Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroba Meniere'a - wodniak błędnika
rozwiń
Fot. zwolafasola/iStockphoto

Choroba Meniere'a to choroba występująca niezwykle rzadko. Jest to idiopatyczny wodniak błędnika. To schorzenie laryngologiczne może prowadzić do znacznej utraty słuchu, a zachorowalność wynosi jedną na dwa tysiące osób. Choroba polega na nadmiernym gromadzeniu się błędnika i jednoczesny wzrost jego ciśnienia. W uchu wewnętrznym gromadzi się nadmierna ilość płynów, co powoduje że chory musi w jak najszybszym tempie wybrać się do laryngologa, aby wyleczyć się w jak najkrótszym czasie.

Przyczyny:

U osób, które zostały zdiagnozowane występuje nadmiar płynów w uchu wewnętrznym. Przyczyną mogą być zaburzenia występujące w mikrokrążeniu, mogą to być także niedrożności przewodu endolimfatycznego oraz różnorodne infekcje, które mogą mieć znaczny wpływ na rozwój tej niezwykle rzadko występującej choroby.

Objawy:

  • - rozpoczynające się problemy ze słuchem
  • - szum uszny
  • - nudności i wymioty
  • - pojawiający się oczopląs
  • - pojawia się uczucie rozpierania w uchu
  • - skóra zaczyna nabierać blady kolor
  • - pojawiają się objawy wegetatywne

 

Diagnoza:

Rozpoznanie choroby odbywa się najczęściej przez objawy z wykluczeniem ich innych przyczyn. Badanie audiometryczne okazują się być także bardzo pomocne oraz badania obrazowe, do których można zaliczyć tomografię komputerową oraz badania rentgenowskie. Ważnym czynnikiem może być także rozpoznanie głuchoty o charakterze, który występuje w ślimaku.

Leczenie:

Przede wszystkim zaleca się choremu przyjmowanie leków przeciwko zawrotom głowy. Kolejnym ważnym elementem w leczeniu są środki odwadniające oraz leki, które mają za zadanie poprawienie krążenia w uchu wewnętrznym. Można podawać także leki poprawiające krążenie w mózgowiu. Ważnym elementem jest także stosowanie diety niskosodowej.

Osoby czytające o Choroba Meniere'a - wodniak błędnika zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl