Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Ból

Ból

Ból powstaje na skutek występowania patologii w narządzie ruchu lub w organizmie człowieka. Zjawisko Bólu można klasyfikować ze względu na okres jego trwania: ból ostry występuje w okresie do trzech miesięcy, ból przewlekły trwa powyżej trzech miesięcy. Ze względu na lokalizację bólu wyróżniamy: ból somatyczny dotyczy struktur powierzchownych (skóra, tkanka podskórna, mięśnie oraz układ kostno-stawowy) oraz ból trzewny, który dotyczy narządów wewnętrznych. Aby odpowiednio wybrać metodę leczenia należy określić patomechanizm powstawania bólu. Ze względu na ten czynnik wyróżniamy ból receptorowy (zapalny, niezapalny) oraz neuropatyczny.

Kaszel

Kaszel

Kaszel jest odruchem mającym na celu oczyszczenie dróg oddechowych gdy fizjologiczny układ rzęskowy jest niewydolny lub jego funkcja jest upośledzona. Kaszel jest najczęściej skutkiem przeziębienia, palenia papierosów. Często jest objawem poważniejszych problemów z układem oddechowym i wymaga nadzoru lekarskiego.

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma - przyczyny i diagnoza

Coma (łac. coma oznacza głęboki sen) to zaburzenie związane ze świadomością. To stan głębokiej utraty przytomności spowodowanej zakłóceniem w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Następuje w wyniku nieodwracalnego ustania czynności pnia mózgu.

Zimnica wywołana przez pasożyta

Zimnica wywołana przez pasożyta

Zimnica to inaczej choroba, która jest także nazywana malarią. Jest to choroba pasożytnicza, która jest najczęściej wywoływana obecnością pasożyta, który jest najczęściej jednokomórkowy. Jest to tak zwany zarodziec. Najczęściej znajduje się w śledzionie, wątrobie, węzłach chłonnych i szpiku kostnym. Występuje także bardzo często w krwinkach czerwonych u człowieka. Jest to przypadłość związana ściśle z kwestiami tropikalnymi.

Zez- diagnoza i leczenie

Zez- diagnoza i leczenie

Zez jest to wada wzroku, która objawia się osłabieniem mięśni ocznych. W wyniku tego następuje zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. W wyniku czego może powstać zaburzenie widzenia stereoskopowego, czyli przestrzennego. Osoby posiadające wadę wzroku taką jak zez mają problemy z prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Możemy wyróżnić zeza towarzyszącego oraz zeza ukrytego.

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana - uwarunkowany genetycznie

Zespół Angelmana jest to zespół uwarunkowany genetycznie. Najczęściej jest on spowodowany mikrodelecją w regionie 15q11-13. Nazwa choroby zaczerpnięta jest od nazwiska pediatry Harrego Angelmana, który jako pierwszy opisał tę przypadłość. Zespól ten zaliczany jest do schorzeń neurologicznych.

Zapalenie jajników - objawy i diagnoza

Zapalenie jajników - objawy i diagnoza

Zapalenie jajników, jest także bardzo często nazywane zapaleniem przydatków. Jest to przypadłość, na którą najbardziej narażone są młode kobiety. Rozwojowi tejże choroby sprzyja miesiączka, poród, czy tez wkładka wewnątrzmaciczna. Jest to choroba, która zalicza się do grupy chorób bakteryjnych. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez pochwę, błonę śluzową lub szyjkę. Naturalne procesy pojawiające się w układzie rozrodczym kobiety są natomiast dodatkowym czynnikiem powodującym rozwój choroby.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnoza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnoza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to proces przewlekłego zapalenia, który dotyka zarówno jelita grubego jak i błony śluzowej odbytu. Zachorowalność jest częściej notowana u razy białej szczególnie w przedziale wiekowym między dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia. Niecałe dziesięć procent przypadków stanowi występowanie rodzinne.

Wierzchniactwo - niewłaściwe umiejscowienie cewki moczowej

Wierzchniactwo - niewłaściwe umiejscowienie cewki moczowej

Wierzchniactwo jest wadą wrodzoną polegającą na niewłaściwym umiejscowieniu cewki moczowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady u chłopców wynosi 1:30000. Jeśli chodzi o występowanie wady u noworodków żeńskich, to występuje ona cztery razy rzadziej, niż u noworodków męskich. Wada może wiązać się także z rozstąpieniem spojenia łonowego, przepukliną, czy też niezstąpieniem jąder. U chłopców wyróżnić można dwa rodzaje wierzchniactwa: całkowite oraz niecałkowite. Te drugie dzieli się z kolei na żołędziowe i prąciowe.

Torbiel Bakera - rozpoznanie

Torbiel Bakera - rozpoznanie

Torbiel Bakera (cysta Bakera, torbiela dołu podkolanowego) - choroba polega przede wszystkim na nagromadzeniu się płynu w dole podkolanowym i nagromadzeniu się płynu w kaletce mięśnia półścięgnistego. Choroba ta wzięła swoją nazwę od nazwiska chirurga Williama Morranta Bakera.

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka jest to uczucie stałego zmęczenia oczu oraz uczucia miewania piasku pod oczami. Choroba bywa bardzo uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu oraz zdecydowanie obniża jakość życia. W bardzo dużym stopniu utrudnia podejmowanie zwyczajnych działań przez chorego. Jest spowodowana niedostateczną ilością łez, więc oko nie jest w odpowiedni sposób nawilżone, stąd też pochodzi nazwa przypadłości.

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica - rodzaje i rozpoznanie

Sinica jest jednym z objawów chorobowych, który cechuje się znacznym zabarwieniem skóry oraz błon śluzowych na kolor niebieski. Zjawisko to jest spowodowane nadmierną ilością hemoglobiny odtlenowej w krwi. Taki stan rzeczy może doprowadzić do niedokrwistości.

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak to jeden z nowotworów, który atakuje narząd wzroku, czyli oko. Jest to nowotwór złośliwy, który atakuje oczy dzieci. W większości przypadków siatkówczak rozwija się tylko w jednym oku, choć zdarzają się wyjątki i atakuje on obie gałki oczne. Choroba ta atakuje również dorosłych, ale jest to bardzo rzadko spotykane. Wykrycie nowotworu zazwyczaj następuje już w dość zaawansowanej fazie.

Rumień wędrujący a ukąszenie kleszcza

Rumień wędrujący a ukąszenie kleszcza

Rumień wędrujący to zmiana skórna, która występuje w miejscu ukąszenia kleszcza. Jest to pierwsza oznaka, ze kleszcz był zarażony. Owad ten może zarazić osobę ukąszoną chorobą zwaną boreliozą, stanowi tym samym główny z jej objawów. Zazwyczaj zmiana ta ma charakter obrączkowy, która z czasem rozchodzi się obwodowo.

Rozwarstwienie aorty skutkiem zbyt dużego ciśnienia krwi