Money.plTechnologie dla biznesuChorobyHiperkaliemia - przyczyny i objawy
rozwiń
Fot. lovleah/iStockphoto

Hiperkaliemia jest to choroba nazywana inaczej także hiperpotasemią. Charakteryzuje się ona występowaniem stężenia jonów potasowych K+. Jest to stan bezpośrednio niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Konieczna jest konsultacja lekarska. Ważne, aby odbyła się ona jak najszybciej. Stan ten powoduje zaburzenia w powstawaniu oraz rozchodzeniu się bodźców w komórkach.

Przyczyny:

Przyczyny hiperkaliemii bywają różne. Istotną z nich jest z pewnością nadmierna podaż potasu w organizmie, która występuje u osób z niewydolnością nerek. Pośrednie znaczenie może mieć także niedotlenienie tkanek, zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej oraz zaburzenie wytwarzania potasu przez nerki. Wszystkie te czynniki wpływają na wysokie stężenie jonów potasowych w organizmie ludzkim.

Objawy:

  • - pojawiające się zaburzenia pracy serca
  • - pojawienie się mrowienia
  • - uczucie splątania
  • - bradykardia
  • - porażenie i osłabienie mięśni
  • - pojawianie się skurczów dodatkowych

 

Diagnoza:

Najczęstszym sposobem rozpoznania choroby jest wykonanie badania EKG. Dodatkowo dokonuje się badania stężenia ilości potasu we krwi. Ważne jest, aby stwierdzić także właściwą ilość elektrolitów w organizmie. Dokładny wywiad lekarski jest także doskonałym sposobem na lepsze i dokładniejsze rozpoznanie choroby, przez co szybciej można podjąć właściwe leczenie w tej kwestii.

Leczenie:

Głównym celem leczenia jest usunięcie przyczyn choroby, czyli stosuje się leczenie przyczynowe. Podczas leczenia należy także spożywać mniejszą ilość potasu niż zazwyczaj. Istotne jest także monitorowanie pracy serca oraz odstawienie leków z grupy inhibitorów ACE.

choroby serca, hiperkaliemia, hiperpotasemia
Osoby czytające o Hiperkaliemia - przyczyny i objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl