Money.plTechnologie dla biznesuChorobyAnemia sierpowata - przyczyny i objawy
rozwiń
Fot. lovleah/iStockphoto

Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowata) to choroba wrodzona, którą powoduje nieodpowiednia budowa hemoglobiny. Tego rodzaju hemoglobina ma niskie powinowactwo tlenu. Erytrocyty z tą nietypową hemoglobiną nabierają sierpowatego kształtu w wyniku czego pękają i zatykają naczynia krwionośne. Posiadanie dwóch zmutowanych genów prowadzi najczęściej do śmierci. Ciekawostką jest to, że chorzy na anemię sierpowatą są jednocześnie odporni na malarię.

Przyczyny:

Przyczyną jest uwarunkowanie genetyczne oraz na wskutek tego samoistna mutacja cząsteczki hemoglobiny. Dokładniej Choroba wywołana przez mutację genu zlokalizowanego w chromosomie 11.

Objawy:

  • - Jasna cera
  • - Jasne zabarwienie owłosienie
  • - Mikrozawały kości
  • - wały serca oraz innych narządów
  • - Zmęczenie
  • - Obrzęk dłoni oraz stóp
  • - Zapalenie stawów

 

Diagnoza:

Bardzo ważnym czynnikiem ułatwiającym postawienie diagnozy są występujące u pacjenta choroby. Diagnostyka jest bardzo zróżnicowana. Podstawowym badaniem jest jednak morfologia krwi z jej rozmazem, która dokładnie może wykazać nieprawidłowości erytrocytów. Można także wykonać badanie cząsteczek krwi pod mikroskopem. Ra oto metoda daje szansę na wykrycie tego schorzenia nawet w trzecim miesiącu życia.

Leczenie:

Leczenie anemii sierpowatej polega przede wszystkim na zapobieganiu objawom, a zatem podawane są głównie leki przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe. Aby jednak całkowicie odstąpić od choroby koniczny jest przeszczep szpiku. Tego typu zabieg związany jest oczywiście z odrzuceniem organizmu chorego obcych tkanek.

Osoby czytające o Anemia sierpowata - przyczyny i objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Anemia sierpowata - przyczyny i objawy

MartaBe / 185.186.156.* / 2021-01-30 09:22
Przy anemii są niedobory żelaza, ja je suplementuje https://sideral.pl Polecam, poziom żelaza znacząco się podniósł i wraca do normy

nemia sierpowata - przyczyny i objawy

justyna1218. / 176.113.207.* / 2014-02-21 12:58
Od już jakiegoś czasu mam problem z niedokrwistością iż moje ręce i stopy nawet w domu robią się sine i zimne,torszkę mnie martwi teraz to że oprócz tego pojawiło mi się także dość duże wypadanie włosów,brak apetytu,ciągła pełność w żołądku,czy to anemia?

Re: Anemia sierpowaAnemiata - przyczyny i objawy

justyna1218. / 176.113.207.* / 2014-02-21 12:56
Witam,mam na imię Justyna i mam 17 lat już od bardzo dawna potykam się z problemem zimnych dłoni i stóp nie przywiżaywłam do tego uwagi ale niedawno doszedły mi takie objawy jak brak apetytu,czsem po dwóch kanpkach czuje się bardzo pełna,strasznie wypadają mi włosy,jest mi zimno,Czy to może być anemia?
 
Ewa1552 / 83.8.80.* / 2014-08-25 10:17
Sprawdz sobie tarczycę.