Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Autyzm - przyczyny i leczenie

Autyzm - przyczyny i leczenie

Autyzm to zaburzenie rozwojowe , które charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowości w niektórych strefach funkcjonowania. Osoba chora na autyzm ma problemy z interakcjami społecznymi i komunikacją. Jej zachowanie natomiast cechuje pewna powtarzalność i sztywność. Autyzm to zaburzenie nieuleczalne, trwające całe życie.

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia to zaburzenie hormonalne występujące u mężczyzn związane ze stosowaniem leczenia hormonalnego. Może przykładowo pojawić się w leczeniu raka stercza. Polega na rozroście tkani tłuszczowej, włóknistej i gruczołowej, co skutkuje powiększeniem sutka u mężczyzny.

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina, limfogranulomatoza, chłoniak Hodgkina) jest to jedna z chorób nowotworowych, która atakuje węzły chłonne i tkankę limfatyczną. Podczas przebiegu choroby objawy długo nie występują. Późne rozpoznanie także daje duże rokowania, ponieważ rozsiew zmian poza układ limfatyczny następuje bardzo późno. Wyleczalność choroby jest bardzo wysoka, ponieważ stanowi od sześćdziesięciu do ponad dziewięćdziesięciu procent pozytywnie przebiegającej terapii. W 1832 choroba została opisana przez Thomasa Hodgkina dlatego też stosuje się nazwę choroba Hodgkina wymiennie z terminem ziarnicy złośliwej.

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna

Zespół Sjogrena jest to choroba autoimmunologiczna. Zespół Sjogrena należy do grupy kolagenoz. W wyniku jej następuje wyniszczenie komórek ślinianych oraz gruczołów łzowych. Nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego okulisty Henrika Sjogrena, który jako pierwszy przedstawił dokładny opis choroby. W przypadku tej choroby występują także zmiany stawowe RSZ.

Zespół nefrytyczny a choroby nerek

Zespół nefrytyczny a choroby nerek

Zespół nefretyczny to grupa objawów towarzyszących rozmaitych chorobom nerek. Objawy zespołu nefretycznego dotyczą najczęściej chorób kłębuszków nerkowych. Ostra postać kłębuszkowego zapalenia nerek wywołana jest infekcją bakteryjną, którą wywołuje grupa paciorkowców ze szczepów nefrytogennych. Składnikami zespołu nefretyczne są białkomocz, krwiomocz, niedomoga takich narządów wewnętrznych jak nerki oraz nadciśnienie.

Zapalenie wsierdzia - diagnoza i leczenie

Zapalenie wsierdzia - diagnoza i leczenie

Zapalenie wsierdzia to choroba zapalna atakująca wsierdzie. Najbardziej znaną postacią jest infekcyjne zapalenie wsierdzia. Jej rozwój ma miejsce w obrębie zastawek, ale dotyka również jam serca oraz dużych naczyń krwionośnych. Choroba dotyczy ludzi przede wszystkim w wieku od około pięćdziesięciu lat do siedemdziesięciu i częściej zapadają na nią mężczyźni niż kobiety.

Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie

Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie

Zapalenie tchawicy jest to jedna z chorób układu oddechowego. Dotyka ona górnych dróg oddechowych i wywołana jest przez wirusy czy też bakterie. Zapalenie tchawicy jest chorobą uleczalną, ale w przypadku zaniedbania może doprowadzić do śmierci.

Zapalenie okostnej - diagnoza

Zapalenie okostnej - diagnoza

Zapalenie okostnej jest to choroba bardzo bolesna oraz przewlekła. Jest to proces patologiczny, który polega na tworzeniu się w okolicy tkanek około wierzchołkowych zęba. Najczęstszą przyczyną jest tworzenie się i liczne namnożenie bakterii chorobotwórczych, które znajdują się w kanale korzeniowym zęba. Wyróżnia się zapalenie ostre i przewlekłe.

Zapalenie miedniczek nerkowych - diagnoza

Zapalenie miedniczek nerkowych - diagnoza

Zapalenie miedniczek nerkowych jest to zakażenie do którego dochodzi na wskutek występowania procesu chorobowego w obrębie pęcherza moczowego. Zakażenie może także być przemieszczone za pomocą krwi. Choroba ta dotyka zazwyczaj kobiet, a w szczególności tych ciężarnych. Choroba ta może dotykać zarówno jednej nerki jak i obu.

Zapalenie błędnika - diagnoza

Zapalenie błędnika - diagnoza

Zapalenie błędnika jest to jeden z procesów zapalnych, który dotyka strukturę ucha wewnętrznego. Schorzenie to jest obecnie bardzo rzadko spotykane. Dotyka bowiem ono jedynie pięć procent całej populacji. Do zapalenia błędnika może dojść trzeba drogami.

Zaburzenia afektywne - zaburzenia nastroju i emocji

Zaburzenia afektywne - zaburzenia nastroju i emocji

Zaburzenia afektywne jest to zaburzenie endogenne, które powoduje zaburzenie nastroju, emocji oraz aktywności. Ponadto u pacjenta występują epizody manii oraz hipomanii. Charakter zaburzenia może być przewlekły lub epizodyczny. Najczęściej na zaburzenia afektywne cierpią osoby w około pięćdziesiątym roku życia.

Wrzody - objawy i leczenie

Wrzody - objawy i leczenie

Wrzody są potocznym terminem stosowanym w zastępstwie nazwy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Choroba ta polega na obecności ubytków w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy zwanych wrzodami trawiennymi. Choroba częściej dotyka mężczyzn, a same wrzody częściej lokalizowane są w dwunastnicy. Może mieć charakter bezobjawowy, jak również być możliwa w rozpoznaniu poprzez takie objawy jak silne bóle w nadbrzuszu.

Torbiel Bakera - rozpoznanie

Torbiel Bakera - rozpoznanie

Torbiel Bakera (cysta Bakera, torbiela dołu podkolanowego) - choroba polega przede wszystkim na nagromadzeniu się płynu w dole podkolanowym i nagromadzeniu się płynu w kaletce mięśnia półścięgnistego. Choroba ta wzięła swoją nazwę od nazwiska chirurga Williama Morranta Bakera.

Lęk wysokości

Lęk wysokości

Akrofobia jest to strach przed przebywaniem na wysokości, a co najważniejsze jest to lęk przed spadnięciem. Stopień tejże fobii jest bardzo różnorodny i bardzo często wiąże się z wcześniejszym doznaniem strachu lub lęku w podobnej sytuacji.

Tętniak aorty - przyczyny i objawy

Tętniak aorty - przyczyny i objawy

Tętniak aorty jest to powiększenie aorty o połowę jej zwykłej średnicy. Poszerzenie jest zazwyczaj workowate lub też wrzecionowate. Tętniaki najczęściej występują wśród mężczyzn w około czterdziestym roku życia.