Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Hemoroidy leczenie

Hemoroidy leczenie

Hemoroidy w nomenklaturze medycznej nazywane są również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi Choroba hemoroidalna rozpoczyna się na skutek powstania stanu zapalnego wokół odbytu spowodowanego rozciągnięciem guzków krwawniczych. Guzki mogą się powiększać wraz z rozwojem choroby. Towarzyszy temu uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Podagra - objawy i leczenie

Podagra - objawy i leczenie

Podagra to ostry stan zapalny występujący w okolicach stopy pojawiający się na skutek gromadzenia się zbyt dużej ilości kwasu moczowego. Schorzenie atakuje też stawy nadgarstków, rąk, staw biodrowy, łokciowy a nawet stawy kręgosłupa. Schorzenie znane jest również jako dna moczowa.

Grzybica paznokci  nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci to choroba zakaźna, która jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci. Zmiany chorobowe najczęściej zaczynają się od palucha a następnie obejmują płytki kolejnych paznokci. Grzybica paznokci jest uznawana za chorobę wstydliwa, bowiem panuje przekonanie, że wynika z braku troski o higienę osobistą. Tego typu myślenie jest błędne. Grzybica najczęściej nie wynika z zaniedbania higieny.

Białaczka - "biała krew"

Białaczka - "biała krew"

Łacińskim określeniem białaczki jest leukemia, co oznacza „biała krew”. Choroba polega na zwiększeniu się w organizmie poziomu białych krwinek. Jednak krwinki nie są gotowe do pełnienia jakichkolwiek funkcji w organizmie, są niedojrzałe. W związku, że jest ich bardzo dużo zajmują całą powierzchnię szpiku kostnego, a niekiedy również narządy poza nim. Białaczka jest zaliczana do chorób nowotworowych.

Endometrioza - rozpoznanie

Endometrioza - rozpoznanie

Endometrioza jest nazywana również gruczolistością zewnętrzną. Dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Polega na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy (endometrium).

Choroba bostońska - popularna wśród dzieci

Choroba bostońska - popularna wśród dzieci

Choroba bostońska jest chorobą zakaźną występującą u dzieci. Do niedawna rzadko spotykana, lecz ostatnio pojawia się coraz częściej. Jest wywołana przez wirusy Coxackie.

Zimnica wywołana przez pasożyta

Zimnica wywołana przez pasożyta

Zimnica to inaczej choroba, która jest także nazywana malarią. Jest to choroba pasożytnicza, która jest najczęściej wywoływana obecnością pasożyta, który jest najczęściej jednokomórkowy. Jest to tak zwany zarodziec. Najczęściej znajduje się w śledzionie, wątrobie, węzłach chłonnych i szpiku kostnym. Występuje także bardzo często w krwinkach czerwonych u człowieka. Jest to przypadłość związana ściśle z kwestiami tropikalnymi.

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina, limfogranulomatoza, chłoniak Hodgkina) jest to jedna z chorób nowotworowych, która atakuje węzły chłonne i tkankę limfatyczną. Podczas przebiegu choroby objawy długo nie występują. Późne rozpoznanie także daje duże rokowania, ponieważ rozsiew zmian poza układ limfatyczny następuje bardzo późno. Wyleczalność choroby jest bardzo wysoka, ponieważ stanowi od sześćdziesięciu do ponad dziewięćdziesięciu procent pozytywnie przebiegającej terapii. W 1832 choroba została opisana przez Thomasa Hodgkina dlatego też stosuje się nazwę choroba Hodgkina wymiennie z terminem ziarnicy złośliwej.

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana jest to zespół uwarunkowany genetycznie. Najczęściej jest on spowodowany mikrodelecją w regionie 15q11-13. Nazwa choroby zaczerpnięta jest od nazwiska pediatry Harrego Angelmana, który jako pierwszy opisał tę przypadłość. Zespól ten zaliczany jest do schorzeń neurologicznych.

Zapalenie ucha środkowego - diagnoza

Zapalenie ucha środkowego - diagnoza

Zapalenie ucha środkowego zazwyczaj jest to infekcja wirusowa, która towarzyszy każdemu w wieku dziecięcym. W przypadku tej choroby wyróżniamy rodzaj przewlekły oraz ostry. Możemy także mówić o perlaku ucha środkowego. Jest to guzowaty twór, który znajduje się w uchu środkowym.

Zapalenie okostnej - diagnoza

Zapalenie okostnej - diagnoza

Zapalenie okostnej jest to choroba bardzo bolesna oraz przewlekła. Jest to proces patologiczny, który polega na tworzeniu się w okolicy tkanek około wierzchołkowych zęba. Najczęstszą przyczyną jest tworzenie się i liczne namnożenie bakterii chorobotwórczych, które znajdują się w kanale korzeniowym zęba. Wyróżnia się zapalenie ostre i przewlekłe.

Wścieklizna - przyczyny i objawy

Wścieklizna - przyczyny i objawy

Wścieklizna jest to wirusowa choroba zakaźna dotykająca ssaków, a w szczególności zwierząt, mogąca przenieść się na organizm ludzki. Główną przyczyna śmierci w momencie przedostania się choroby do postaci ludzkiej jest towarzysząca jej niewydolność oddechowa. Główne cechy dotykające osoby chorej to agresja, wściekłość, nadpobudliwość oraz podenerwowanie. Jest wywoływana przez wirusa ssRNA.

Lęk wysokości

Lęk wysokości

Akrofobia jest to strach przed przebywaniem na wysokości, a co najważniejsze jest to lęk przed spadnięciem. Stopień tejże fobii jest bardzo różnorodny i bardzo często wiąże się z wcześniejszym doznaniem strachu lub lęku w podobnej sytuacji.

Socjofobia - zaburzenia lękowe

Socjofobia - zaburzenia lękowe

Socjofobia (nerwica społeczna, zaburzenie lęku społecznego) jest to zaburzenie lękowe należące do grupy zaburzeń nerwicowych. Osoba chora odczuwa lęk przed częścią sytuacji społecznych lub też przed wszystkimi. Stanowi ona najczęściej diagnozowaną chorobę psychiczną i charakteryzuje się lękiem przed kontaktem z innymi osobami. Socjofobia występuje u około dziesięciu procent całej populacji. Objawy zazwyczaj mają miejsce w około dwudziestym, trzydziestym roku życia. Zaburzenie tego typu dotyka częściej kobiet niż mężczyzn.

Rumień wędrujący a ukąszenie kleszcza

Rumień wędrujący a ukąszenie kleszcza

Rumień wędrujący to zmiana skórna, która występuje w miejscu ukąszenia kleszcza. Jest to pierwsza oznaka, ze kleszcz był zarażony. Owad ten może zarazić osobę ukąszoną chorobą zwaną boreliozą, stanowi tym samym główny z jej objawów. Zazwyczaj zmiana ta ma charakter obrączkowy, która z czasem rozchodzi się obwodowo.