Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Zapalenie stawów

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów to zespół chorobowy, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych, jednak schorzenie to może dotyczyć również ludzi młodych. Zapalenie stawów prowadzi często do kalectwa u ludzi powyżej 55. roku życia. Do najważniejszych typów zapalenia stawów nalezą zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba powstaje na skutek zużywania się tkanki łączącej kości co prowadzić może do bolesnego ocierania się kości o siebie.

Hemoroidy leczenie

Hemoroidy leczenie

Hemoroidy w nomenklaturze medycznej nazywane są również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi Choroba hemoroidalna rozpoczyna się na skutek powstania stanu zapalnego wokół odbytu spowodowanego rozciągnięciem guzków krwawniczych. Guzki mogą się powiększać wraz z rozwojem choroby. Towarzyszy temu uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Endometrioza - rozpoznanie

Endometrioza - rozpoznanie

Endometrioza jest nazywana również gruczolistością zewnętrzną. Dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Polega na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy (endometrium).

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel - jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel należy do jednych z bardziej męczących stanów chorobowych. Zwykle towarzyszy przeziębieniu i infekcjom dróg oddechowych. Najczęściej występuje na początku infekcji. Utrzymuje się kilka dni.

Zwyrodnienie kręgosłupa - rozpoznanie

Zwyrodnienie kręgosłupa - rozpoznanie

Zwyrodnienie kręgosłupa jest to choroba charakterystyczna dla ludzi starszych chociaż w niektórych przypadkach występuje także u ludzi młodych. Polega ona na zużyciu kręgów oraz ich zmianie kształtu. Zwyrodnienie kręgosłupa najczęściej dotyka odcinka lędźwiowego oraz szyjnego.

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina, limfogranulomatoza, chłoniak Hodgkina) jest to jedna z chorób nowotworowych, która atakuje węzły chłonne i tkankę limfatyczną. Podczas przebiegu choroby objawy długo nie występują. Późne rozpoznanie także daje duże rokowania, ponieważ rozsiew zmian poza układ limfatyczny następuje bardzo późno. Wyleczalność choroby jest bardzo wysoka, ponieważ stanowi od sześćdziesięciu do ponad dziewięćdziesięciu procent pozytywnie przebiegającej terapii. W 1832 choroba została opisana przez Thomasa Hodgkina dlatego też stosuje się nazwę choroba Hodgkina wymiennie z terminem ziarnicy złośliwej.

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników) jest to zaburzenie gruczołowe, które dotyka około dziesięć procent kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym oraz przyczyną występowanie niepłodności.

Zespół nerczycowy - wydalanie białka z moczem

Zespół nerczycowy - wydalanie białka z moczem

Zespół nerczycowy (zespół nefrotyczny) jest to zespół objawów spowodowany wydalaniem białka z moczem. W przypadku białkomoczu chory wydaje około pięćdziesięciu miligramów białka na każdy kilogram ciała. Zachorowalność przypada na jedną osobę z pośród stu tysięcy.

Zapalenie przyzębia - paradontoza

Zapalenie przyzębia - paradontoza

Zapalenie przyzębia jest inaczej nazywane także paradontozą. Jest to jedna z chorób infekcyjnych tkanek przyzębia, która w wielu przypadkach prowadzi do rozchwiania zębów lub ich całkowitego wypadnięcia. Choroba ta najczęściej dotyka osoby w wieku po trzydziestym roku życia oraz najczęściej są to mężczyźni. Choroba ta powoduje, że mechanizm odpowiadający za trzymanie zębów zostaje naruszony, przez co mają one skłonność do poluzowania oraz do częstego wypadania.

Zapalenie prostaty - rodzaje i objawy

Zapalenie prostaty - rodzaje i objawy

Zapalenie prostaty jest zapaleniem gruczołu krokowego, które dotyka mężczyzn w każdym wieku.

Wstrząśnienie mózgu - zaburzenie pracy pnia mózgu

Wstrząśnienie mózgu - zaburzenie pracy pnia mózgu

Wstrząśnienie mózgu (potocznie wstrząs mózgu) jest to zjawisko zaburzenia pracy pnia mózgu. W trakcie wstrząśnienia mózgu dochodzi do utraty przytomności. Taka utrata przytomności nie może trwać dłużej niż sześć godzin. Do wstrząśnienia mózgu dochodzi najczęściej w wyniku urazu głowy. Występowanie objawów oraz ich nasilenie jest uwarunkowane siłą upadku.

Wstrząs kardiogenny a schorzenia serca

Wstrząs kardiogenny a schorzenia serca

Wstrząs kardiogenny jest to zespół objawów, który powstaje na wskutek niedokrwienia lub też niedotlenienia organów i tkanek. Zjawisko to powstaje na wskutek obniżenia rzutu serca, co powoduje ciężka dysfunkcja. Wstrząs ten stanowi zagrożenie dla życia pacjenta.

Wąglik - przyczyny i objawy

Wąglik - przyczyny i objawy

Wąglik jest to choroba zakaźna wywołana laseczką wąglika. Choroba ta dotyka nie tylko ludzi, ale w większości zwierząt.

Tasiemiec uzbrojony atakuje przewód pokarmowy

Tasiemiec uzbrojony atakuje przewód pokarmowy

Tasiemiec uzbrojony jest to pasożyt, który atakuje przewód pokarmowy. Ten rodzaj tasiemca posiada haczyki oraz przyssawki dzięki czemu może sprawnie ulokować się w jelicie cienkim. Długość tasiemca uzbrojonego może osiągać nawet do czterech metrów. Świnia jest żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojone, natomiast człowiek staje się żywicielem ostatecznym.

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak to jeden z nowotworów, który atakuje narząd wzroku, czyli oko. Jest to nowotwór złośliwy, który atakuje oczy dzieci. W większości przypadków siatkówczak rozwija się tylko w jednym oku, choć zdarzają się wyjątki i atakuje on obie gałki oczne. Choroba ta atakuje również dorosłych, ale jest to bardzo rzadko spotykane. Wykrycie nowotworu zazwyczaj następuje już w dość zaawansowanej fazie.