Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Zapalenie zatok

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest stanem zapalnym zatok przynosowych, spowodowanym infekcją wirusową błon śluzowych nosa połączone z zakażeniem bakteryjnym. Choroba rozwija się obejmując również zatoki. Stan zapalny może rozwijać się również w zatokach czołowych, szczękowych, sitowych oraz zatoce klinowej.

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani to choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W większości przypadków choroba spowodowana jest podrażnieniem strun głosowych lub infekcją wirusową. Błona śluzowa krtani w trakcie procesu zapalnego jest przekrwiona, obrzęknięta i pokryta warstwą gęstego śluzu. Wyróżniamy pojawiające się nagle ostre zapalenie gardła oraz przewlekłe mająca długotrwały i przewlekły charakter oraz skłonności do nawracania.

Choroba bostońska - popularna wśród dzieci

Choroba bostońska - popularna wśród dzieci

Choroba bostońska jest chorobą zakaźną występującą u dzieci. Do niedawna rzadko spotykana, lecz ostatnio pojawia się coraz częściej. Jest wywołana przez wirusy Coxackie.

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma (łac. coma oznacza głęboki sen) to zaburzenie związane ze świadomością. To stan głębokiej utraty przytomności spowodowanej zakłóceniem w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Następuje w wyniku nieodwracalnego ustania czynności pnia mózgu.

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza

Choroba Scheuermanna (młodzieńcza kifoza) jest to choroba, która rozpoczyna się w wieku młodzieńczym, czyli około dwunastego roku życia. Choroba ta polega na wyjałowieniu nasad trzonów kręgowych oraz deformacją. Charakterystyczną cechą tej choroby jest obumieranie tkanki kostnej.

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena jest to choroba autoimmunologiczna. Zespół Sjogrena należy do grupy kolagenoz. W wyniku jej następuje wyniszczenie komórek ślinianych oraz gruczołów łzowych. Nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego okulisty Henrika Sjogrena, który jako pierwszy przedstawił dokładny opis choroby. W przypadku tej choroby występują także zmiany stawowe RSZ.

Zespół nerczycowy - wydalanie białka z moczem

Zespół nerczycowy - wydalanie białka z moczem

Zespół nerczycowy (zespół nefrotyczny) jest to zespół objawów spowodowany wydalaniem białka z moczem. W przypadku białkomoczu chory wydaje około pięćdziesięciu miligramów białka na każdy kilogram ciała. Zachorowalność przypada na jedną osobę z pośród stu tysięcy.

Zatrucie rtęcią groźne dla zdrowia

Zatrucie rtęcią groźne dla zdrowia

Zatrucie rtęcią- rtęć jest metalem ciężkim w postaci ciekłej. Trujące związki zawarte w rtęci są wchłaniane przez nasz organizm za pomocą dróg oddechowych. Jako pierwsza zostaje zaatakowana błona komórkowa. Związki zwarte w rtęci doprowadzają do blokowaniu enzymów niezbędnych do życia. Na wskutek tego powstają zmiany zwyrodnieniowe w ośrodkowym układzie nerwowym.

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej jest to jeden z częstych problemów występujących najczęściej u dzieci. Jest to stan zapalny, który występuje w błonie śluzowej znajdującej się w jamie ustnej. W większości przypadków powoduje zmiany na dziąsłach, języku czy też podniebieniu. Bardzo często bywa tak, że prowadzi także do innych powikłań, które bywają bardzo ciężkie dla zdrowia.

Zapalenie brzegów powiek - objawy

Zapalenie brzegów powiek - objawy

Zapalenie brzegów powiek jest chorobą przejawiającą się nie tylko zapaleniem, ale i obrzękiem brzegów powiek i dodatkowo także ich ukrwieniem, do której prowadzi wiele czynników. Z czasem dochodzi do tego również zakażenie bakteryjne poprzez gronkowce co prowadzi w efekcie do wrzodziejącej postaci choroby. Choroba może roztaczać swój zasięg także na spojówkę, nasady rzęs oraz gruczoły na powiekach.

Wścieklizna - przyczyny i objawy

Wścieklizna - przyczyny i objawy

Wścieklizna jest to wirusowa choroba zakaźna dotykająca ssaków, a w szczególności zwierząt, mogąca przenieść się na organizm ludzki. Główną przyczyna śmierci w momencie przedostania się choroby do postaci ludzkiej jest towarzysząca jej niewydolność oddechowa. Główne cechy dotykające osoby chorej to agresja, wściekłość, nadpobudliwość oraz podenerwowanie. Jest wywoływana przez wirusa ssRNA.

Wrodzona łamliwość kości - zaburzenia kolagenu

Wrodzona łamliwość kości - zaburzenia kolagenu

Wrodzona łamliwość kości jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Polega ona na zaburzeniu budowy kolagenu. Jest to dość rzadka choroba, która charakteryzuje się nadmierną łamliwością kości nawet przy codziennych czynnościach. Kości jednocześnie bardzo szybkom ulegają zagojeniu. Zazwyczaj dochodzi do złamań kończyn dolnych oraz barku.

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica jest jednym z objawów chorobowych, który cechuje się znacznym zabarwieniem skóry oraz błon śluzowych na kolor niebieski. Zjawisko to jest spowodowane nadmierną ilością hemoglobiny odtlenowej w krwi. Taki stan rzeczy może doprowadzić do niedokrwistości.

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak to jeden z nowotworów, który atakuje narząd wzroku, czyli oko. Jest to nowotwór złośliwy, który atakuje oczy dzieci. W większości przypadków siatkówczak rozwija się tylko w jednym oku, choć zdarzają się wyjątki i atakuje on obie gałki oczne. Choroba ta atakuje również dorosłych, ale jest to bardzo rzadko spotykane. Wykrycie nowotworu zazwyczaj następuje już w dość zaawansowanej fazie.

Schizofrenia paranoidalna - urojenia i omamy