Money.plTechnologie dla biznesuChorobyCukrzyca typu 2 - objawy i leczenie
rozwiń
Fot. cpradi/CC/flickr

Cukrzyca typu 2 to najczęściej występującą na całym świecie forma cukrzycy. Jest inaczej nazywana cukrzycą insulinoniezależną. Należy do grupy chorób metabolicznych i charakteryzuje się niedoborem insuliny w organizmie oraz opornością na jej przyjmowanie. Bardzo często jest również kojarzona z hiperglikemią. W przypadłości tej organizm produkuje dużą ilość insuliny, jednakże nie potrafi jej zamienić na energię.

Przyczyny

Istotnym czynnikiem jak w przypadku wielu chorób jest podłoże genetyczne. Osoby, które w poprzednich pokoleniach posiadały przodków chorujących na tę przypadłość, mają większe szanse na zachorowanie. Drugim istotnym czynnikiem jest także otyłość, spożywanie tak zwanego szybkiego jedzenia oraz brak zbyt dużej aktywności fizycznej. Choroba może powstawać także na skutek zbyt dużego stresu oraz w momencie przebywania ciąży prze kobietę.

Objawy

  • - nadmierne pragnienie
  • - osłabienie organizmu
  • - większe i częstsze niż do tej pory oddawanie moczu
  • - infekcje układu moczowego
  • - czasami utrata kilogramów

 

Diagnoza

Aby rozpoznać, czy chory posiada w organizmie przypadłość, jaką jest cukrzyca typu drugiego, wystarczy zbadać poziom glukozy we krwi. Dodatkowo wykonuje się powtarzanie badań po posiłkach. Jeżeli poziom przekracza wymagane normy to diagnoza jest jasna.

Leczenie

Chorym podaje się leki przeciwcukrzycowe oraz wymagana jest konieczna zmiana diety i stylu życia. Jeżeli natomiast glikemia przekracza normy podane w specjalnych rejestrach, to należy zacząć podawanie organizmowi insuliny w określonych wcześniej przez lekarza ilościach.

Osoby czytające o Cukrzyca typu 2 - objawy i leczenie zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl