilepsja inaczej określana jest jako padaczka. O jej wystąpieniu możemy mówić w sytuacji, gdy chory miał minimum dwa napady padaczkowe. Napad padaczkowy jest spowodowany przejściowymi zaburzeniami czynności mózgu polegającymi na nadmiernych i gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych.

Udar słoneczny - jak reagować?

Udar słoneczny - jak reagować?

Udar słoneczny jest wynikiem przegrzania organizmu, do którego doszło po zbyt długim przebywaniu na słońcu. W organizmie dochodzi do problemów z wydzielaniem nadmiaru ciepła, co skutkuje przegrzaniem opon mózgowych.

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma (łac. coma oznacza głęboki sen) to zaburzenie związane ze świadomością. To stan głębokiej utraty przytomności spowodowanej zakłóceniem w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Następuje w wyniku nieodwracalnego ustania czynności pnia mózgu.

Zespół Tourette'a uwarunkowany genetycznie

Zespół Tourette'a uwarunkowany genetycznie

Zespół Tourette'a jest to zaburzenie układu nerwowego cechujące się licznymi tikami nerwowymi. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa Georges'a Gilles'a de la Tourette’a , który jako pierwszy opisał tę chorobę. Zespół ten jest schorzeniem mózgu, które zazwyczaj występuje rodzinnie. Choroba ta dotyka mniej więcej cztery osoby na dziesięć tysięcy, a więc jest dość rzadka.

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana jest to zespół uwarunkowany genetycznie. Najczęściej jest on spowodowany mikrodelecją w regionie 15q11-13. Nazwa choroby zaczerpnięta jest od nazwiska pediatry Harrego Angelmana, który jako pierwszy opisał tę przypadłość. Zespól ten zaliczany jest do schorzeń neurologicznych.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest to zakażenie wirusami oraz bakteriami w wyniku, którego dochodzi do zapalenia opon, których zadaniem jest pokrywanie mózgu oraz rdzenia. W tym przypadku zakażenie ma także niekorzystny wpływ na rdzeń.

Wstrząśnienie mózgu - zaburzenie pracy pnia mózgu

Wstrząśnienie mózgu - zaburzenie pracy pnia mózgu

Wstrząśnienie mózgu (potocznie wstrząs mózgu) jest to zjawisko zaburzenia pracy pnia mózgu. W trakcie wstrząśnienia mózgu dochodzi do utraty przytomności. Taka utrata przytomności nie może trwać dłużej niż sześć godzin. Do wstrząśnienia mózgu dochodzi najczęściej w wyniku urazu głowy. Występowanie objawów oraz ich nasilenie jest uwarunkowane siłą upadku.

Tężyczka - nadmierne skurcze mięśni

Tężyczka - nadmierne skurcze mięśni

Tężyczka jest to stan, który objawia się nadmiernym skurczem mięśni. Jest on charakterystycznym objawem podczas niskiego stężenia wapnia całkowitego w surowicy krwi. Choroba występuje w formie jawnej, która występuje często oraz formie utajonej, która ma miejsce stosunkowo rzadko. Choroba zagraża życiu, ponieważ może dojść do zamknięcia krtani.

Pląsawica Huntingtona atakuje układ nerwowy

Pląsawica Huntingtona atakuje układ nerwowy

Pląsawica Huntingtona to choroba, która atakuje układ nerwowy. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska George’a Huntingtona, który był amerykańskim lekarzem i jako pierwszy opisał to schorzenie w sposób bardzo dokładny w przeciwieństwie do swoich poprzedników. Choroba ta dotyczy ludzi w młodym wieku bo do około dwudziestego roku życia. Z czasem objawy choroby ulegają znacznemu nasileniu.

nowsze
1 2 3