Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby układu pokarmowego

Choroby układu pokarmowego

Choroba Crohna

Choroba Crohna

Choroba Crohna, w Polsce nazywana również chorobą Leśniowskiego - Crohna jest schorzeniem zaliczanym do grupy nieswoistych zapaleń jelita. Choroba atakuje najczęściej jelito kręte, a stan zapalny obejmuje całą grubość ściany jelita. Schorzenie charakteryzuje występowanie okresowych zaostrzeń, a następnie remisji. Dolegliwość dotyka najczęściej osoby młode będące między 15 a 25 rokiem życia. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, jednak wskazuje się, że wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Układ odpornościowy z nieznanych przyczyn atakuje tkanki przewodu pokarmowego.

Hemoroidy leczenie

Hemoroidy leczenie

Hemoroidy w nomenklaturze medycznej nazywane są również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi Choroba hemoroidalna rozpoczyna się na skutek powstania stanu zapalnego wokół odbytu spowodowanego rozciągnięciem guzków krwawniczych. Guzki mogą się powiększać wraz z rozwojem choroby. Towarzyszy temu uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Krew w kale

Krew w kale

Obecność krwi w kale jest zawsze niepokojącym objawem i wymaga pełnej diagnostyki jelita grubego. Krew w stolcu może występować jawnie bądź w sposób utajony. Może być to ślad pozostawiony na papierze toaletowym, krew na stolcu, krew i skrzepy ze stolcem. Objaw ten występuje najczęściej przy chorobie hemoroidalnej, nowotworach łagodnych i złośliwych jelita grubego, chorobach zapalnych jelit, infekcjach przewodu pokarmowego i innych.

Zespół nadwrażliwego jelita - objawy

Zespół nadwrażliwego jelita - objawy

Zespół jelita nadwrażliwego (zespół jelita drażliwego) to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego występujących wśród populacji. Jest choroba przewlekła o charakterze czynnościowym. Najbardziej na zachorowanie narażona jest ludność w wieku około czterdziestego roku życia, dotyka ona częściej kobiet niż mężczyzn.

Zespół Gilberta - choroba metaboliczna

Zespół Gilberta - choroba metaboliczna

Zespół Gilberta jest to choroba metaboliczna. Polega ona na zaburzeniu metabolizmu bilirubiny w wątrobie; jej zwiększonym występowaniu. Występuje ona u ponad pięciu procent populacji; szczególnie u mężczyzn. Pierwsze objawy tej choroby mogą pojawić się już w okresie pokwitania. Choroba nie wywołuje zaburzeń wątrobowych.

Zatrucie pokarmowe - ostre schorzenie układu pokarmowego

Zatrucie pokarmowe - ostre schorzenie układu pokarmowego

Zatrucie pokarmowe określić można jako ostre schorzenie przewodu pokarmowego, które spowodowane może być poprzez spożycie zakażonego pokarmu, lub zawierającej toksyny wody. Głównym objawem zatrucia jest ostry nieżyt jelitowo-żołądkowy. Objawy mogą pojawiać się już po kilku godzinach od spożycia skażonego pokarmu, lub wody, bądź też nawet po kilku dniach.

Zatrucie jadem kiełbasianym - botulizm

Zatrucie jadem kiełbasianym - botulizm

Zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm) jest to zespół objawów o charakterze toksycznym. Do zatrucia dochodzi przez przewód pokarmowy, ale zdarza się również, że może do niego dojść z pomocą rany.

Zapalenie jelita grubego - objawy i leczenie

Zapalenie jelita grubego - objawy i leczenie

Zapalenie jelita grubego jest choroba, która cechuje się stanem zapalnym błony śluzowej jelita. Zapalenie jelita grubego może mieć charakter ostry lub też przewlekły. Choroba ta dotyka zazwyczaj ludzi w wieku od dwudziestu do czterdziestu lat. Objawy zapalenia jelita grubego ulegają na zmianę nasileniu oraz osłabieniu.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - diagnoza

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - diagnoza

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest to stan zapalnych pęcherzyka żółciowego który dzieli się na ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które stanowi zazwyczaj jedno z powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego. Objawy są bardzo podobne do ataku kolki żółciowej. Drugim rodzajem stanu zapalnego pęcherzyka to przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego- w przypadku tego stanu chorobowego wymagana jest hospitalizacja. Zazwyczaj jest on wywołany zatorem przewodu pęcherzykowego przez kamień żółciowy. Występuje częściej wśród kobiet niż mężczyzn.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnoza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnoza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to proces przewlekłego zapalenia, który dotyka zarówno jelita grubego jak i błony śluzowej odbytu. Zachorowalność jest częściej notowana u razy białej szczególnie w przedziale wiekowym między dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia. Niecałe dziesięć procent przypadków stanowi występowanie rodzinne.

nowsze
1 2 3 4 5