Money.plTechnologie dla biznesuChorobyArytmia - zaburzenie rytmu serca
rozwiń
Fot. beerkoff/iStockphoto

Arytmia, zwana inaczej zaburzeniem rytmu serca, jest zaburzeniem pracy serca polegającym na nieregularności skurczów mięśnia sercowego. Bezpieczną częstotliwością skurczów jest zakres od 60 do 100 uderzeń na minutę. Jeśli praca serca przyspiesza, bądź też zwalnia, to wówczas mamy do czynienia z arytmią. Wyróżniana jest napadowa postać arytmii, pojawiająca się u chorego od czasu do czasu, lub postać długotrwała.

Przyczyny:

Arytmia może być spowodowana innymi chorobami takimi jak chociażby choroba niedokrwienna serca. Także nadciśnienie tętnicze, czy choroba zastawek serca może mieć swój udział w powstawaniu arytmii. Ostra postać choroby może mieć swoje przyczyny w podłożu genetycznym. Także przedawkowanie leków może przyczynić się do zaburzenia rytmu serca.

Objawy:

  • - uczucie kłucia w okolicy serca,
  • - uczucie przeskakiwania serca w klatce piersiowej,
  • - duszności i ból w klatce piersiowej,
  • - częste uczucia gorąca.

 

Diagnoza:

Niezbędne jest badanie EKG pozwalające wykryć przyczynę choroby. Ocenę pracy serca, a także płuc umożliwiają takie badania jak ECHO serca oraz RTG klatki piersiowej. Wykonuje się także EKG metodą Holtera, które powtarzane jest aż do skutku w celu uchwycenia krótkotrwałych zaburzeń pracy serca.

Leczenie:

Leczenie zależy od tego, czy postać choroby jest łagodna, czy też złośliwa. Bezwględnie należy zmienić dotychczasowy tryb życia poprzez rzucenie palenia oraz stosowanie zdrowej diety. W leczeniu farmakologicznym podawać można betablokery, z kolei w ramach leczenia zabiegowego konieczne może być wszczepienie rozrusznika serca.

choroby serca, arytmia, ból w klatce, duszności
Osoby czytające o Arytmia - zaburzenie rytmu serca zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl