Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Kaszel

Kaszel

Kaszel jest odruchem mającym na celu oczyszczenie dróg oddechowych gdy fizjologiczny układ rzęskowy jest niewydolny lub jego funkcja jest upośledzona. Kaszel jest najczęściej skutkiem przeziębienia, palenia papierosów. Często jest objawem poważniejszych problemów z układem oddechowym i wymaga nadzoru lekarskiego.

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów to zespół chorobowy, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych, jednak schorzenie to może dotyczyć również ludzi młodych. Zapalenie stawów prowadzi często do kalectwa u ludzi powyżej 55. roku życia. Do najważniejszych typów zapalenia stawów nalezą zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba powstaje na skutek zużywania się tkanki łączącej kości co prowadzić może do bolesnego ocierania się kości o siebie.

Choroba Crohna

Choroba Crohna

Choroba Crohna, w Polsce nazywana również chorobą Leśniowskiego - Crohna jest schorzeniem zaliczanym do grupy nieswoistych zapaleń jelita. Choroba atakuje najczęściej jelito kręte, a stan zapalny obejmuje całą grubość ściany jelita. Schorzenie charakteryzuje występowanie okresowych zaostrzeń, a następnie remisji. Dolegliwość dotyka najczęściej osoby młode będące między 15 a 25 rokiem życia. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, jednak wskazuje się, że wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Układ odpornościowy z nieznanych przyczyn atakuje tkanki przewodu pokarmowego.

Krew w kale

Krew w kale

Obecność krwi w kale jest zawsze niepokojącym objawem i wymaga pełnej diagnostyki jelita grubego. Krew w stolcu może występować jawnie bądź w sposób utajony. Może być to ślad pozostawiony na papierze toaletowym, krew na stolcu, krew i skrzepy ze stolcem. Objaw ten występuje najczęściej przy chorobie hemoroidalnej, nowotworach łagodnych i złośliwych jelita grubego, chorobach zapalnych jelit, infekcjach przewodu pokarmowego i innych.

Narkomania

Narkomania

Narkomania to patologiczne zjawisko społeczne prowadzące do uzależniania się od substancji chemicznych wpływających na czynności mózgu. Choroba charakteryzuje się przymusem zażywania środków odurzających, głodem narkotycznym, czy chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę. Przerwanie zażywania może prowadzić do negatywnych doznań abstynencyjnych a w niektórych przypadkach nawet do zejścia śmiertelnego. Narkomania prowadzi do zmian na podłożu psychicznym (obniżenie uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, kłamliwości).

Rak jelita grubego - objawy

Rak jelita grubego - objawy

Jednym z najbardziej powszechnym nowotworem jest rak jelita grubego. Zachorowalność jest największa u ludzi w podeszłym wieku, najwięcej chorych jest po 60. roku życia a zachorowalność gwałtownie rośnie...

Sepsa - reakcja organizmu na zakażenie

Sepsa - reakcja organizmu na zakażenie

Pojęcie sepsa to termin stosowany w naukach medycznych, który odnosi się do specyficznej reakcji organizmu na zakażenie. Sepsa nie jest samodzielną jednostką chorobową. Jest definiowana jako zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem.

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników - zaburzenie hormonalne

Zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników) jest to zaburzenie gruczołowe, które dotyka około dziesięć procent kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym oraz przyczyną występowanie niepłodności.

Zatrucie rtęcią groźne dla zdrowia

Zatrucie rtęcią groźne dla zdrowia

Zatrucie rtęcią- rtęć jest metalem ciężkim w postaci ciekłej. Trujące związki zawarte w rtęci są wchłaniane przez nasz organizm za pomocą dróg oddechowych. Jako pierwsza zostaje zaatakowana błona komórkowa. Związki zwarte w rtęci doprowadzają do blokowaniu enzymów niezbędnych do życia. Na wskutek tego powstają zmiany zwyrodnieniowe w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wyprysk kontaktowy - objawy i leczenie

Wyprysk kontaktowy - objawy i leczenie

Wyprysk kontaktowy jest to postać wyprysku, do którego dochodzi na wskutek kontaktu z alergenem. Wyróżnia się wyprysk ostry oraz wyprysk przewlekły. Zmiany te mogą mieć przeróżne lokalizacje.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnoza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnoza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to proces przewlekłego zapalenia, który dotyka zarówno jelita grubego jak i błony śluzowej odbytu. Zachorowalność jest częściej notowana u razy białej szczególnie w przedziale wiekowym między dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia. Niecałe dziesięć procent przypadków stanowi występowanie rodzinne.

Wodniak jądra - diagnoza

Wodniak jądra - diagnoza

Wodniak jądra jest to jedna z chorób układu rozrodczego polegająca na gromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. Płyn ten przybiera barwę bursztynową, a jego zawartość wynosi od kilku do kilkuset mililitrów.

Uchyłek Meckela - przyczyny i diagnoza

Uchyłek Meckela - przyczyny i diagnoza

Uchyłek Meckela (uchyłek jelita krętego) jest to pozostałość po przewodzie pępkowo- jelitowym. Zazwyczaj osiąga ona około pięciu centymetrów długości i znajduje się w końcowym odcinku jelita krętego. Pozostałość ta wyścielona jest błoną śluzową, która często występuje w postaci takiej jak błona śluzowa żołądka, trzustki, odbytnicy czy też dwunastnicy.

Tyfus plamisty - groźna choroba zakaźna

Tyfus plamisty - groźna choroba zakaźna

Tyfus plamisty jest to bakteryjna choroba, zaliczająca się także do grupy chorób zakaźnych. Jest przyczyną wielu światowych epidemii oraz bywa przyczyną śmierci dużej ilości osób. Wyróżnia się dwa jego rodzaje. Pierwszy to tyfus europejski, który jest najczęściej przenoszony przez wszy. Drugi rodzaj jest to tak zwany tyfus szczurzy, który jest przenoszony najczęściej przez pchły. Okres wylęgania trwa zazwyczaj do czternastu dni, a niewłaściwe jego leczenie może powodować straszne powikłania.

Tęgoryjec dwunastnicy - rozpoznanie

Tęgoryjec dwunastnicy - rozpoznanie

Tęgoryjec dwunastnicy jest to jeden z pasożytów, zaliczających się do grupy nicieniów. Żyje on w dwunastnicy danego organizmu oraz przybiera długość 2 cm. Jego ciało jest najczęściej w kolorze jasnoróżowym. Pasożyty te żywią się nabłonkiem oraz krwią pochodzącą z organizmu człowieka. Nieleczona choroba może zacząć prowadzić do niedokrwistości, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Choroba wywoływana przez tęgoryjca dwunastnicy jest nazywana ancylostomozą.