Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyEpilepsja - napady padaczkowe
rozwiń
Fot. sjlocke/iStockphoto

Epilepsja inaczej określana jest jako padaczka. O jej wystąpieniu możemy mówić w sytuacji, gdy chory miał minimum dwa napady padaczkowe. Napad padaczkowy jest spowodowany przejściowymi zaburzeniami czynności mózgu polegającymi na nadmiernych i gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych.

Przyczyna

Napady padaczkowe są powodowane przez patalogiczne wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych mózgu. Zakłócenia w przekazywaniu impulsów elektrycznych i wyładowania obejmujące mózg skutkują atakiem epilepsji. Na epilepsją w Polsce choruje około 1 proc. populacji. Choroba zwykle zaczyna się w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. Występuje równie często u kobiet jak i mężczyzn. Naukowcy nie potrafią jednoznacznie wyjaśnić przyczyn padaczki.

Możliwe przyczyny epilepsji:

  • - zaburzenia w rozwoju płodowym wynikające np. z choroby matki
  • - urazy okołoporodowe prowadzące do niedotlenienia noworodka (także w przypadku przedwczesnego porodu)
  • - ciężkie urazy głowy
  • - choroby zapalne opon mózgowych i mózgu

 

Rozpoznanie

Atak padaczkowy trwa około 3 minut. W tym czasie chory traci przytomność, upada a jego ciałem wstrząsają drgawki. Często pojawia się również ślinotok. Może pojawić się również mimowolne oddanie moczu. Napady padaczkowe mogą przebiegać bardzo łagodnie, być prawie niezauważalne, ale również mogą przybierać formę groźnego stanu padaczkowego. W stanie padaczkowym napady są długie, trwają około 10 minut. Następują po sobie, a między nimi chory nie uzyskuje świadomości.

Leczenie

Epilepsję można leczyć zarówno farmakologicznie jak i operacyjnie. O metodzie leczenia decyduje lekarz. Leki powodują ograniczenie napadów. Ważne jest regularne przyjmowanie lekarstw. W przypadku, gdy organizm chorego nie reaguje na leki, stosuje się leczenie operacyjne polegające na usunięciu ogniska padaczkowego.

epilepsja, padaczka, drgawki, ślinotok, napady padaczkowe, utrata przytomości
Osoby czytające o Epilepsja - napady padaczkowe zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl