Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby układu rozrodczego

Choroby układu rozrodczego

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników) jest to zaburzenie gruczołowe, które dotyka około dziesięć procent kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym oraz przyczyną występowanie niepłodności.

Wodniak jądra - diagnoza

Wodniak jądra - diagnoza

Wodniak jądra jest to jedna z chorób układu rozrodczego polegająca na gromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. Płyn ten przybiera barwę bursztynową, a jego zawartość wynosi od kilku do kilkuset mililitrów.

Obojniactwo - przyczyny i diagnoza

Obojniactwo - przyczyny i diagnoza

Obojnactwo to zjawisko, które polega na tym, że osobnik posiada w swoim ciele żeński i męski narząd płciowy. Istnieje także inna forma obojnactwa polegająca na tym, że dany organizm posiada narząd rozrodczy wytwarzający jaja i plemniki. Choroba ta występuje u zwierząt oraz roślin. Jednak zdarzają się również zachorowania wśród ludzi. W tym przypadku zaburzenie patologiczne narządów jest wrodzoną wadą. Schorzenie to wykrywalne jest już u noworodków.

Impotencja - przyczyny i leczenie

Impotencja - przyczyny i leczenie

Impotencja jest pojawiającą się przede wszystkim u mężczyzn po 50 roku życia dysfunkcją seksualną. Przejawia się ona brakiem erekcji, bądź ejakulacji, pomimo odczuwania nawet bardzo silnego podniecenia, co uniemożliwia odbycie stosunku płciowego.

Dyspareunia - diagnoza

Dyspareunia - diagnoza

Dyspareunia – to jedna z dysfunkcji seksualnych występująca zarówno u płci żeńskiej jak i męskiej charakteryzująca się bólem podczas stosunku płciowego. Ból występuje w okolicach narządów płciowych podczas stosunku lub też po jego zakończeniu. Choroba ta dotyka częściej kobiet niż mężczyzn; zazwyczaj w wieku około dwudziestu do trzydziestu lat.

Zapalenie gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego- jest to choroba dotykająca gruczołu krokowego mężczyzn w wieku od osiemnastego roku życia do czterdziestego roku życia. Jest to choroba zapalna występująca w postaci ostrej oraz przewlekłej. Zapalenie gruczołu krokowego ostre- w tym przypadku choroba przebiega bardzo gwałtownie, a objawy są nasilone i bardzo bolesne. Zapalenie gruczołu krokowego przewlekłe-choroba ta może przebiegać nawet przez kilka lat. Objawy są nieco mniej bolesne niż w przypadku zapalenia ostrego. Przyczyny Przyczyny tej choroby są naprawdę bardzo zróżnicowane. Do przyczyn może należeć na przykład stresowa praca czy też nieregularne współżycie. Objawy: Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego: • Ból krocza, podbrzusza • Częste oddawanie moczu • Krew w nasieniu Ostre zapalenie gruczołu krokowego: • Gorączka • Nudności • Wymioty • Ból przy oddawaniu moczu Diagnoza W przypadku choroby przewlekłej badanie jest rozpoczynane wywiadem z pacjentem oraz w późniejszym etapie dochodzi do badania fizykalnego. Jednak w przypadku zapalenia gruczołu krokowego ostrego należy również wykluczyć inne możliwe schorzenia o podobnych objawach. Warto także dokonać badania zwanego wysiewem moczu. Leczenie Na podstawie postawionej diagnozy oraz wynikach badań należy ułożyć indywidualny proces leczenia. Zazwyczaj polega on na przyjmowaniu środków farmakologicznych takich jak antybiotyki. Ważne jest także stosowanie leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii polegającej na masażu stercza. Leczenie to powinno przynieść natychmiastowe skutki.

Hermafrodytyzm czyli obojnactwo

Hermafrodytyzm czyli obojnactwo

Hermafrodytyzm, czyli bardziej potocznie znane nam jako obojnactwo czy też dwupłciowość oraz grynadromorfizm. Występowanie w jednym organizmie zarówno męskich jak i żeńskich narządów rozrodczych. Istnieje także możliwość występowania gruczołu obojnaczego, czyli takiego który wytwarza zarówno plemniki jak i jaja. Zjawisko to występuje u roślin wyższych, ale także i u bezkręgowców.

Rak trzonu macicy - objawy

Rak trzonu macicy - objawy

Na kobiety w wieku postmenopauzalnym mogą czyhać różne zagrożenia. Jednym z najpoważniejszych jest rak endometrium czyli trzonu macicy. Każda postać nowotworu jest groźna, dlatego jak najszybciej po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy się udać do lekarza.

Stulejka - leczenie

Stulejka - leczenie

Stulejka jest to choroba prącia, czyli męskiego narządu płciowego. Prącie jest zbudowane z trzonu wypełnionego ciałami jamistymi oraz żołędzia, czyli tzw. główki, która jest przykryta fałdem skórnym zwanym napletkiem. Napletek powinien lekko i bez dolegliwości bólowych zsuwać się.

Mięśniaki macicy - objawy

Mięśniaki macicy - objawy

Mięśniaki są to łagodne zmiany nowotworowe o kształcie kulistych tworów zlokalizowanych w macicy. Powstają w wyniku gwałtownego przyrostu liczby komórek mięśniowych tworzących macicę. Kumulują się w jednym miejscu i wtedy powstaje tam mięśniak – guz.

nowsze
1 2