Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyGinekomastia - przyczyny i leczenie
rozwiń

Ginekomastia to zaburzenie hormonalne występujące u mężczyzn związane ze stosowaniem leczenia hormonalnego. Może przykładowo pojawić się w leczeniu raka stercza. Polega na rozroście tkani tłuszczowej, włóknistej i gruczołowej, co skutkuje powiększeniem sutka u mężczyzny.

Przyczyny

Ginekomastia jest spowodowana zwiększeniem stosunku wolnego estradiolu do testosteronu w osoczu. Ginekomastię dzielimy na przejściową, związaną z okresem dojrzewania, oraz z patologiczną. Ta pierwsza powinna sama zniknąć w przeciągu kilku miesięcy. Tego typu ginekomastia nie wymaga leczenia. Często jednak schorzenie utrwala się, co wiąże się z dyskomfortem psychologicznym. Ginekomastia patologiczna może być spowodowana różnymi przyczynami m.in. otyłością, nadczynnością tarczycy, przewlekłą niewydolnością nerek.

Objawy

Występująca w każdym wieku ginekomastia objawia się przerostem tkanki tłuszczowej, gruczołowej i włóknistej w sutkach.

Leczenie

Ginekomastia przejściowa (zwykła, fizjologiczna) nie podlega leczeniu. Poprawę przynosi odpowiednie leczenie choroby podstawowej, przez która mogła zostać spowodowana. Jeśli przyczyną było przyjmowanie określonych leków, zaleca się ich odstawienie i zastąpienie innymi. Aby zlikwidować nieodpowiedni stosunek estradiolu do testosteronu stosuje się odpowiednie leki. Metodą leczenia schorzenia jest także odpowiedni zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru przerośniętej tkanki.

Osoby czytające o Ginekomastia - przyczyny i leczenie zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Ginekomastia - przyczyny i leczenie

greg298 / 37.7.119.* / 2015-05-11 15:53
byłem na liposukcji w dra knakiewicza we Wrocławiu, a zanim poszedłem to troche trwalo moje bicie się z myslami czy to na pewno ja mam problem czy może jednak nie, ile się nawstydzilem, naszukałem i nastresowalem to moje, ale teraz jest już dobrze

Re: Ginekomastia - przyczyny i leczenie

Lucjan78 / 2015-03-28 16:30
Więcej o ginekomastii, jej przyczyny, objawy oraz leczenie tutaj ginekomastia