Money.plTechnologie dla biznesuChorobyKolka - rodzaje
rozwiń
Fot. Gelpi Diaz/Dreamstime.com

Kolka to napad ostrych bólów w zatruciach lub ostrych zakażeniach pokarmowych. Spowodowane jest to przenikaniem kamienia przez wąski przewód lub mocnym skurczem mięśniówki jelit.

Rodzaje kolek:

  • - Kolka wątrobowa- dolegliwości bólowe w okolicach prawego podżebra. Jest to wynikiem nieprawidłowej diety, a więc między innymi spożywania alkoholu oraz tłustych potraw. W tego rodzaju kolce ból występuje podczas uderzenia. (objaw Chełmońskiego) oraz występuje ból spowodowany nadmiernymi skurczami woreczka żółciowego.
  • - Kolka nerkowa- są to objawy spowodowane niedrożnością drogi odpływu moczu z nerek. Zjawisko to najczęściej występuje w skutek kamicy nerkowej. Do objawów należy mocz z zawartością krwi, gorączka. W przypadku leczenia podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe.
  • - Kolka niemowlęca- jest to częsta dolegliwość u dzieci. Objawia się głośnym płaczem. Ustaje ona samoistnie w około czwartym miesiącu życia dziecka. Dotyczy to dzieci karmionych piersią jak i butelką. Aby nieco złagodzić ból niemowlętom podaje się herbatki na bazie koperku. Przyczyna występowania tej dolegliwości często jest nieznana, zazwyczaj łączy się to z zaburzeniem układu pokarmowego.
  • - Kolka moczowodowa
  • - Kolka jelitowa- jest to ból brzucha, który ma zmienne położenie. Wszystko zależy od tego w której części jelita zachodzi to zjawisko. Jest to spowodowane źle dobraną dietą. W tym przypadku stosuje się kompres rozgrzewający na brzuch oraz należy zmienić swoją dietę. Objawem jest silny napadowy ból brzucha.
  • - Kolka płucna
Osoby czytające o Kolka - rodzaje zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl