Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Hemoroidy leczenie

Hemoroidy leczenie

Hemoroidy w nomenklaturze medycznej nazywane są również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi Choroba hemoroidalna rozpoczyna się na skutek powstania stanu zapalnego wokół odbytu spowodowanego rozciągnięciem guzków krwawniczych. Guzki mogą się powiększać wraz z rozwojem choroby. Towarzyszy temu uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Narkomania

Narkomania

Narkomania to patologiczne zjawisko społeczne prowadzące do uzależniania się od substancji chemicznych wpływających na czynności mózgu. Choroba charakteryzuje się przymusem zażywania środków odurzających, głodem narkotycznym, czy chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę. Przerwanie zażywania może prowadzić do negatywnych doznań abstynencyjnych a w niektórych przypadkach nawet do zejścia śmiertelnego. Narkomania prowadzi do zmian na podłożu psychicznym (obniżenie uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, kłamliwości).

Potówki - nie tylko u niemowlaków

Potówki - nie tylko u niemowlaków

Potówki to schorzenie gruczołów potowych polegające na pojawianiu się na skórze grudek o czerwonym przebarwieniu. Powszechnie występują u noworodków i niemowląt, ale zdarza się, że pojawiają się u dorosłych. Powstają na skutek dużej wilgotności otoczenia i wysokiej temperatury.

Białaczka - "biała krew"

Białaczka - "biała krew"

Łacińskim określeniem białaczki jest leukemia, co oznacza „biała krew”. Choroba polega na zwiększeniu się w organizmie poziomu białych krwinek. Jednak krwinki nie są gotowe do pełnienia jakichkolwiek funkcji w organizmie, są niedojrzałe. W związku, że jest ich bardzo dużo zajmują całą powierzchnię szpiku kostnego, a niekiedy również narządy poza nim. Białaczka jest zaliczana do chorób nowotworowych.

Żółta febra - przyczyny i objawy

Żółta febra - przyczyny i objawy

Żółta febra to choroba najczęściej przenoszona przez owady, jakimi są komary. Sama przypadłość jest natomiast wywołana przez wirusa, który należy do grupy flaviwirusów. Choroba przybiera różne stadia. Może występować u chorego w stanie lekkim, a może występować w stanie, który może doprowadzić nawet do śmierci. Słowo żółta nie wzięło się przypadkowo. Pochodzi od żółtaczki. Ta natomiast występuje w wielu przypadkach osób, które zachorowały na tę właśnie przypadłość.

Zatrucie pokarmowe - ostre schorzenie układu pokarmowego

Zatrucie pokarmowe - ostre schorzenie układu pokarmowego

Zatrucie pokarmowe określić można jako ostre schorzenie przewodu pokarmowego, które spowodowane może być poprzez spożycie zakażonego pokarmu, lub zawierającej toksyny wody. Głównym objawem zatrucia jest ostry nieżyt jelitowo-żołądkowy. Objawy mogą pojawiać się już po kilku godzinach od spożycia skażonego pokarmu, lub wody, bądź też nawet po kilku dniach.

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej a higiena

Zapalenie jamy ustnej jest to jeden z częstych problemów występujących najczęściej u dzieci. Jest to stan zapalny, który występuje w błonie śluzowej znajdującej się w jamie ustnej. W większości przypadków powoduje zmiany na dziąsłach, języku czy też podniebieniu. Bardzo często bywa tak, że prowadzi także do innych powikłań, które bywają bardzo ciężkie dla zdrowia.

Zapalenie dziąseł może prowadzić do parodontozy

Zapalenie dziąseł może prowadzić do parodontozy

Zapalenie dziąseł to choroba infekcyjna z działu laryngologii atakująca dziąsła. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia. (Zapalenie przyzębia- jest to choroba nazywana potocznie parodontozą. Choroba to może doprowadzić do utraty i rozchwiania uzębienia. Zapobiec tej chorobie można usuwając systematycznie kamień nazębny.)

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - diagnoza

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - diagnoza

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest to stan zapalnych pęcherzyka żółciowego który dzieli się na ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które stanowi zazwyczaj jedno z powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego. Objawy są bardzo podobne do ataku kolki żółciowej. Drugim rodzajem stanu zapalnego pęcherzyka to przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego- w przypadku tego stanu chorobowego wymagana jest hospitalizacja. Zazwyczaj jest on wywołany zatorem przewodu pęcherzykowego przez kamień żółciowy. Występuje częściej wśród kobiet niż mężczyzn.

Twardzina - stwardnienie skóry oraz tkanek

Twardzina - stwardnienie skóry oraz tkanek

Twardzina jest to choroba, która powoduje znaczne stwardnienie skóry oraz tkanek, co jest spowodowane nadmiarem kolagenu. Łagodniejszą postacią choroby jest tak zwany CREST.

Tężyczka - nadmierne skurcze mięśni

Tężyczka - nadmierne skurcze mięśni

Tężyczka jest to stan, który objawia się nadmiernym skurczem mięśni. Jest on charakterystycznym objawem podczas niskiego stężenia wapnia całkowitego w surowicy krwi. Choroba występuje w formie jawnej, która występuje często oraz formie utajonej, która ma miejsce stosunkowo rzadko. Choroba zagraża życiu, ponieważ może dojść do zamknięcia krtani.

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb to choroba zakaźna, która występuje przez wystąpienie w organizmie ludzkim pasożytów zwanych świerzbowcami. Pasożyt ten wnikając w głąb skóry składa jaja, które po trzech tygodniach są dojrzałe i wykluwają się larwy. Najczęściej choroba ta objawia się świądem, który bywa bardzo dokuczliwy oraz powoduje wiele zmian skórnych, między innymi grudki i plamy.

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka jest to uczucie stałego zmęczenia oczu oraz uczucia miewania piasku pod oczami. Choroba bywa bardzo uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu oraz zdecydowanie obniża jakość życia. W bardzo dużym stopniu utrudnia podejmowanie zwyczajnych działań przez chorego. Jest spowodowana niedostateczną ilością łez, więc oko nie jest w odpowiedni sposób nawilżone, stąd też pochodzi nazwa przypadłości.

Rumień wędrujący a ukąszenie kleszcza

Rumień wędrujący a ukąszenie kleszcza

Rumień wędrujący to zmiana skórna, która występuje w miejscu ukąszenia kleszcza. Jest to pierwsza oznaka, ze kleszcz był zarażony. Owad ten może zarazić osobę ukąszoną chorobą zwaną boreliozą, stanowi tym samym główny z jej objawów. Zazwyczaj zmiana ta ma charakter obrączkowy, która z czasem rozchodzi się obwodowo.

Rozwarstwienie aorty skutkiem zbyt dużego ciśnienia krwi