Money.plTechnologie dla biznesuChorobyADHD objawy oraz przyczyny
rozwiń
Fot. dmbaker/ iStockphoto

ADHD jest stosunkowo niedawno wyodrębnionym w dziedzinie medycyny i psychologii zespołem nadpobudliwości psychoruchowej organizmu występującym wraz z deficytem uwagi.

 

 


Specjalistyczne publikacje określają go także jako zaburzenia hiperkinetyczne. Są to zaburzenia występujące u dzieci bardzo wcześnie, często w pierwszych pięciu latach życia i przejawiające się w niemożności ukończenia realizacji zadań, które wymagają pewnego wysiłku poznawczego.

 

Przyczyny:


Zespół ten przekazywany jest często w drodze dziedziczenia oraz na skutek zaburzeń równowagi między układami dopaminowym oraz noradrenalinowym w ośrodkowym układzie nerwowym. Objawy nadpobudliwości psychoruchowej mogą być też rezultatem uszkodzenia centralnego układu nerwowego, bądź wynikiem niedotlenienia dziecka podczas porodu.

 

Objawy:


- podrywanie się z miejsca oraz chodzenie bez celu,

- wymachiwanie rękoma,

- problemy w osiąganiu koncentracji i skopaniu uwagi.

 

Diagnoza:


Pomocne w przypadku diagnozowania ADHD mogą być testy na inteligencję, a także oceny osiągnięć dziecka w kwestii pięciu podstawowych umiejętności takich jak czytanie, pisanie, mówienie, liczenie i literowanie. Przeprowadzane może być też badanie psychopedagogiczne oraz badanie neurofizjologiczne.


Leczenie:


Najskuteczniejszą formą leczenia ADHD jest leczenie farmakologiczne. Leki mają za zadanie złagodzenie objawów nadpobudliwości psychoruchowej bez wywołania efektów ubocznych. Stosowane są takie stymulanty jak choćby metylofenidat, czy pochodne amfetaminy, a także nie stymulanty jak amantadyna będąca lekiem przeciwwirusowym.

Osoby czytające o ADHD objawy oraz przyczyny zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl