Money.plTechnologie dla biznesuChorobyGigantyzm - ponadprzeciętne rozmiary ciała
rozwiń
Fot. Konstantin Sutyagin/Dreamstime.com

Gigantyzm to choroba, w której człowiek chory posiadana ponadprzeciętne rozmiary ciała. Są one nieproporcjonalne oraz niewłaściwe dla rasy, której pochodzenia jest dany człowiek. Objawia się przede wszystkim bardzo dużym wzrostem znacznie wykraczającym ponad statystyki. Jest to spowodowane zbyt dużym wzrostem całego koścca oraz masy tkanek.

Przyczyny

Przyczyną występowania tej choroby u ludzi jest posiadanie zbyt dużej ilości hormonu wzrostu. Jest to najczęściej spowodowane posiadaniem guza przysadki mózgowej lub tak zwaną hiperlazją komórek gruczołowych przysadki mózgowej. Duże znaczenie mają także czynniki genetyczne, które w znacznej mierze wpływają na powstawanie tejże choroby.

Objawy

  • - posiadanie smukłego i wydłużonego tułowia
  • - posiadanie dużych stop
  • - posiadanie długich kończyn
  • - posiadanie dużych dłoni
  • - nieproporcjonalność w wymiarach ciała człowieka

 

Diagnoza

Aby dokładnie rozpoznać chorobę należy przeprowadzić właściwe badania oraz profesjonalny wywiad z pacjentem. Należy zbadać poziom hormonu wzrostu, następnie zbadać poziom IGF-I oraz dokonać rezonansu magnetycznego w celu wykluczenia możliwości innych chorób. Badania te dadzą wystarczający obraz choroby i pozwolą wybrać najbardziej komfortowe leczenie.

Leczenie

Podczas leczenia podstawowym celem jest wyrównanie prawidłowej ilości hormonu wzrostu. Oprócz tego należy usunąć guz lub zniszczyć go za pomocą radioterapii, która jest w tym wypadku stosowana najczęściej. Jeżeli pacjent nie zgodzi się na takie leczenie lub pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania stosuje się nadprodukcję hormonów.

Osoby czytające o Gigantyzm - ponadprzeciętne rozmiary ciała zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl