Money.plTechnologie dla biznesuChorobyHemochromatoza - cukrzyca brązowa
rozwiń
Fot. digital cat/cc/flickr

Hemochromatoza to choroba inaczej nazywana cukrzycą brązową lub brunatną. Najczęściej spowodowana jest nadmiernym wchłanianiem żelaza z treści pokarmowej. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób genetycznych. Zachorowalność dotyka co najwyżej trzy osoby na tysiąc zapytanych. Dziesięć procent ludzkości jest natomiast nosicielami wadliwych genów.

Przyczyny:

Jest to choroba dziedziczna, która występuje niezależnie od płci. Aby choroba mogła się rozwinąć wadliwy gen może być przekazany tylko od obydwu stron. Zdecydowanie częściej choroba pojawia się u mężczyzn. Osoby heterozygotyczne nie mają objawów lecz posiadają większe możliwości zachorowania na daną chorobę.

Objawy:

  • - zaburzenia układu sercowo- naczyniowego
  • - brązowienie skóry
  • - artretyzm
  • - pojawiające się zmęczenie
  • - u mężczyzn pojawia się bezpłodność
  • - brak energii do działania
  • - utrata popędu seksualnego

 

Diagnoza:

Przede wszystkim bardzo ważną czynnością jest wykonanie badań obrazowych. Wykonuje się badanie USG oraz tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pozwala stwierdzić to zwiększoną aktywność enzymów AspAT. Sprawdza się także stężenie żelaza i transferryny.

Leczenie:

Najskuteczniejszą metodą leczenia są upusty krwi. Wykonuje się ją w pomieszczeniach szpitalnych, gdyż ważna jest stała obserwacja chorego. Być może przypomina to stare leczenie, jednakże spuszczenie odpowiedniej ilości krwi zmniejsza stężenie żelaza w organizmie chorego. Należy także zmniejszyć spożywanie żelaza w diecie oraz czasami podaje się leki, które zmniejszają jego wchłanianie.

Osoby czytające o Hemochromatoza - cukrzyca brązowa zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl