Money.plTechnologie dla biznesuChorobyDusznica bolesna skutkiem miażdżycy
rozwiń
Fot. rosmary/cc/flickr

Dusznica bolesna jest to często pojawiający się ból w klatce piersiowej. Do tego występują trudności z oddychaniem oraz uczucie ucisku. Jest to zespół objawów niewydolności wieńcowej. Pojawiający się ból jest bardzo specyficzny. Przede wszystkim jest bardzo piekący, bywa ściskający oraz bardzo często dławi osobę chorą. Bardzo często promieniuje do lewego barku lub lewego ramienia. Zmienione przez miażdżycę naczynia wieńcowe upośledzają właściwy przepływ krwi do mięśnia sercowego.

Przyczyny:

Najczęstszą przyczyną powstawania tego typu choroby jest z pewnością miażdżyca tętnic wieńcowych. Do rzadszych przyczyn należą też schorzenia serca. Można zaliczyć do nich niedomykalność zastawki oraz chwilowy skurcz tętnic wieńcowych. Ważną przyczyną może okazać się także hiperkoagulacja krwi. Bardzo ważnym czynnikiem jest również podłoże genetyczne, więc osoby z tego typu zaburzeniami bardzo często otrzymują je w procesie dziedziczenia.

Objawy:

- ugniatający ból w klatce piersiowej
- niepokój oraz uczucie wyczerpania
- zawroty głowy oraz mdłości
- uczucie pieczenia wokół serca
- ból promieniujący na kończyny
- pojawiające się dławienie w gardle

 

Diagnoza:

Aby poprawnie postawić diagnozę należy zapytać pacjenta o jego historię medyczną oraz wykonać kilka badań. Należą do nich badanie fizykalne, badanie krwi oraz elektrokardiografię, która daje cyfrowy zapis choroby. Można wykonać także badanie tolerancji oraz MPS mięśnia sercowego.

Leczenie:

Konieczna jest zmiana stylu życia, zaprzestanie jedzenia niektórych produktów oraz uważna kontrola własnej wagi. Zaleca się także zaprzestanie palenia papierosów czy też innych wyrobów tytoniowych. Stosuje się także liczne leki wspomagające wyleczenie oraz można zastosować także przeszczep serca lub laseroterapię.

Osoby czytające o Dusznica bolesna skutkiem miażdżycy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl