Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroba Hirschsprunga - przyczyny i objawy
rozwiń
Fot. thelinke/iStockphoto

Choroba Hirschsprunga to bardzo rzadkie i wrodzone schorzenie, które przejawia się w unerwieniu jelita. Jest chorobą uwarunkowaną genetycznie oraz zmiennej ekspresji i wieloczynnikowości procesu dziedziczenia. Osoba posiadająca ową chorobę w organizmie cierpi na brak zwojów nerwowych, które występują w dystalnym odcinku elementu, jakim jest jelito grube. Bardzo często chorobie towarzyszą zaparcia, a co więcej choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn niedrożności przewodu pokarmowego noworodków.

Przyczyny:

Choroba ta ma bardzo duże podłoże genetyczne. Chorobie tej mogą jednak towarzyszyć także inne przyczyny, którymi najczęściej są choroby wynikające najczęściej z migracji neuroblastów. Dużą przyczyną może być także rak rdzeniasty tarczycy oraz nerwiak zarodkowy współczulny.

Objawy:

  • - opóźnienie w oddaniu smółki
  • - wymioty treścią żołądkową
  • - pojawienie się biegunki
  • - pojawienie się zaparć
  • - duży, rozdęty brzuch
  • - słabe brudzenie bielizny spowodowane zatrzymaniem kału w organizmie

 

Diagnoza:

Rozpoznanie choroby odbywa się poprzez przejście kilku etapów. Pierwszy z nich to badanie przedmiotowe, następnie wykonuje się obraz kliniczny. Wykonuje się liczne badania radiologiczne oraz manometrię odbytu. Ważnym elementem będzie także wykonanie badania, jakim jest badanie histopatologiczne.

Leczenie:

Pierwszym elementem jest odbarczenie przewodu pokarmowego oraz odroczenie dalszych powikłań. Następnie wkłada się sondę do żołądka i wyciąga się zalegające treści. Dzieje się to za pomocą odsysania. Jeżeli to nie pomoże stosuje się powtarzanie zabiegu jakim jest lewatywa.

Osoby czytające o Choroba Hirschsprunga - przyczyny i objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl