Money.plTechnologie dla biznesuChoroby Bielactwo
rozwiń
Fot. juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0)

Bielactwo (łac. vitiligo) jest to choroba przewlekła, która powoduje usuwanie się pigmentu skóry w niektórych płatach. Zachorowanie wśród populacji wynosi około dwa procent. Jest to zatem bardzo rzadka choroba. Wyróżniamy także bielactwo rzekome paznokci. Możemy dokonać podziału tej choroby na wrodzoną oraz nabytą. Dotyka ona także włosów.

 

 

Przyczyny

 

Główną i bezpośrednią przyczyną jest obumieranie melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za barwę skóry. Przyczyny tego zjawiska nie są znane. Można przypuszczać tylko, że powodują je uwarunkowania genetyczne czy też środowiskowe. Jeżeli chodzi o genetykę ma ona duży wpływ na bielactwo wrodzone.

 

 

Objawy:

 

Zmiany skórne
Podatność na oparzenia słoneczne
Brak ciemnego pigmentu skóry
Przedwczesne siwienie

 

Diagnoza:


W celu ustalenia diagnozy należy zwrócić się do dermatologa. Zazwyczaj choroba jest rozpoznawalna przez zwykły ogląd. Zdarza się także, że dla pewności lekarz pobiera odcinek chorej tkanki i wykonuje badanie histopatologiczne. Jedną z metod jest także użycie lampy Wooda, która potrafi zdiagnozować ubytek malanocytów.

 

 

Leczenie:

 

Jeżeli chodzi o leczenie zazwyczaj stosuje się różnego rodzaju leki przykładowo kremy lub maści, które dobiera indywidualnie dermatolog. Możliwe jest także całkowite wybielenie skóry bądź też jej przeszczep. Należy także pamiętać o odpowiedniej diecie oraz zmianie trybu życia. Bardzo popularne jest także naświetlanie chorych tkanek.

Osoby czytające o Bielactwo zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl