Money.plTechnologie dla biznesuChorobyHalitoza - rodzaje i diagnoza
rozwiń
Fot. STEFANOLUNARDI/iStockphoto

Halitoza (cuchnący oddech) jest to zjawisko nieprzyjemnego zapachu wydzielanego z jamy ustnej. Wynika to często z niedbałości o jamę ustną. Zapachy mogą być różne i tak samo zróżnicowane są ich przyczyny. Jednak najogólniej występującą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Przyczyna ta stanowi około dziewięćdziesiąt procent występowania halitozy. Zjawisko to możemy zaobserwować u co czwartej osoby naszej populacji.

Rodzaje zapachów i ich przyczyny oraz objawy:

  • - Zapach acetonu (zapach jabłka)- cukrzyca, objawy: zmęczenie, zapalenie gardła
  • - Zapach stęchlizny- wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, refluks żołądka (cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku)
  • - Woń ziemi oraz zepsutych jaj- niewydolność wątroby, marskość wątroby; objawy: czerwone plamki na ciele, zaczerwieniona skóra dłoni, zniekształcenie paznokci i palców u rąk, powiększone węzły chłonne
  • - Zapach ryby- niewydolność nerek (mocznica), objawy: drętwienie kończyn, senność, łuszczenie się skóry, nudności, niesmak, nie
  • - Nieładny zapach- choroby wywołane bakteriami, czyli zapalenie zatok, zapalenie gardła

 

Diagnoza

Początkowo osoba cierpiąca na halitozę musi dokonać odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz niezbędnych zabiegów dentystycznych. Jeżeli woń dalej nie przechodzi należy szukać przyczyny w układzie pokarmowym i wykonać badania pod kierunkiem wszystkich możliwych chorób wywołujących takie skutki. Aby zmniejszyć krąg poszukiwać lekarz przeprowadzi z tobą wywiad i określone objawy powinny być swoistą wskazówką.

Leczenie

Leczenie halitozy polega przede wszystkim na dotarciu do przyczyny oraz jej zlikwidowaniu.

Osoby czytające o Halitoza - rodzaje i diagnoza zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Halitoza - rodzaje i diagnoza

Karokarolinka / 188.166.121.* / 2016-12-20 09:21
W walce z halitozą higiena to nie wszystko. Często jej przyczyną jest brak równowagi kwasowo zasadowej w organizmie, a tego przyczyn może być wiele. Tak było w moim przypadku, a zlikwidować brzydki zapach i jego przyczynę udało mi się bardzo szybko z pomocą Halitofast. Pomocny tu jest cynk w nim zawarty. Natomiast zanim znalazłam ta przyczynę, to bardzo długo testowałam na sobie różne "skuteczne" sposoby, od past, płynów, po diety.