Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroby zakaźne

Choroby zakaźne

Domowe sposoby na kaszel

Domowe sposoby na kaszel

Kaszel to mechanizm obronny służącym oczyszczaniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Kaszel jest często objawem chorobowym. Ze względu na czas trwania wyróżniamy kaszel ostry (trwający krócej niż 3 tygodnie) podostry (3–8 tygodni) i przewlekły (ponad 8 tygodni). W zależności czy odruchowi kasłania towarzyszy odkrztuszanie śluzu lub ropy wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry.

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani to choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W większości przypadków choroba spowodowana jest podrażnieniem strun głosowych lub infekcją wirusową. Błona śluzowa krtani w trakcie procesu zapalnego jest przekrwiona, obrzęknięta i pokryta warstwą gęstego śluzu. Wyróżniamy pojawiające się nagle ostre zapalenie gardła oraz przewlekłe mająca długotrwały i przewlekły charakter oraz skłonności do nawracania.

Krztusiec - objawy i leczenie

Krztusiec - objawy i leczenie

Krztusiec jest inaczej nazywany kokluszem. Często mylony ze zwykłą grypą. Jego nieprawidłowe rozpoznanie i leczenie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Krztusiec jest ostrą chorobą układu oddechowego. Jest zakaźny.

Grzybica paznokci  nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci to choroba zakaźna, która jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci. Zmiany chorobowe najczęściej zaczynają się od palucha a następnie obejmują płytki kolejnych paznokci. Grzybica paznokci jest uznawana za chorobę wstydliwa, bowiem panuje przekonanie, że wynika z braku troski o higienę osobistą. Tego typu myślenie jest błędne. Grzybica najczęściej nie wynika z zaniedbania higieny.

Choroba bostońska - popularna wśród dzieci

Choroba bostońska - popularna wśród dzieci

Choroba bostońska jest chorobą zakaźną występującą u dzieci. Do niedawna rzadko spotykana, lecz ostatnio pojawia się coraz częściej. Jest wywołana przez wirusy Coxackie.

Sepsa - reakcja organizmu na zakażenie

Sepsa - reakcja organizmu na zakażenie

Pojęcie sepsa to termin stosowany w naukach medycznych, który odnosi się do specyficznej reakcji organizmu na zakażenie. Sepsa nie jest samodzielną jednostką chorobową. Jest definiowana jako zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem.

Grypa żołądkowa zwykle trwa jeden dzień

Grypa żołądkowa zwykle trwa jeden dzień

Grypa żołądkowa to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego powstałe w wyniku działalności rotawirusów, astrowirusów oraz norowirusów. To choroba o krótkim przebiegu, zazwyczaj trwa jeden dzień. Jest to choroba zaraźliwa i rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Żółta febra - przyczyny i objawy

Żółta febra - przyczyny i objawy

Żółta febra to choroba najczęściej przenoszona przez owady, jakimi są komary. Sama przypadłość jest natomiast wywołana przez wirusa, który należy do grupy flaviwirusów. Choroba przybiera różne stadia. Może występować u chorego w stanie lekkim, a może występować w stanie, który może doprowadzić nawet do śmierci. Słowo żółta nie wzięło się przypadkowo. Pochodzi od żółtaczki. Ta natomiast występuje w wielu przypadkach osób, które zachorowały na tę właśnie przypadłość.

Zimnica wywołana przez pasożyta

Zimnica wywołana przez pasożyta

Zimnica to inaczej choroba, która jest także nazywana malarią. Jest to choroba pasożytnicza, która jest najczęściej wywoływana obecnością pasożyta, który jest najczęściej jednokomórkowy. Jest to tak zwany zarodziec. Najczęściej znajduje się w śledzionie, wątrobie, węzłach chłonnych i szpiku kostnym. Występuje także bardzo często w krwinkach czerwonych u człowieka. Jest to przypadłość związana ściśle z kwestiami tropikalnymi.

Wścieklizna - przyczyny i objawy

Wścieklizna - przyczyny i objawy

Wścieklizna jest to wirusowa choroba zakaźna dotykająca ssaków, a w szczególności zwierząt, mogąca przenieść się na organizm ludzki. Główną przyczyna śmierci w momencie przedostania się choroby do postaci ludzkiej jest towarzysząca jej niewydolność oddechowa. Główne cechy dotykające osoby chorej to agresja, wściekłość, nadpobudliwość oraz podenerwowanie. Jest wywoływana przez wirusa ssRNA.

nowsze
1 2 3 4 5 6 7 8