Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Kaszel

Kaszel

Kaszel jest odruchem mającym na celu oczyszczenie dróg oddechowych gdy fizjologiczny układ rzęskowy jest niewydolny lub jego funkcja jest upośledzona. Kaszel jest najczęściej skutkiem przeziębienia, palenia papierosów. Często jest objawem poważniejszych problemów z układem oddechowym i wymaga nadzoru lekarskiego.

Choroba Crohna

Choroba Crohna

Choroba Crohna, w Polsce nazywana również chorobą Leśniowskiego - Crohna jest schorzeniem zaliczanym do grupy nieswoistych zapaleń jelita. Choroba atakuje najczęściej jelito kręte, a stan zapalny obejmuje całą grubość ściany jelita. Schorzenie charakteryzuje występowanie okresowych zaostrzeń, a następnie remisji. Dolegliwość dotyka najczęściej osoby młode będące między 15 a 25 rokiem życia. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, jednak wskazuje się, że wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Układ odpornościowy z nieznanych przyczyn atakuje tkanki przewodu pokarmowego.

Hemoroidy leczenie

Hemoroidy leczenie

Hemoroidy w nomenklaturze medycznej nazywane są również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi Choroba hemoroidalna rozpoczyna się na skutek powstania stanu zapalnego wokół odbytu spowodowanego rozciągnięciem guzków krwawniczych. Guzki mogą się powiększać wraz z rozwojem choroby. Towarzyszy temu uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Nerwica objawy

Nerwica objawy

Nerwica jest to grupa zaburzeń mających podłoże psychiczne. Należą do nich fobie, zaburzenia lękowe oraz związane z przystosowaniem się zaburzenia adaptacyjne Symptomatyka choroby jest bardzo zróżnicowana, ale jej głównym objawem jest lęk.

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel należy do jednych z bardziej męczących stanów chorobowych. Zwykle towarzyszy przeziębieniu i infekcjom dróg oddechowych. Najczęściej występuje na początku infekcji. Utrzymuje się kilka dni.

Zwyrodnienie a zaburzona przemiana materii
Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena jest to choroba autoimmunologiczna. Zespół Sjogrena należy do grupy kolagenoz. W wyniku jej następuje wyniszczenie komórek ślinianych oraz gruczołów łzowych. Nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego okulisty Henrika Sjogrena, który jako pierwszy przedstawił dokładny opis choroby. W przypadku tej choroby występują także zmiany stawowe RSZ.

Zespół pozakrzepowy - przyczyny i objawy

Zespół pozakrzepowy - przyczyny i objawy

Zespół pozakrzepowy to określenie ostatniego stadium rozwoju niewydolności żył, czy też powikłań zdrowotnych spowodowanych zakrzepicami powierzchownych oraz głębokich żył. Do tego rodzaju zakrzepic dochodzi najczęściej wskutek zaburzeń krzepliwości krwi, a także stanów zapalnych żył. Choroba ta nie jest w pełni uleczalna i może prowadzić do trwałej deformacji nóg, czy też stałych obrzęków.

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników) jest to zaburzenie gruczołowe, które dotyka około dziesięć procent kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym oraz przyczyną występowanie niepłodności.

Zapalenie prostaty - rodzaje i objawy

Zapalenie prostaty - rodzaje i objawy

Zapalenie prostaty jest zapaleniem gruczołu krokowego, które dotyka mężczyzn w każdym wieku.

Zapalenie miedniczek nerkowych - diagnoza

Zapalenie miedniczek nerkowych - diagnoza

Zapalenie miedniczek nerkowych jest to zakażenie do którego dochodzi na wskutek występowania procesu chorobowego w obrębie pęcherza moczowego. Zakażenie może także być przemieszczone za pomocą krwi. Choroba ta dotyka zazwyczaj kobiet, a w szczególności tych ciężarnych. Choroba ta może dotykać zarówno jednej nerki jak i obu.

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb to choroba zakaźna, która występuje przez wystąpienie w organizmie ludzkim pasożytów zwanych świerzbowcami. Pasożyt ten wnikając w głąb skóry składa jaja, które po trzech tygodniach są dojrzałe i wykluwają się larwy. Najczęściej choroba ta objawia się świądem, który bywa bardzo dokuczliwy oraz powoduje wiele zmian skórnych, między innymi grudki i plamy.

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica jest jednym z objawów chorobowych, który cechuje się znacznym zabarwieniem skóry oraz błon śluzowych na kolor niebieski. Zjawisko to jest spowodowane nadmierną ilością hemoglobiny odtlenowej w krwi. Taki stan rzeczy może doprowadzić do niedokrwistości.

SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej

SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej

SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) jest to nietypowa odmiana zapalenia płuc, która została rozpoznana po raz pierwszy w Chinach. Choroba jest wysoce zakaźna i w jej następstwie nadal dochodzi do zgonów wśród populacji. Objawy SARS ustępują u chorego po okresie około czternastu dni.

Rumień guzowaty a nadwrażliwość na leki

Rumień guzowaty a nadwrażliwość na leki

Rumień guzowaty to jedna z chorób skórnych. W jej przypadku dochodzi do zapalenia skóry. W wyniku tego powstają na ciele guzki, które nie podlegają rozpadowi i ulegają samoistnie bez pozostawiania jakichkolwiek blizn.