Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Krew w kale

Krew w kale

Obecność krwi w kale jest zawsze niepokojącym objawem i wymaga pełnej diagnostyki jelita grubego. Krew w stolcu może występować jawnie bądź w sposób utajony. Może być to ślad pozostawiony na papierze toaletowym, krew na stolcu, krew i skrzepy ze stolcem. Objaw ten występuje najczęściej przy chorobie hemoroidalnej, nowotworach łagodnych i złośliwych jelita grubego, chorobach zapalnych jelit, infekcjach przewodu pokarmowego i innych.

Potówki - nie tylko u niemowlaków

Potówki - nie tylko u niemowlaków

Potówki to schorzenie gruczołów potowych polegające na pojawianiu się na skórze grudek o czerwonym przebarwieniu. Powszechnie występują u noworodków i niemowląt, ale zdarza się, że pojawiają się u dorosłych. Powstają na skutek dużej wilgotności otoczenia i wysokiej temperatury.

Zespół Aspergera - zaburzenie rozwoju

Zespół Aspergera - zaburzenie rozwoju

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju występujące zarówno u dzieci jak i dorosłych. Chorzy na zespół Aspergera mają inne priorytety niż zdrowi ludzie. Cechują je zwykle odmienne zainteresowania oraz potrzeby emocjonalne i społeczne oraz fenomenalna pamięć i obsesyjne pogłębianie wiedzy z wąskiej dziedziny.

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel należy do jednych z bardziej męczących stanów chorobowych. Zwykle towarzyszy przeziębieniu i infekcjom dróg oddechowych. Najczęściej występuje na początku infekcji. Utrzymuje się kilka dni.

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma (łac. coma oznacza głęboki sen) to zaburzenie związane ze świadomością. To stan głębokiej utraty przytomności spowodowanej zakłóceniem w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Następuje w wyniku nieodwracalnego ustania czynności pnia mózgu.

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena jest to choroba autoimmunologiczna. Zespół Sjogrena należy do grupy kolagenoz. W wyniku jej następuje wyniszczenie komórek ślinianych oraz gruczołów łzowych. Nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego okulisty Henrika Sjogrena, który jako pierwszy przedstawił dokładny opis choroby. W przypadku tej choroby występują także zmiany stawowe RSZ.

Zespół nefrytyczny a choroby nerek

Zespół nefrytyczny a choroby nerek

Zespół nefretyczny to grupa objawów towarzyszących rozmaitych chorobom nerek. Objawy zespołu nefretycznego dotyczą najczęściej chorób kłębuszków nerkowych. Ostra postać kłębuszkowego zapalenia nerek wywołana jest infekcją bakteryjną, którą wywołuje grupa paciorkowców ze szczepów nefrytogennych. Składnikami zespołu nefretyczne są białkomocz, krwiomocz, niedomoga takich narządów wewnętrznych jak nerki oraz nadciśnienie.

Zespół nadwrażliwego jelita - objawy

Zespół nadwrażliwego jelita - objawy

Zespół jelita nadwrażliwego (zespół jelita drażliwego) to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego występujących wśród populacji. Jest choroba przewlekła o charakterze czynnościowym. Najbardziej na zachorowanie narażona jest ludność w wieku około czterdziestego roku życia, dotyka ona częściej kobiet niż mężczyzn.

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej jest to jeden z częstych problemów występujących najczęściej u dzieci. Jest to stan zapalny, który występuje w błonie śluzowej znajdującej się w jamie ustnej. W większości przypadków powoduje zmiany na dziąsłach, języku czy też podniebieniu. Bardzo często bywa tak, że prowadzi także do innych powikłań, które bywają bardzo ciężkie dla zdrowia.

Zapalenie jajników - objawy i diagnoza

Zapalenie jajników - objawy i diagnoza

Zapalenie jajników, jest także bardzo często nazywane zapaleniem przydatków. Jest to przypadłość, na którą najbardziej narażone są młode kobiety. Rozwojowi tejże choroby sprzyja miesiączka, poród, czy tez wkładka wewnątrzmaciczna. Jest to choroba, która zalicza się do grupy chorób bakteryjnych. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez pochwę, błonę śluzową lub szyjkę. Naturalne procesy pojawiające się w układzie rozrodczym kobiety są natomiast dodatkowym czynnikiem powodującym rozwój choroby.

Zapalenie brzegów powiek - objawy

Zapalenie brzegów powiek - objawy

Zapalenie brzegów powiek jest chorobą przejawiającą się nie tylko zapaleniem, ale i obrzękiem brzegów powiek i dodatkowo także ich ukrwieniem, do której prowadzi wiele czynników. Z czasem dochodzi do tego również zakażenie bakteryjne poprzez gronkowce co prowadzi w efekcie do wrzodziejącej postaci choroby. Choroba może roztaczać swój zasięg także na spojówkę, nasady rzęs oraz gruczoły na powiekach.

Wrzody - objawy i leczenie

Wrzody - objawy i leczenie

Wrzody są potocznym terminem stosowanym w zastępstwie nazwy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Choroba ta polega na obecności ubytków w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy zwanych wrzodami trawiennymi. Choroba częściej dotyka mężczyzn, a same wrzody częściej lokalizowane są w dwunastnicy. Może mieć charakter bezobjawowy, jak również być możliwa w rozpoznaniu poprzez takie objawy jak silne bóle w nadbrzuszu.

Wierzchniactwo - niewłaściwe umiejscowienie cewki moczowej

Wierzchniactwo - niewłaściwe umiejscowienie cewki moczowej

Wierzchniactwo jest wadą wrodzoną polegającą na niewłaściwym umiejscowieniu cewki moczowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady u chłopców wynosi 1:30000. Jeśli chodzi o występowanie wady u noworodków żeńskich, to występuje ona cztery razy rzadziej, niż u noworodków męskich. Wada może wiązać się także z rozstąpieniem spojenia łonowego, przepukliną, czy też niezstąpieniem jąder. U chłopców wyróżnić można dwa rodzaje wierzchniactwa: całkowite oraz niecałkowite. Te drugie dzieli się z kolei na żołędziowe i prąciowe.

Świńska grypa - wywołana przez wirus H1N1

Świńska grypa - wywołana przez wirus H1N1

Świńska grypa jest to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus H1N1. Choroba ta dotyka zazwyczaj jedynie trzody chlewnej. Ale zaobserwowano również zjawisko zmutowania wirusa, który dotyka także ludzi. Choć wirus dla zwierząt nie stanowił zbyt wielkiego zagrożenia to dla ludzi może świńska grypa zakończyć się bardzo niekorzystnie. Chorobę często można także napotkać pod nazwą grypy meksykańskiej.

Rumień zakaźny dotyka niemowląt i dzieci

Rumień zakaźny dotyka niemowląt i dzieci

Rumień zakaźny to ostra choroba wirusowa. Najczęstsi pacjenci, którzy na nią cierpią to niemowlęta i dzieci. Czas pełnego rozszerzania się choroby wynosi około dwóch tygodni. Do zakażenie dochodzi przez parwowirusa B19. Jest nazywana często „piatą chorobą”, dlatego że w dziewiętnastym wieku znajdowała się na piątym miejscu w chorobach z głównym objawem, jakim jest wysypka. Największa ilość zakażeń odbywa się w okresie wiosennym.