Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyGuz mózgu - przyczyny i objawy
rozwiń
Fot. Gaetan Lee/cc/wikipedia

Guz mózgu jest każdym uciśnięciem nieprawidłowej tkanki rozwijającej się w czaszce na mózg. Może mieć on zarówno charakter łagodny, jak i złośliwy i być nowotworem, jednakże niezależnie od tego jest on groźny dla życia, bowiem stanowi obcą dla organizmu strukturę uciskającą. Do najczęstszych przykładów guza mózgu należą ropień, tętniak, czy torbiel pajęczynówki. Najczęstszymi nowotworami mózgu są zaś glejaki i oponiaki.

Przyczyny

Wpływ na powstawanie i rozwój guza mózgu może mieć praca w charakterze chemika w rafinerii ropy naftowej, jak również narażenie na częsty kontakt z chlorkiem winylu. Także pracownicy przemysłu gumowego mogą czuć się zagrożeni. W przypadku potencjalnego wpływu używania telefonów komórkowych na rozwój guza mózgu opinie specjalistów są podzielone.

Objawy:

  • - silne i tępe bóle głowy,
  • - podwójne widzenie,
  • - zawroty głowy,
  • - problemy z chodzeniem, lub mową,
  • - nieprawidłowy puls.

 

Diagnoza

Rozpoznawanie guza mózgu jest możliwe dzięki tak specjalistycznym badaniom jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy też badanie rentgenowskie. Badaniem, które pozwala na skuteczne określenie charakteru guza jest mikroskopowe badanie drobnych elementów guza.

Leczenie

Możliwe jest usunięcie całego guza metodami chirurgicznymi, nawet jeżeli jest on położny głęboko. Jeśli nie można usunąć całego guza chirurgicznie, lub dochodzi do przerzutów w przypadku nowotworu, wówczas stosowane jest leczenie promieniami rentgenowskimi. Stosowana jest też chemioterapia polegająca na podawaniu leków do mózgu poprzez cewnik.

Osoby czytające o Guz mózgu - przyczyny i objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl