Money.plTechnologie dla biznesuChorobyDemencja
rozwiń
Fot. Dean Mitchell/iStockphoto

Demencja nazywana także otępieniem jest chorobą charakteryzującą się spadkiem funkcji poznawczych, takich jak pamięć, rozumienie, zdolność do nauki. Schorzenie wpływa również na życie emocjonalne chorego. Demencja często objawia się wraz z innymi chorobami i zanika gdy główna choroba zostaje wyleczona. W wielu przypadkach otępienie jest głównym problemem i ma charakter progresywny. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych. Około 20% chorych stanowią osoby po 85 roku życia.

 

Przyczyny

 

  • - niedobór witamin
  • - depresja
  • - infekcja pęcherza lub zapalenie płuc może objawiać się dezorientacją i kłopotami z pamięcią, zwłaszcza jeśli osoba starsza jest także odwodniona. Demencję może również powodować zapalenie mózgu oraz AIDS.
  • - nadużywanie leków wpływających na układ nerwowy,
  • - alkohol
  • - niski poziom cukru we krwi
  • - choroba Parkinsona, choroba Picka

 

Objawy


- utrata pamięci zwłaszcza niedawnych zdarzeń. Pamięć długoterminowa jest początkowo zachowana.

- trudności w odnalezieniu się w przestrzeni i czasie.

- trudności w mówieniu i pisaniu

- zaniedbanie własnej osoby i utrata inicjatywy.

- depresja i lęk,

- zmiany nastroju i osobowości

- urojenia i halucynacje.

- odkładanie przedmiotów w nietypowe miejsca

 

Diagnoza


Rozpoznanie choroby polega przeprowadzeniu przez lekarza badania przy pomocy Krótkiej Skali Oceny Stanu Psychicznego. Na podstawie tego badania sprawdzane są zdolności psychiczne osoby, a wyniki wykazują czy osoba cierpi na demencję. Za pomocą badania obrazowego mózgu lekarz może stwierdzić czy występują jakiekolwiek zmiany chorobowe.

 

Leczenie

 

Do najpowszechniejszych metod leczenia demencji jest terapia ruchowa oraz opieka i wsparcie ze strony bliskich. Celem tego działania jest możliwie jak największe ograniczenie utraty funkcji życiowych przez pacjenta.

Leczenie otępienia naczyniowego polega na zażywaniu leków przeciwzakrzepowych. W przypadku choroby Alzheimera leki mogą opóźnić objawy choroby, jednak jej rozwój jest niemożliwy do zatrzymania.

Zabiegami profilaktycznymi zapobiegającymi temu schorzeniu jest unikanie palenia, wykonywanie ćwiczeń oraz odpowiednia dieta.

demencja, choroba alzheimera, demencja starcza, otepienie
Osoby czytające o Demencja zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl