Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Kaszel

Kaszel

Kaszel jest odruchem mającym na celu oczyszczenie dróg oddechowych gdy fizjologiczny układ rzęskowy jest niewydolny lub jego funkcja jest upośledzona. Kaszel jest najczęściej skutkiem przeziębienia, palenia papierosów. Często jest objawem poważniejszych problemów z układem oddechowym i wymaga nadzoru lekarskiego.

Krew w moczu

Krew w moczu

Krew w moczu (krwiomocz, hematuria) - obecność krwinek czerwonych w moczu jest niepokojącym objawem ze strony układu moczowego. Erytrocyty w moczu mogą pochodzić z dowolnego poziomu dróg moczowych: z nerek, moczowodu, pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

Anemia objawy

Anemia objawy

Niedokrwistość nazywana jest również anemią. Dolegliwość jest spowodowania obniżeniem stężenia hemoglobiny w erytrocytach, bądź zbyt mała ilość czerwonych krwinek. Niedokrwistość częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Wpływ na to ma okres ciąży, w którym spada poziom androgenów oraz występowanie miesiączki. Dolegliwość towarzyszy chorobom pasożytniczym, bakteryjnym czy też nowotworom, dlatego żadnych objawów choroby nie można lekceważyć.

Demencja

Demencja

Demencja nazywana także otępieniem jest chorobą charakteryzującą się spadkiem funkcji poznawczych, takich jak pamięć, rozumienie, zdolność do nauki. Schorzenie wpływa również na życie emocjonalne chorego. Demencja często objawia się w raz z innymi chorobami i zanika gdy główna choroba zostaje wyleczona. W wielu przypadkach otępienie jest głównym problemem i ma charakter progresywny. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych. Około 20% chorych stanowią osoby po 85 roku życia.

Grzybica paznokci  nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci to choroba zakaźna, która jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci. Zmiany chorobowe najczęściej zaczynają się od palucha a następnie obejmują płytki kolejnych paznokci. Grzybica paznokci jest uznawana za chorobę wstydliwa, bowiem panuje przekonanie, że wynika z braku troski o higienę osobistą. Tego typu myślenie jest błędne. Grzybica najczęściej nie wynika z zaniedbania higieny.

Łupież pstry

Łupież pstry

Jest to jeden z rodzajów zakażenia naskórka, który jest bardzo powierzchowny. Charakteryzuje się głównie plamami o kolorze żółtobrunatnym, które najczęściej pojawiają się na klatce piersiowej i w jej okolicach.

Żylaki odbytu - leczenie

Żylaki odbytu - leczenie

Żylaki odbytu zwane inaczej hemoroidami są chorobą przejawiającą się wystepowaniem nabrzmiałych żył splotu odbytniczego. Specjaliści wyróżniają dwa zasadnicze rodzaje hemoroidów dzieląc je na wewnętrzne, czyli te, które znajdują się na powyżej linii grzebieniastej oraz na zewnętrzne – występujące poniżej linii grzebieniastej. Żył wewnętrznych nie można zobaczyć na zewnątrz odbytnicy. Zewnętrzny rodzaj żył jest pokryty charakterystycznym nabłonkiem płaskim.

Zespół Crouzona - przyczyny i rozpoznanie

Zespół Crouzona - przyczyny i rozpoznanie

Zespół Crouzona (dysostoza czaszkowo-twarzowa) jest to jedna z chorób o podłożu genetycznym. Nazwa pochodzi od nazwiska neurologa Octave Crouzona, który jako pierwszy zajął się opisem tego schorzenia. Choroba cechuje się przede wszystkim zniekształceniem w obrębie twarzoczaszki.

Zapalenie ucha środkowego - diagnoza

Zapalenie ucha środkowego - diagnoza

Zapalenie ucha środkowego zazwyczaj jest to infekcja wirusowa, która towarzyszy każdemu w wieku dziecięcym. W przypadku tej choroby wyróżniamy rodzaj przewlekły oraz ostry. Możemy także mówić o perlaku ucha środkowego. Jest to guzowaty twór, który znajduje się w uchu środkowym.

Wodniak jądra - diagnoza

Wodniak jądra - diagnoza

Wodniak jądra jest to jedna z chorób układu rozrodczego polegająca na gromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. Płyn ten przybiera barwę bursztynową, a jego zawartość wynosi od kilku do kilkuset mililitrów.

Uchyłek Meckela - przyczyny i diagnoza

Uchyłek Meckela - przyczyny i diagnoza

Uchyłek Meckela (uchyłek jelita krętego) jest to pozostałość po przewodzie pępkowo- jelitowym. Zazwyczaj osiąga ona około pięciu centymetrów długości i znajduje się w końcowym odcinku jelita krętego. Pozostałość ta wyścielona jest błoną śluzową, która często występuje w postaci takiej jak błona śluzowa żołądka, trzustki, odbytnicy czy też dwunastnicy.

Tętniak aorty - przyczyny i objawy

Tętniak aorty - przyczyny i objawy

Tętniak aorty jest to powiększenie aorty o połowę jej zwykłej średnicy. Poszerzenie jest zazwyczaj workowate lub też wrzecionowate. Tętniaki najczęściej występują wśród mężczyzn w około czterdziestym roku życia.

Stłuszczenie wątroby - przyczyny i diagnoza

Stłuszczenie wątroby - przyczyny i diagnoza

Stłuszczenie wątroby to choroba, w wyniku której kropelki tłuszczu odkładają się w tkankach wątrobowych. Wyróżniamy dwa rodzaje: alkoholowe stłuszczenie wątroby oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Skazy krwotoczne - skłonności do nadmiernego krwawienia

Skazy krwotoczne - skłonności do nadmiernego krwawienia

Skazy krwotoczne są skłonnościami do nadmiernego krwawienia w obrębie różnego rodzaju narządów i tkanek, które to mogą mieć charakter nabyty, lub być dziedziczone. Do choroby dochodzi w skutek uszkodzenia żył i tętnic, kiedy to krew wycieka na zewnątrz organizmu, lub do tkanek wewnętrznych.

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak to jeden z nowotworów, który atakuje narząd wzroku, czyli oko. Jest to nowotwór złośliwy, który atakuje oczy dzieci. W większości przypadków siatkówczak rozwija się tylko w jednym oku, choć zdarzają się wyjątki i atakuje on obie gałki oczne. Choroba ta atakuje również dorosłych, ale jest to bardzo rzadko spotykane. Wykrycie nowotworu zazwyczaj następuje już w dość zaawansowanej fazie.