Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChoroba Scheuermanna - objawy i diagnoza
rozwiń
Fot. Reporter Poland

Choroba Scheuermanna (młodzieńcza kifoza) jest to choroba, która rozpoczyna się w wieku młodzieńczym, czyli około dwunastego roku życia. Choroba ta polega na wyjałowieniu nasad trzonów kręgowych oraz deformacją. Charakterystyczną cechą tej choroby jest obumieranie tkanki kostnej.

Przyczyny

Przyczyny choroby Scheuermanna są nieznane. Naukowcy twierdzą jednak, że duży wpływ może mieć na tę chorobę uwarunkowanie genetyczne. Do wyjałowienia kości dochodzi na wskutek uszkodzenia ukrwienia danego obszaru tkanki kostnej. Tkanka ta ulega całkowitemu rozkładowi po czym znowu się regeneruje powodując przy tym zniekształcenie kości.

Objawy:

  • -Zmęczenie mięśniowe
  • -Nieprawidłowa postawa
  • -Garbienie się
  • -Ból pleców
  • -Skolioza
  • -Ograniczona ruchomość

 

Rozpoznanie

Choroba Scheuermanna nie jest możliwa do wykrycia przed wiekiem pokwitania. Zazwyczaj jest ona zauważalna kiedy dojdzie już do deformacji postawy. Proces rozwoju choroby trwa około trzech lat. Pomimo że wykrycie choroby we wczesnym stadium jest trudne powinno się do tego dążyć, ponieważ w takim przypadku istnieje duża szansa na skorygowanie upośledzeń. Aby wykryć chorobę oczywiście pierwszym z czynników, który powinien wywołać u nas alarm jest nieprawidłowa postawa czy też garbienie się. Na wizycie lekarskiej zostaje przeprowadzane prześwietlenie rentgenowskie, które ukazuje wszystkie zmiany kręgosłupa.

Leczenie

W przypadku wykrycia wczesnego stadium choroby rehabilitacje mogą się okazać bardzo pomocne i w pewnym stopniu zapobiec następstwom choroby. Jeżeli jednak choroba zostanie zdiagnozowana w późniejszym stadium fizjoterapia będzie jedynie hamowała objawy chorobowe.

Osoby czytające o Choroba Scheuermanna - objawy i diagnoza zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl