Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Krztusiec - objawy i leczenie

Krztusiec - objawy i leczenie

Krztusiec jest inaczej nazywany kokluszem. Często mylony ze zwykłą grypą. Jego nieprawidłowe rozpoznanie i leczenie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Krztusiec jest ostrą chorobą układu oddechowego. Jest zakaźny.

Grzybica paznokci  nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci to choroba zakaźna, która jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci. Zmiany chorobowe najczęściej zaczynają się od palucha a następnie obejmują płytki kolejnych paznokci. Grzybica paznokci jest uznawana za chorobę wstydliwa, bowiem panuje przekonanie, że wynika z braku troski o higienę osobistą. Tego typu myślenie jest błędne. Grzybica najczęściej nie wynika z zaniedbania higieny.

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia to zaburzenie hormonalne występujące u mężczyzn związane ze stosowaniem leczenia hormonalnego. Może przykładowo pojawić się w leczeniu raka stercza. Polega na rozroście tkani tłuszczowej, włóknistej i gruczołowej, co skutkuje powiększeniem sutka u mężczyzny.

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel należy do jednych z bardziej męczących stanów chorobowych. Zwykle towarzyszy przeziębieniu i infekcjom dróg oddechowych. Najczęściej występuje na początku infekcji. Utrzymuje się kilka dni.

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma (łac. coma oznacza głęboki sen) to zaburzenie związane ze świadomością. To stan głębokiej utraty przytomności spowodowanej zakłóceniem w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Następuje w wyniku nieodwracalnego ustania czynności pnia mózgu.

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina, limfogranulomatoza, chłoniak Hodgkina) jest to jedna z chorób nowotworowych, która atakuje węzły chłonne i tkankę limfatyczną. Podczas przebiegu choroby objawy długo nie występują. Późne rozpoznanie także daje duże rokowania, ponieważ rozsiew zmian poza układ limfatyczny następuje bardzo późno. Wyleczalność choroby jest bardzo wysoka, ponieważ stanowi od sześćdziesięciu do ponad dziewięćdziesięciu procent pozytywnie przebiegającej terapii. W 1832 choroba została opisana przez Thomasa Hodgkina dlatego też stosuje się nazwę choroba Hodgkina wymiennie z terminem ziarnicy złośliwej.

Zespół nadwrażliwego jelita - objawy

Zespół nadwrażliwego jelita - objawy

Zespół jelita nadwrażliwego (zespół jelita drażliwego) to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego występujących wśród populacji. Jest choroba przewlekła o charakterze czynnościowym. Najbardziej na zachorowanie narażona jest ludność w wieku około czterdziestego roku życia, dotyka ona częściej kobiet niż mężczyzn.

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana jest to zespół uwarunkowany genetycznie. Najczęściej jest on spowodowany mikrodelecją w regionie 15q11-13. Nazwa choroby zaczerpnięta jest od nazwiska pediatry Harrego Angelmana, który jako pierwszy opisał tę przypadłość. Zespól ten zaliczany jest do schorzeń neurologicznych.

Zatrucie rtęcią groźne dla zdrowia

Zatrucie rtęcią groźne dla zdrowia

Zatrucie rtęcią- rtęć jest metalem ciężkim w postaci ciekłej. Trujące związki zawarte w rtęci są wchłaniane przez nasz organizm za pomocą dróg oddechowych. Jako pierwsza zostaje zaatakowana błona komórkowa. Związki zwarte w rtęci doprowadzają do blokowaniu enzymów niezbędnych do życia. Na wskutek tego powstają zmiany zwyrodnieniowe w ośrodkowym układzie nerwowym.

Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie

Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie

Zapalenie tchawicy jest to jedna z chorób układu oddechowego. Dotyka ona górnych dróg oddechowych i wywołana jest przez wirusy czy też bakterie. Zapalenie tchawicy jest chorobą uleczalną, ale w przypadku zaniedbania może doprowadzić do śmierci.

Zapalenie okostnej - diagnoza

Zapalenie okostnej - diagnoza

Zapalenie okostnej jest to choroba bardzo bolesna oraz przewlekła. Jest to proces patologiczny, który polega na tworzeniu się w okolicy tkanek około wierzchołkowych zęba. Najczęstszą przyczyną jest tworzenie się i liczne namnożenie bakterii chorobotwórczych, które znajdują się w kanale korzeniowym zęba. Wyróżnia się zapalenie ostre i przewlekłe.

Wrodzona łamliwość kości - zaburzenia kolagenu

Wrodzona łamliwość kości - zaburzenia kolagenu

Wrodzona łamliwość kości jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Polega ona na zaburzeniu budowy kolagenu. Jest to dość rzadka choroba, która charakteryzuje się nadmierną łamliwością kości nawet przy codziennych czynnościach. Kości jednocześnie bardzo szybkom ulegają zagojeniu. Zazwyczaj dochodzi do złamań kończyn dolnych oraz barku.

Uchyłek Meckela - przyczyny i diagnoza

Uchyłek Meckela - przyczyny i diagnoza

Uchyłek Meckela (uchyłek jelita krętego) jest to pozostałość po przewodzie pępkowo- jelitowym. Zazwyczaj osiąga ona około pięciu centymetrów długości i znajduje się w końcowym odcinku jelita krętego. Pozostałość ta wyścielona jest błoną śluzową, która często występuje w postaci takiej jak błona śluzowa żołądka, trzustki, odbytnicy czy też dwunastnicy.

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb to choroba zakaźna, która występuje przez wystąpienie w organizmie ludzkim pasożytów zwanych świerzbowcami. Pasożyt ten wnikając w głąb skóry składa jaja, które po trzech tygodniach są dojrzałe i wykluwają się larwy. Najczęściej choroba ta objawia się świądem, który bywa bardzo dokuczliwy oraz powoduje wiele zmian skórnych, między innymi grudki i plamy.

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka jest to uczucie stałego zmęczenia oczu oraz uczucia miewania piasku pod oczami. Choroba bywa bardzo uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu oraz zdecydowanie obniża jakość życia. W bardzo dużym stopniu utrudnia podejmowanie zwyczajnych działań przez chorego. Jest spowodowana niedostateczną ilością łez, więc oko nie jest w odpowiedni sposób nawilżone, stąd też pochodzi nazwa przypadłości.