Money.plTechnologie dla biznesuChorobyHermafrodytyzm czyli obojnactwo
rozwiń
Fot. Igorvoronchikhin/Dreamstime

Hermafrodytyzm, czyli bardziej potocznie znane nam jako obojnactwo czy też dwupłciowość oraz grynadromorfizm. Występowanie w jednym organizmie zarówno męskich jak i żeńskich narządów rozrodczych. Istnieje także możliwość występowania gruczołu obojnaczego, czyli takiego który wytwarza zarówno plemniki jak i jaja. Zjawisko to występuje u roślin wyższych, ale także i u bezkręgowców.

 

 

 

Przyczyny:

 


Hermafrodytyzm wśród roślin czy też bezkręgowców jest rzeczą naturalną. Jednak w przypadku występowania go u człowieka mamy do czynienia z wrodzonym zaburzeniem narządów rozrodczych, które jest wynikiem uwarunkowań genetycznych lub też hormonalnych.


Rodzaje obojnactwa u zwierząt:


Obojnactwo równoczesne- przykładem takiego organizmu jest na przykład tasiemiec. Tego rodzaju obojnactwo towarzyszy danemu organizmowi przez cale życie.
Obojnactwo okresowe- przykładem organizmu jest mszyca, zjawisko to zachodzi tylko i wyłącznie w określonych fazach rozwoju.
Obojnactwo warunkowe- występowanie na przykład u ropuch. Jeżeli usunie im się narząd płciowy to pojawi się drugi przeciwnej płci.
Obojnactwo pozorne- jest to zjawisko, które polega na tym, ze dany organizm posiada oba narządy rozrodcze jednak funkcjonuje tylko ten adekwatny do jego płci.
Obojnactwo potencjalne- jest to uwarunkowane różnymi czynnikami, a polega na tym, że organ rozrodczy może pełnić funkcję narządu męskiego lub żeńskiego w zależności od sytuacji oraz czynników temu sprzyjających.

Organizm, który posiada jednocześnie narządy męskie i żeńskie określany jest mianem gynandromorfu.

tasiemiec, hermafrodytyzm, obojnactwo, dwupłciowość
Osoby czytające o Hermafrodytyzm czyli obojnactwo zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl