Money.plTechnologie dla biznesuChorobyKrew w kale
rozwiń
Fot. lovleah/iStockphoto

Obecność krwi w kale jest zawsze niepokojącym objawem i wymaga pełnej diagnostyki jelita grubego. Krew w stolcu może występować jawnie bądź w sposób utajony. Może być to ślad pozostawiony na papierze toaletowym, krew na stolcu, krew i skrzepy ze stolcem. Objaw ten występuje najczęściej przy chorobie hemoroidalnej, nowotworach łagodnych i złośliwych jelita grubego, chorobach zapalnych jelit, infekcjach przewodu pokarmowego i innych.

 

Przyczyny

 

- Hemoroidy – występowanie śladowej ilość świeżej żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym lub pokrywającej stolec. W niektórych przypadkach możliwe jest krwawienie z odbytu.

- Szczelina odbytu – występowanie niewielkiej ilości krwi na papierze toaletowym lub

pokrywającej stolec.

- Uchyłki jelita grubego -krwawienie żywoczerwoną lub zmieszaną ze stolcem krwią. W większości przypadków ustępuje samoistnie

- Nowotwory łagodne i złośliwe jelita grubego, polipy - niewielkie krwawienie - zabarwienie zależy od umiejscowienia zmiany lub krew utajona w kale

- Bakteryjne infekcje przewodu pokarmowego - wolny stolec z domieszką krwi

- Na skutek radioterapii - wolny stolec z domieszką krwi

- Zapalne jelit - krew ze śluzem

 

Badanie na krew w kale

 

Badania laboratoryjne na krew utajoną w kale określane są skrótem FOB (ang. Fecal Occult Blood) Testy wykrywają obecność w stolcu hemoglobiny lub enzymów, które ją przekształcają. W przypadku pozytywnego wyniku testu niezbędna jest konsultacja z onkologiem lub gastrologiem w celu znalezienia przyczyny krwawienia.

Osoby czytające o Krew w kale zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl