Money.plTechnologie dla biznesuChorobyDyspareunia - diagnoza
rozwiń
Fot. skynesher/iStockphoto

Dyspareunia – to jedna z dysfunkcji seksualnych występująca zarówno u płci żeńskiej jak i męskiej charakteryzująca się bólem podczas stosunku płciowego. Ból występuje w okolicach narządów płciowych podczas stosunku lub też po jego zakończeniu. Choroba ta dotyka częściej kobiet niż mężczyzn; zazwyczaj w wieku około dwudziestu do trzydziestu lat.

Przyczyny

Przyczyny są bardzo złożone, ale i różne w przypadku mężczyzn i kobiet. U płci piękne przyczynę stanowi przede wszystkim stan psychiczny, stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie dróg rodnych jak i stany zapalne narządów płciowych. Najczęściej jednak dyspareunia spowodowana jest brakiem nawilżenia pochwy może to być spowodowane przykładowo wcześniej odbytą chemioterapią. W przypadku mężczyzn do przyczyn zaliczamy wady oraz stany zapalne narządu płciowego.

Objawy:

  • - Ból podczas stosunku
  • - Ból po stosunku
  • - Podrażnienie pochwy po stosunku

 

Diagnoza

Diagnostyka nie obejmuje jedynie badania ginekologicznego, ale także wywiad psychologa. Zazwyczaj dyspareunia spowodowana jest czynnikami psychicznymi. Aby podjąć leczeni konieczne jest zatem znalezienie przyczyny. Objawy są dość podobne do choroby zwanej pochwicą, lecz w tym przypadku nie dochodzi do skurczu macicy i penetracja jest możliwa.

Leczenie

Jeżeli choroba spowodowana jest zapaleniem narządów konieczne jest ich leczenie. W przypadku zbyt małego nawilżenia pochwy konieczna jest terapia hormonalna jak i stosowanie środków nawilżających przed każdym stosunkiem seksualnym. Może się zdarzyć, że będzie również potrzebna pomoc psychologa.

Osoby czytające o Dyspareunia - diagnoza zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl