Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyGuzki Schmorla - przepuklina śródkostna
rozwiń
Fot. BrittanyC:::HaloPhotograp hy/CC/Flickr

Guzki Schmorla to przepuklina śródkostna, która znajduje się w głębi trzonu kręgu. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia płytki granicznej. Guzki Schmorla są jednym z objawów choroby Scheuermanna, w tym przypadku występują one centralnie. Zmiany te występują najczęściej w odcinku lędźwiowym oraz piersiowym kręgosłupa. Dysk ulega w tym przypadku uwypukleniu w stronę płytki granicznej.

Przyczyny

Istnieją jedynie hipotezy na temat występowania guzków Schmorla. Nikt nie ustalił jeszcze dokładnej przyczyny, która byłaby prawdziwa. Naukowcy domniemają jedynie, że tego typu zmiany mogą być spowodowane znacznym przeciążeniem kręgosłupa. Utożsamia się także guzki Schmorla jako jeden z objawów zwyrodnienia kręgosłupa. Przyczyny jednak tak naprawdę mogą być inne.

Objawy

W przypadku guzków Schmorla raczej nie występują żadne objawy. Mogą czasem zdarzyć się bóle kręgosłupa.

Diagnoza

Z racji tego, ze guzki Schmorla nie powodują żadnych objawów, zazwyczaj diagnozowane obywa się przypadkowo . Zdarza się to przede wszystkim podczas badań zwyrodnienia kręgosłupa czy też innych chorób kręgosłupa, które uważane są za przyczyny bólu. Badaniem, które jest w stanie wykryć zmiany tej postaci jest rezonans magnetyczny, ale również i tomografia komputerowa.

Leczenie

Podobnie jak w przypadku przyczyn leczenie także nie zostało konkretnie określone. Tak naprawdę nie wiadomo co jest najlepszym sposobem na pozbycie się tego oto schorzenia. Dlatego też aby złagodzić ból kręgosłupa zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii.

Osoby czytające o Guzki Schmorla - przepuklina śródkostna zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Guzki Schmorla - przepuklina śródkostna

amigo1105 / 79.184.169.* / 2015-01-21 21:22
Nie PRaWdA ! !