Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego

Kaszel

Kaszel

Kaszel jest odruchem mającym na celu oczyszczenie dróg oddechowych gdy fizjologiczny układ rzęskowy jest niewydolny lub jego funkcja jest upośledzona. Kaszel jest najczęściej skutkiem przeziębienia, palenia papierosów. Często jest objawem poważniejszych problemów z układem oddechowym i wymaga nadzoru lekarskiego.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest stanem zapalnym zatok przynosowych, spowodowanym infekcją wirusową błon śluzowych nosa połączone z zakażeniem bakteryjnym. Choroba rozwija się obejmując również zatoki. Stan zapalny może rozwijać się również w zatokach czołowych, szczękowych, sitowych oraz zatoce klinowej.

Mukowiscydoza - przyczyny i rozpoznanie

Mukowiscydoza - przyczyny i rozpoznanie

Mukowiscydoza jest nazywana również zwłóknieniem torbielowatym. To choroba wielonarządowa uwarunkowana genetycznie. Powoduje szereg zmian w organizmie. Może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów układu pokarmowego oraz oddechowego.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli - diagnoza

Przewlekłe zapalenie oskrzeli - diagnoza

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego o dużym zasięgu geograficznym. Cechuje ją wysoka częstotliwość występowania.

Ostre zapalenie oskrzeli - rozpoznanie

Ostre zapalenie oskrzeli - rozpoznanie

Ostre zapalenie oskrzeli (Bronchitis acuta) to poważna choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli. Jest spowodowana infekcją bakteryjną lub wirusową. Najczęściej wynika z osłabienia i wyziębienia organizmu oraz podrażnienia dróg oddechowych dymem papierosowym i innego rodzaju oparami.

Zapalenie oskrzeli - wszystko o chorobie

Zapalenie oskrzeli - wszystko o chorobie

Zapalenie oskrzeli to choroba dotykająca dróg oddechowych. Wywołana jest najczęściej przez różnego rodzaju infekcje wirusowe lub bakteryjne. Szczególnie narażeni na zapalenie oskrzeli są osoby palące papierosy lub pracujące w środowisku, w którym wydzielane są duże ilości pyłów czy oparów. Choroba bardzo często pojawia się więc w regionach takich jak Górny Śląsk, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest na wysokim poziomie.

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel należy do jednych z bardziej męczących stanów chorobowych. Zwykle towarzyszy przeziębieniu i infekcjom dróg oddechowych. Najczęściej występuje na początku infekcji. Utrzymuje się kilka dni.

Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie

Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie

Zapalenie tchawicy jest to jedna z chorób układu oddechowego. Dotyka ona górnych dróg oddechowych i wywołana jest przez wirusy czy też bakterie. Zapalenie tchawicy jest chorobą uleczalną, ale w przypadku zaniedbania może doprowadzić do śmierci.

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej jest to jeden z częstych problemów występujących najczęściej u dzieci. Jest to stan zapalny, który występuje w błonie śluzowej znajdującej się w jamie ustnej. W większości przypadków powoduje zmiany na dziąsłach, języku czy też podniebieniu. Bardzo często bywa tak, że prowadzi także do innych powikłań, które bywają bardzo ciężkie dla zdrowia.

SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej

SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej

SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) jest to nietypowa odmiana zapalenia płuc, która została rozpoznana po raz pierwszy w Chinach. Choroba jest wysoce zakaźna i w jej następstwie nadal dochodzi do zgonów wśród populacji. Objawy SARS ustępują u chorego po okresie około czternastu dni.

nowsze
1 2 3 4