Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Ból

Ból

Ból powstaje na skutek występowania patologii w narządzie ruchu lub w organizmie człowieka. Zjawisko Bólu można klasyfikować ze względu na okres jego trwania: ból ostry występuje w okresie do trzech miesięcy, ból przewlekły trwa powyżej trzech miesięcy. Ze względu na lokalizację bólu wyróżniamy: ból somatyczny dotyczy struktur powierzchownych (skóra, tkanka podskórna, mięśnie oraz układ kostno-stawowy) oraz ból trzewny, który dotyczy narządów wewnętrznych. Aby odpowiednio wybrać metodę leczenia należy określić patomechanizm powstawania bólu. Ze względu na ten czynnik wyróżniamy ból receptorowy (zapalny, niezapalny) oraz neuropatyczny.

Rwa kulszowa leczenie

Rwa kulszowa leczenie

Rwa kulszowa powstaje na skutek podrażnienia oraz występowania stanu zapalnego nerwu kulszowego, który jest największym nerwem w ciele człowieka. Schorzenie charakteryzuje się ostrym i przeszywającym bólem okolicy lędźwiowej i promieniującym wzdłuż kończyny dolnej. W okolicy kręgosłupa ból jest największy, ponieważ nerw kulszowy łączy się tam z innymi nerwami. Schorzenie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, przeważnie po 30 roku życia, jednak w praktyce występują u wszystkich grup wiekowych.

Anemia objawy

Anemia objawy

Niedokrwistość nazywana jest również anemią. Dolegliwość jest spowodowania obniżeniem stężenia hemoglobiny w erytrocytach, bądź zbyt mała ilość czerwonych krwinek. Niedokrwistość częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Wpływ na to ma okres ciąży, w którym spada poziom androgenów oraz występowanie miesiączki. Dolegliwość towarzyszy chorobom pasożytniczym, bakteryjnym czy też nowotworom, dlatego żadnych objawów choroby nie można lekceważyć.

Nerwica objawy

Nerwica objawy

Nerwica jest to grupa zaburzeń mających podłoże psychiczne. Należą do nich fobie, zaburzenia lękowe oraz związane z przystosowaniem się zaburzenia adaptacyjne Symptomatyka choroby jest bardzo zróżnicowana, ale jej głównym objawem jest lęk.

Autyzm - przyczyny i leczenie

Autyzm - przyczyny i leczenie

Autyzm to zaburzenie rozwojowe , które charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowości w niektórych strefach funkcjonowania. Osoba chora na autyzm ma problemy z interakcjami społecznymi i komunikacją. Jej zachowanie natomiast cechuje pewna powtarzalność i sztywność. Autyzm to zaburzenie nieuleczalne, trwające całe życie.

Zapalenie przydatków - diagnoza

Zapalenie przydatków - diagnoza

Zapalenie przydatków jest to zapalenie jednocześnie jajników i jajowodów, które określamy wspólnym mianem przydatków. Schorzenie to najczęściej ujawnia się u kobiet młodych oraz bardzo aktywnych seksualnie. Ryzyko zachorowania jest znacznie większe kiedy to kobieta posiada więcej niż jednego partnera seksualnego. Barierę dla bakterii stanowi gęstszy śluz, który wywołują na przykład środki antykoncepcyjne.

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej jest to jeden z częstych problemów występujących najczęściej u dzieci. Jest to stan zapalny, który występuje w błonie śluzowej znajdującej się w jamie ustnej. W większości przypadków powoduje zmiany na dziąsłach, języku czy też podniebieniu. Bardzo często bywa tak, że prowadzi także do innych powikłań, które bywają bardzo ciężkie dla zdrowia.

Zapalenie dziąseł może prowadzić do parodontozy

Zapalenie dziąseł może prowadzić do parodontozy

Zapalenie dziąseł to choroba infekcyjna z działu laryngologii atakująca dziąsła. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia. (Zapalenie przyzębia- jest to choroba nazywana potocznie parodontozą. Choroba to może doprowadzić do utraty i rozchwiania uzębienia. Zapobiec tej chorobie można usuwając systematycznie kamień nazębny.)

Wrastający paznokieć - przyczyny i leczenie
Torbiel Bakera - rozpoznanie

Torbiel Bakera - rozpoznanie

Torbiel Bakera (cysta Bakera, torbiela dołu podkolanowego) - choroba polega przede wszystkim na nagromadzeniu się płynu w dole podkolanowym i nagromadzeniu się płynu w kaletce mięśnia półścięgnistego. Choroba ta wzięła swoją nazwę od nazwiska chirurga Williama Morranta Bakera.

Tężec - groźna choroba zakaźna

Tężec - groźna choroba zakaźna

Tężec to bardzo ciężka choroba, która dotyka nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Tężec ma charakter zakaźny, ale nie jest zaraźliwy. Naturalnym nosicielem choroby jest koń. Śmiertelność w przypadku zachorowania wynosi około trzydziestu procent wszystkich przypadków. Zarodniki wytwarzane przez bakterię tężca są odporne na niesprzyjające warunki środowiska.

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb to choroba zakaźna, która występuje przez wystąpienie w organizmie ludzkim pasożytów zwanych świerzbowcami. Pasożyt ten wnikając w głąb skóry składa jaja, które po trzech tygodniach są dojrzałe i wykluwają się larwy. Najczęściej choroba ta objawia się świądem, który bywa bardzo dokuczliwy oraz powoduje wiele zmian skórnych, między innymi grudki i plamy.

Stopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy

Stopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy

Stopa cukrzycowa to jedno z powikłań powstających po przebyciu choroby, jaką jest cukrzyca. Jest to przypadłość, która dotyka stopę. Jeżeli nie podejmie się leczenia, to kończy się martwicą stopy, a w rezultacie amputacją. Występuje u około dziesięciu na stu pacjentów, którzy chorują na cukrzycę. Choroba ta powoduje ogromny ból, deformację stopy oraz liczne problemy, które występują podczas chodzenia.

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica jest jednym z objawów chorobowych, który cechuje się znacznym zabarwieniem skóry oraz błon śluzowych na kolor niebieski. Zjawisko to jest spowodowane nadmierną ilością hemoglobiny odtlenowej w krwi. Taki stan rzeczy może doprowadzić do niedokrwistości.

Rozedma płuc - objawy i leczenie

Rozedma płuc - objawy i leczenie

Rozedma płuc to jedna z najczęściej występujących chorób płuc. Charakteryzuje się znacznym powiększeniem przestrzeni powietrznych, które w każdym przypadku jest nieprawidłowe. Skutkiem jest najczęściej zmniejszenie ilości pęcherzyków płucnych oraz zbyt duże upowietrznienie płuc. W wyniku choroby pogarsza się ich sprężystość, a proces oddychania staje się częściowo upośledzony.