Money.plTechnologie dla biznesuChorobyChrypka - objawy i diagnoza
rozwiń
Fot. Gelpi Diaz/Dreamstime.com

Chrypka to zaburzenie narządu zwanego krtanią, który odpowiada za wydawanie dźwięków. Może być ona również symptomem zapalenia krtani, raka tarczycy oraz pyłkowicy. Dolegliwość ta dotyka każdego bez względu na wiek czy też płeć i to niejednokrotnie w ciągu całego życia.

Przyczyny

Przyczyną chrypki jest powstanie turbulentnego przepływu powietrza w głośni. Bezpośrednim powodem może być po prostu uszkodzenie więzadeł głosowych czy też mięśni krtani. Istnieje kilka chorób, które wywołują wśród populacji chrypkę. Do takich chorób należy między innymi nowotwór zarówno krtani jak i gardła, zawodowe nadużywanie głosu, zapalenie krtani i wiele innych. Niekorzystnie działa także cykliczne palenie tytoniu.

Objawy:

  • - Pogrubienie barwy głosu
  • - Matowy głos
  • - Ból gardła
  • - Trudności w oddychaniu
  • - Trudności w przełykaniu

 

Diagnoza

W celu wystawienia diagnozy należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Tyczy się to sytuacji, kiedy chrypka ma charakter przewlekły. Może to bowiem być objawem naprawdę poważnych chorób. W tym celu lekarz przeprowadzi dokładni badania wszystkich narządów, których patologia mogłaby wywołać tego rodzaju objawy. Przede wszystkim badania skupiane są na krtani.

Leczenie

W przypadku przewlekłej chrypki konieczne jest ograniczanie głosu oraz spożywanie napojów i pokarmów, które ją podrażniają. Bardzo pomaga również inhalacja naparami ziołowymi, które dostępne są w każdej aptece. Warto także unikać pomieszczeń w których używana jest klimatyzacja. Jeżeli chrypka jest objawem jakiejś choroby leczenie koniecznie musi dobrać lekarz.

Osoby czytające o Chrypka - objawy i diagnoza zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl