Money.plTechnologie dla biznesuChorobyBól kręgosłupa, bóle kręgosłupa
rozwiń
Fot. FDS111/iStockpoto

Ból kręgosłupa jest bardzo bolesną dolegliwością zlokalizowaną najczęściej w dolnej części pleców. Schorzenie powstaje na skutek patologicznych zmiany w strukturze kręgosłupa. Bóle pleców najczęściej zlokalizowane są w odcinkach o dużej ruchomości, które najbardziej narażone są na urazy, przeciążenia i rozwój zmian zwyrodnieniowych. Najpowszechniejszą przyczyną dolegliwości jest przepuklina lub wypadnięcie jednego z dysków międzykręgowych

 

Przyczyny


  • - Zniekształcenia i złamania kręgów spowodowane zmianą struktury tkanki kostnej w przebiegu chorób kości, np. osteoporozy.
  • - Kręgozmyk, czyli przesunięcie się do przodu jednego kręgu w stosunku do drugiego.
  • - Wady wrodzone kręgosłupa, np. przepuklina oponowo-rdzeniowa.
  • - Choroby reumatyczne.
  • - Czynniki psychiczne.

 

Objawy


Uciążliwy ból pleców towarzyszy przy schylaniu się, dźwiganiu ciężarów, skręcaniu tułowia, długim staniu lub siedzeniu. Ból może promieniować do pośladków, nóg, bioder lub pachwin. Dodatkowym objawem może być sztywność mięśni

Jeżeli u pacjenta wystąpi niedowład, zaburzenia czucia lub zaburzenia kontrolowania oddawania moczu lub/i stolca konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

 

Diagnoza


Czynności diagnostyczne przeprowadzane przez lekarza zależą od objawów opisanych przez pacjenta. Najczęstszą metodą diagnostyczną stosowaną w przypadku bólu kręgosłupa jest prześwietlenie. Celem badania jest sprawdzenie struktury kostnej kręgosłupa. W celu dokładniejszego zobrazowania dysków międzykręgowych i tkanek miękkich oraz zbadania czy nie doszło do wypadnięcia dysku można przeprowadzić bardziej specjalistyczne badania, takie jak komputerowa tomografia osiowa czy rezonans magnetyczny.

 

Leczenie

 

Ból kręgosłupa leczy się w zależności od rodzaju i źródła dolegliwości. Leczenie farmakologiczne jest najczęściej stosowane, lecz w wielu przypadkach jest ono nieskuteczne. Leczenie bólu pleców obejmuje zabiegi fizjoterapeutyczne, chiropraktykę, trakcje i manipulacje. Zabiegi rehabilitacyjne powinny być dostosowane do przyczyny bólu. Najistotniejszym elementem rehabilitacji jest przywrócenia odpowiedniej postawy oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Zabiegi operacyjne stosowane są tylko w alarmowych sytuacjach (gdy uciskany jest bardzo ważny nerw, lub u pacjentów z nowotworem).

Osoby czytające o Ból kręgosłupa, bóle kręgosłupa zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl