Money.plTechnologie dla biznesuChorobyLeczenie alkoholizmu
rozwiń
Fot. hidesy/iStockphoto

Ogólnie o chorobie


Alkoholizm jest chorobą społeczną polegającą na utracie kontroli w ilości spożywanego alkoholu. Dolegliwość charakteryzuje się fizycznym i psychicznym uzależnieniem od alkoholu. Uzależnienie psychiczne objawia się potrzebą spożywania alkoholu w celu uzyskania ulgi lub wyciszenia emocji. Uzależnienie fizyczne charakteryzuje się wzrostem tolerancji na ilość alkoholu oraz niemożnością przerwania picia

 

Przyczyny

 

Choroba alkoholowa może mieć różny charakter. Nadużywanie napojów alkoholowych może mieć swoje przyczyny w złej sytuacji materialnej, stresie, naciskowi środowiska na jednostki a także złą sytuacją rodzinną lub zdrowotną człowieka. Choroba jest skutkiem spożywania coraz większych ilości alkoholu w coraz mniejszych odstępach czasu. Nieleczona choroba nieuchronnie prowadzi do śmierci.

 

Objawy

 

- zmiana tolerancji na spożywaną ilość alkoholu,

- zaburzenia świadomości,

- dziury pamięciowe,

- drżenia rąk,

- obniżone poczucie własnej wartości,

- drażliwość, dreszcze, halucynacje występujące po odstawieniu alkoholu,

- głód alkoholowy.

 

Leczenie

 

Główną metodą leczenia osób uzależnionych od alkoholu jest terapia psychologiczna. Leczenie farmakologiczne jest tylko formą wspomagającą psychoterapię. Ma ono na celu poprawienie stanu psychicznego i fizycznego pacjenta, tak by ten mógł rozpocząć terapię. Leczenie farmakologiczne dotyczy następstw przewlekłego spożywania alkoholu (zatrucie alkoholowe, alkoholowy zespół abstynencyjny). Terapia psychoterapeutyczna jest procesem długotrwałym. Badania medyczne wykazują, że powrót do normalnego życia zabiera alkoholikowi przeciętnie od 8 do 10 lat.

Osoby czytające o Leczenie alkoholizmu zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl