Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Anemia objawy

Anemia objawy

Niedokrwistość nazywana jest również anemią. Dolegliwość jest spowodowania obniżeniem stężenia hemoglobiny w erytrocytach, bądź zbyt mała ilość czerwonych krwinek. Niedokrwistość częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Wpływ na to ma okres ciąży, w którym spada poziom androgenów oraz występowanie miesiączki. Dolegliwość towarzyszy chorobom pasożytniczym, bakteryjnym czy też nowotworom, dlatego żadnych objawów choroby nie można lekceważyć.

Dna moczanowa - rozpoznanie

Dna moczanowa - rozpoznanie

Dna moczanowa nazywana jest również artretyzmem lub skazą moczanową. Jest to przewlekła choroba spowodowana zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryn.Częściej występuje o mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj dotyka osób około 40 roku życia.

Krztusiec - objawy i leczenie

Krztusiec - objawy i leczenie

Krztusiec jest inaczej nazywany kokluszem. Często mylony ze zwykłą grypą. Jego nieprawidłowe rozpoznanie i leczenie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Krztusiec jest ostrą chorobą układu oddechowego. Jest zakaźny.

Osteoporoza - ubytki masy kostnej

Osteoporoza - ubytki masy kostnej

Osteoporoza to choroba cechująca się postępującym ubytkiem masy kostnej powstałym na skutek osłabienia kości. W wyniku osteoporozy układ kostny jest bardziej podatny na złamania. Choroba występuje najczęściej u kobiet po menopauzie.

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna (młodzieńcza kifoza) jest to choroba, która rozpoczyna się w wieku młodzieńczym, czyli około dwunastego roku życia. Choroba ta polega na wyjałowieniu nasad trzonów kręgowych oraz deformacją. Charakterystyczną cechą tej choroby jest obumieranie tkanki kostnej.

Zwyrodnienie a zaburzona przemiana materii
Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana jest to zespół uwarunkowany genetycznie. Najczęściej jest on spowodowany mikrodelecją w regionie 15q11-13. Nazwa choroby zaczerpnięta jest od nazwiska pediatry Harrego Angelmana, który jako pierwszy opisał tę przypadłość. Zespól ten zaliczany jest do schorzeń neurologicznych.

Zatrucie jadem kiełbasianym - botulizm

Zatrucie jadem kiełbasianym - botulizm

Zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm) jest to zespół objawów o charakterze toksycznym. Do zatrucia dochodzi przez przewód pokarmowy, ale zdarza się również, że może do niego dojść z pomocą rany.

Zapalenie okostnej - diagnoza

Zapalenie okostnej - diagnoza

Zapalenie okostnej jest to choroba bardzo bolesna oraz przewlekła. Jest to proces patologiczny, który polega na tworzeniu się w okolicy tkanek około wierzchołkowych zęba. Najczęstszą przyczyną jest tworzenie się i liczne namnożenie bakterii chorobotwórczych, które znajdują się w kanale korzeniowym zęba. Wyróżnia się zapalenie ostre i przewlekłe.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnoza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnoza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to proces przewlekłego zapalenia, który dotyka zarówno jelita grubego jak i błony śluzowej odbytu. Zachorowalność jest częściej notowana u razy białej szczególnie w przedziale wiekowym między dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia. Niecałe dziesięć procent przypadków stanowi występowanie rodzinne.

Uremia - niewydolność nerek

Uremia - niewydolność nerek

Uremia jest to inaczej niewydolność nerek. Jest końcowym etapem wielu chorób nerek. Powstaje w wyniku samozatrucia oraz jest ono spowodowane zatrzymaniem w ustroju różnorodnych produktów przemiany materii, które normalnie powinny być wydalane z moczem. Powstaje poprzez udział wielu toksycznych substancji oraz upośledzają one przesączanie kłębków nerwowych.

Tyfus plamisty - groźna choroba zakaźna

Tyfus plamisty - groźna choroba zakaźna

Tyfus plamisty jest to bakteryjna choroba, zaliczająca się także do grupy chorób zakaźnych. Jest przyczyną wielu światowych epidemii oraz bywa przyczyną śmierci dużej ilości osób. Wyróżnia się dwa jego rodzaje. Pierwszy to tyfus europejski, który jest najczęściej przenoszony przez wszy. Drugi rodzaj jest to tak zwany tyfus szczurzy, który jest przenoszony najczęściej przez pchły. Okres wylęgania trwa zazwyczaj do czternastu dni, a niewłaściwe jego leczenie może powodować straszne powikłania.

Lęk wysokości

Lęk wysokości

Akrofobia jest to strach przed przebywaniem na wysokości, a co najważniejsze jest to lęk przed spadnięciem. Stopień tejże fobii jest bardzo różnorodny i bardzo często wiąże się z wcześniejszym doznaniem strachu lub lęku w podobnej sytuacji.

Tasiemiec uzbrojony atakuje przewód pokarmowy

Tasiemiec uzbrojony atakuje przewód pokarmowy

Tasiemiec uzbrojony jest to pasożyt, który atakuje przewód pokarmowy. Ten rodzaj tasiemca posiada haczyki oraz przyssawki dzięki czemu może sprawnie ulokować się w jelicie cienkim. Długość tasiemca uzbrojonego może osiągać nawet do czterech metrów. Świnia jest żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojone, natomiast człowiek staje się żywicielem ostatecznym.

Stłuszczenie wątroby - przyczyny i diagnoza

Stłuszczenie wątroby - przyczyny i diagnoza

Stłuszczenie wątroby to choroba, w wyniku której kropelki tłuszczu odkładają się w tkankach wątrobowych. Wyróżniamy dwa rodzaje: alkoholowe stłuszczenie wątroby oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby.