Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyKrwawienie podpajęczynówkowe - objawy
rozwiń
Fot. BeyzaSultanDURNA/iStockphoto

Krwawienie podpajęczynówkowe to krwawienie, które występuje w okolicach pomiędzy pajęczynówką, a opoką miękką mózgu. Powstaje ono zazwyczaj niespodziewanie i w wielu przypadkach jest efektem pękniętego tętniaka mózgu lub poważnych urazów głowy. Zazwyczaj krwotok ten jest traktowany jak udar. Jest to niezwykle rzadko występująca choroba. Częstość jej występowania wynosi około jedną osobę na dziesięć tysięcy przebadanych.

Przyczyny

W większości przypadków główną przyczyną jest powstanie tętniaka, co jest spowodowane poszerzeniem naczynia krwionośnego. W wielu sytuacjach następuje jego pęknięcie, przez co krwotok jest nagły i niespodziewany. Tętniaki powstają w wyniku wielotorbielowatości nerek lub w wyniku posiadania wady wrodzonej.

Objawy

  • - uczucie dużego i potężnego trzasku w głowie
  • - dezorientacja
  • - utrata przytomności
  • - w poważnych przypadkach następuje nagła śmierć
  • - pojawiają się wymioty i liczne mdłości
  • - paraliż jednej strony ciała

 

Diagnoza

Najczęściej wykonywane badanie to tomografia komputerowa. Badanie to ukazuje krew, która została wylana podczas krwotoku. Jeżeli jednak badanie to nie pokazuje dokładnego wyniku, wykonuje się punkcję lędźwiową. Dodatkowo ważne jest, że owe metody pozwalają zbadać, w którym miejscu znajduje się tętniak, bez wykonywania dodatkowych badań.

Leczenie

Najpewniejszą opcją jest leczenie operacyjne. Jest ono niezwykle ważne, gdyż pozwala zmniejszyć ryzyko kolejnego wylewu oraz ryzyko śmierci, które występuje w połowie przypadków. Trzeba następnie stosować także leczenie zapobiegawcze, gdyż w wielu przypadkach krwotok powraca, a to wiąże się z możliwością śmierci lub poważnych zaburzeń fizycznych utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Osoby czytające o Krwawienie podpajęczynówkowe - objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl