Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroba Hodgkina - ziarnica złośliwa
rozwiń
Fot. cpradi/CC/flickr

Choroba Hodgkina jest znana również pod terminem ziarnicy złośliwej. Jest to choroba nowotworowa, która atakuje układ chłonny. Atakuje przede wszystkim węzły chłonne oraz pozawęzłową tkankę limfatyczną. Częściej na tę chorobę zapadają mężczyźni niż kobiety. Przebieg w większości przypadków jest bezobjawowy. Choroba bierze swoją nazwę od Thomasa Hodgkina, który jako pierwszy ją opisał.

Przyczyny:

Przyczyny choroby nie są bliżej znane. Uważa się jednak, że czynnikami wywołującymi właśnie chorobę Hodgkina są zakażenie wirusem Epsteina-Barra oraz uwarunkowanie genetyczne. Na zachorowanie może mieć także duży wpływ HIV. U pacjentów z HIV bardzo często występuje ziarnica złośliwa.

Objawy:

Powiększenie węzłów chłonnych
Powiększenie węzłów nadobojczykowych
Stwardnienie węzłów chłonnych

 

Diagnoza:

W celu ułatwienia diagnostyki zostały stworzone stopnie złośliwości choroby Hodgkina. Przede wszystkim należy wykonać badania radiologiczne, ultrasonograficzne oraz tomografię komputerową, co pozwoli na zobrazowanie zmiany. Bardzo ważne jest także przeprowadzenie biopsji, czyli pobranie kawałka tkanki pochodzącej ze zmiany i poddanie jej badaniu histopatologicznemu.

Leczenie:

W przypadku leczenia choroby Hodgkina stosuje się przede wszystkim chemioterapię oraz radioterapię. Zdarza się jednak, że stosuje się je obie. W przypadku kiedy to metody te zawodzą konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Wyleczalność choroby Hodgkina sięga od pięćdziesięciu procent do dziewięćdziesięciu.

Osoby czytające o Choroba Hodgkina - ziarnica złośliwa zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl