Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Demencja

Demencja

Demencja nazywana także otępieniem jest chorobą charakteryzującą się spadkiem funkcji poznawczych, takich jak pamięć, rozumienie, zdolność do nauki. Schorzenie wpływa również na życie emocjonalne chorego. Demencja często objawia się w raz z innymi chorobami i zanika gdy główna choroba zostaje wyleczona. W wielu przypadkach otępienie jest głównym problemem i ma charakter progresywny. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych. Około 20% chorych stanowią osoby po 85 roku życia.

Łupież pstry

Łupież pstry

Jest to jeden z rodzajów zakażenia naskórka, który jest bardzo powierzchowny. Charakteryzuje się głównie plamami o kolorze żółtobrunatnym, które najczęściej pojawiają się na klatce piersiowej i w jej okolicach.

Stwardnienie rozsiane - autoagresja organizmu

Stwardnienie rozsiane - autoagresja organizmu

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna, którą po raz pierwszy opisał Jean Martin Charcot w 1868 roku. Polega na autoagresji organizmu tj. komórki układu odpornościowego atakują inne zdrowe komórki w obrębie tego samego organizmu. Choroba dotyka ludzi młodych, najczęściej jest diagnozowana między 20. a 40. Rokiem życia. Częściej dotyka kobiety aniżeli mężczyzn.

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników) jest to zaburzenie gruczołowe, które dotyka około dziesięć procent kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym oraz przyczyną występowanie niepłodności.

Zespół Conna a zawał serca

Zespół Conna a zawał serca

Zespół Conna jest to choroba wywołana przez zwiększenie wytwarzania aldosteronu z jednoczesnym zahamowaniem aktywności reniny w osoczu. Choroba ta dotyka zazwyczaj osób w przedziale od trzydziestego do pięćdziesiątego roku życia. Może ona doprowadzić nawet do zawału serca czy też do udaru mózgu.

Tężec - groźna choroba zakaźna

Tężec - groźna choroba zakaźna

Tężec to bardzo ciężka choroba, która dotyka nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Tężec ma charakter zakaźny, ale nie jest zaraźliwy. Naturalnym nosicielem choroby jest koń. Śmiertelność w przypadku zachorowania wynosi około trzydziestu procent wszystkich przypadków. Zarodniki wytwarzane przez bakterię tężca są odporne na niesprzyjające warunki środowiska.

Tętniak aorty - przyczyny i objawy

Tętniak aorty - przyczyny i objawy

Tętniak aorty jest to powiększenie aorty o połowę jej zwykłej średnicy. Poszerzenie jest zazwyczaj workowate lub też wrzecionowate. Tętniaki najczęściej występują wśród mężczyzn w około czterdziestym roku życia.

Świerzbiączka - atopowe zapalenie skóry

Świerzbiączka - atopowe zapalenie skóry

Świerzbiączka inaczej zwana jest także atopowym zapaleniem skóry. Choroba ta pojawia się już w niemowlęcym wieku i objawia się zmianami skórnymi. Choroba ta wywołana jest nieprawidłową reakcją immunologiczną. W wyniku stycznością z alergenem występuje reakcja alergiczna.

Szpiczak mnogi - nowotwór szpiku kostnego

Szpiczak mnogi - nowotwór szpiku kostnego

Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) jest to nowotwór szpiku kostnego. Nowotwór ten wywodzi się z komórek plazmatycznych, komórki te ulegają zmianie i nazywane są komórkami szpiczakowymi. Immunoglobuliny, które wytwarzane są w organizmie nie spełniają swojego pierwotnego przeznaczenia. Szpiczak mnogi dotyka zazwyczaj osoby po pięćdziesiątym roku życia, częściej mężczyzn.

Skazy krwotoczne - skłonności do nadmiernego krwawienia

Skazy krwotoczne - skłonności do nadmiernego krwawienia

Skazy krwotoczne są skłonnościami do nadmiernego krwawienia w obrębie różnego rodzaju narządów i tkanek, które to mogą mieć charakter nabyty, lub być dziedziczone. Do choroby dochodzi w skutek uszkodzenia żył i tętnic, kiedy to krew wycieka na zewnątrz organizmu, lub do tkanek wewnętrznych.

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica jest jednym z objawów chorobowych, który cechuje się znacznym zabarwieniem skóry oraz błon śluzowych na kolor niebieski. Zjawisko to jest spowodowane nadmierną ilością hemoglobiny odtlenowej w krwi. Taki stan rzeczy może doprowadzić do niedokrwistości.

Rzęsistkowica powodowana przez pasożyty

Rzęsistkowica powodowana przez pasożyty

Rzęsistkowica to choroba spowodowana przez pasożyty i dotyka ona dróg moczowo-płciowych. Choroba wywołana jest przez rzęsistki, które przenoszone są drogą płciową. U kobiet rzęsistki bytują w pochwie, oraz cewce moczowej, natomiast u mężczyzn w obrębie gruczołu krokowego. Choroba ta najczęściej dotyczy żeńskiej części populacji.

Rumień zakaźny dotyka niemowląt i dzieci

Rumień zakaźny dotyka niemowląt i dzieci

Rumień zakaźny to ostra choroba wirusowa. Najczęstsi pacjenci, którzy na nią cierpią to niemowlęta i dzieci. Czas pełnego rozszerzania się choroby wynosi około dwóch tygodni. Do zakażenie dochodzi przez parwowirusa B19. Jest nazywana często „piatą chorobą”, dlatego że w dziewiętnastym wieku znajdowała się na piątym miejscu w chorobach z głównym objawem, jakim jest wysypka. Największa ilość zakażeń odbywa się w okresie wiosennym.

Różyczka - objawy i leczenie

Różyczka - objawy i leczenie

Różyczka jest zakaźną chorobą wirusową występującą jedynie u ludzi. Charakterystycznym jej objawem może być wysypka, jednak często choroba ta przebiega całkowicie bezobjawowo. Zarażenie wirusem różyczki od innej chorej osoby może nastąpić nawet dwa tygodnie po wystąpieniu u niej wysypki, bądź też tydzień przed jej wystąpieniem. Zachorowalność na tę chorobę jest szczególnie duża u dzieci w wieku przedszkolnym.

Rumień guzowaty a nadwrażliwość na leki

Rumień guzowaty a nadwrażliwość na leki

Rumień guzowaty to jedna z chorób skórnych. W jej przypadku dochodzi do zapalenia skóry. W wyniku tego powstają na ciele guzki, które nie podlegają rozpadowi i ulegają samoistnie bez pozostawiania jakichkolwiek blizn.