Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChoroby
Polecane artykuły
Domowe sposoby na kaszel

Domowe sposoby na kaszel

Kaszel to mechanizm obronny służącym oczyszczaniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Kaszel jest często objawem chorobowym. Ze względu na czas trwania wyróżniamy kaszel ostry (trwający krócej niż 3 tygodnie) podostry (3–8 tygodni) i przewlekły (ponad 8 tygodni). W zależności czy odruchowi kasłania towarzyszy odkrztuszanie śluzu lub ropy wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry.

Demencja

Demencja

Demencja nazywana także otępieniem jest chorobą charakteryzującą się spadkiem funkcji poznawczych, takich jak pamięć, rozumienie, zdolność do nauki. Schorzenie wpływa również na życie emocjonalne chorego. Demencja często objawia się w raz z innymi chorobami i zanika gdy główna choroba zostaje wyleczona. W wielu przypadkach otępienie jest głównym problemem i ma charakter progresywny. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych. Około 20% chorych stanowią osoby po 85 roku życia.

Grzybica paznokci  nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci nie wynika z braku higieny

Grzybica paznokci to choroba zakaźna, która jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci. Zmiany chorobowe najczęściej zaczynają się od palucha a następnie obejmują płytki kolejnych paznokci. Grzybica paznokci jest uznawana za chorobę wstydliwa, bowiem panuje przekonanie, że wynika z braku troski o higienę osobistą. Tego typu myślenie jest błędne. Grzybica najczęściej nie wynika z zaniedbania higieny.

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Ginekomastia to zaburzenie hormonalne występujące u mężczyzn związane ze stosowaniem leczenia hormonalnego. Może przykładowo pojawić się w leczeniu raka stercza. Polega na rozroście tkani tłuszczowej, włóknistej i gruczołowej, co skutkuje powiększeniem sutka u mężczyzny.

Łupież pstry

Łupież pstry

Jest to jeden z rodzajów zakażenia naskórka, który jest bardzo powierzchowny. Charakteryzuje się głównie plamami o kolorze żółtobrunatnym, które najczęściej pojawiają się na klatce piersiowej i w jej okolicach.

Progeria - starczy wygląd

Progeria - starczy wygląd

Progeria inaczej nazywana zespołem progerii Hutchinsona-Gilforda to genetycznie uwarunkowana choroba charakteryzująca się przyspieszonym procesem starzenia się. Średnia długość życia osób z ta chorobą sięga zaledwie 13 lat. Progeria jest niezwykle rzadką chorobą.

Zespół Turnera - rozpoznanie

Zespół Turnera - rozpoznanie

Zespół Turnera to uwarunkowane genetycznie schorzenie polegające na całkowitym lub częściowym brakiem jednego z chromosomów X we wszystkich komórkach organizmu lub w pewnej ich części. Występuje u dziewczynek.

Mukowiscydoza - przyczyny i rozpoznanie

Mukowiscydoza - przyczyny i rozpoznanie

Mukowiscydoza jest nazywana również zwłóknieniem torbielowatym. To choroba wielonarządowa uwarunkowana genetycznie. Powoduje szereg zmian w organizmie. Może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów układu pokarmowego oraz oddechowego.

Halluksy - przyczyny i leczenie

Halluksy - przyczyny i leczenie

Halluksy to schorzenie wynikające z noszenia zbyt ciasnego obuwia, butów o wąskich noskach lub też wysokich szpilek. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, co skutkuje obniżeniem łuku poprzecznego i poszerzeniem przodostopia. Wąskie noski w obuwiu powoduje koślawe ustawienie palucha.

Zapalenie oskrzeli - wszystko o chorobie

Zapalenie oskrzeli - wszystko o chorobie

Zapalenie oskrzeli to choroba dotykająca dróg oddechowych. Wywołana jest najczęściej przez różnego rodzaju infekcje wirusowe lub bakteryjne. Szczególnie narażeni na zapalenie oskrzeli są osoby palące papierosy lub pracujące w środowisku, w którym wydzielane są duże ilości pyłów czy oparów. Choroba bardzo często pojawia się więc w regionach takich jak Górny Śląsk, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest na wysokim poziomie.

Zwyrodnienie kręgosłupa - rozpoznanie

Zwyrodnienie kręgosłupa - rozpoznanie

Zwyrodnienie kręgosłupa jest to choroba charakterystyczna dla ludzi starszych chociaż w niektórych przypadkach występuje także u ludzi młodych. Polega ona na zużyciu kręgów oraz ich zmianie kształtu. Zwyrodnienie kręgosłupa najczęściej dotyka odcinka lędźwiowego oraz szyjnego.

Zapalenie jajników - objawy i diagnoza

Zapalenie jajników - objawy i diagnoza

Zapalenie jajników, jest także bardzo często nazywane zapaleniem przydatków. Jest to przypadłość, na którą najbardziej narażone są młode kobiety. Rozwojowi tejże choroby sprzyja miesiączka, poród, czy tez wkładka wewnątrzmaciczna. Jest to choroba, która zalicza się do grupy chorób bakteryjnych. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez pochwę, błonę śluzową lub szyjkę. Naturalne procesy pojawiające się w układzie rozrodczym kobiety są natomiast dodatkowym czynnikiem powodującym rozwój choroby.

Uremia - niewydolność nerek

Uremia - niewydolność nerek

Uremia jest to inaczej niewydolność nerek. Jest końcowym etapem wielu chorób nerek. Powstaje w wyniku samozatrucia oraz jest ono spowodowane zatrzymaniem w ustroju różnorodnych produktów przemiany materii, które normalnie powinny być wydalane z moczem. Powstaje poprzez udział wielu toksycznych substancji oraz upośledzają one przesączanie kłębków nerwowych.

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb - przyczyny i objawy

Świerzb to choroba zakaźna, która występuje przez wystąpienie w organizmie ludzkim pasożytów zwanych świerzbowcami. Pasożyt ten wnikając w głąb skóry składa jaja, które po trzech tygodniach są dojrzałe i wykluwają się larwy. Najczęściej choroba ta objawia się świądem, który bywa bardzo dokuczliwy oraz powoduje wiele zmian skórnych, między innymi grudki i plamy.

Skręcenie stawu skokowego - leczenie

Skręcenie stawu skokowego - leczenie

Skręcenie stawu skokowego jest to jedno z najczęściej odnotowywanych urazów ortopedycznych, które dotykają kończyny dolnej. Jest to choroba, która potocznie nazywana jest skręceniem kostki, bądź też skręceniem nogi w kostce. Do tego rodzaju urazu dochodzi bardzo często, ponieważ ta część ciała jest wykorzystywana najbardziej ze wszystkich części ciała. Nieprawidłowe postawienie stopy lub liczne urazy sportowe mogą powodować właśnie tego typu schorzenie.