Money.plTechnologie dla biznesuChorobyŁuszczycowe zapalenie stawów
rozwiń
Fot. cpradi/CC/flickr

Ogólnie o chorobie

Jest to zapalne schorzenie stawów, które występuje w przebiegu choroby, jaką jest łuszczyca. Najczęściej rozwija się w okolicach stawów międzypaliczkowych oraz bardzo często dotyczy ona tylko jednej strony. W przebiegu tejże choroby nie pojawia się czynnik reumatoidalny. Bardzo często zajmuje także inne elementy ciała m.in. oko i serce. Choroba ta może mieć bardzo różnorodny przebieg. Bywa tak, że występuje w postaci łagodnej, a bywa tak że stan chorego może być bardzo ciężki.

Przyczyny

Dokładna przyczyna tejże choroby nie jest na razie dokładnie znana. Wiadomym jest fakt, że dużą rolę odgrywa tutaj podłoże genetyczne oraz obniżona odporność organizmu, która w dużej mierze przyczynia się do łapania przez organizm wiele infekcji. Istnieją jeszcze inne czynniki, które także mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Są to urazy skóry i stawów oraz zakażenia bakteryjne oraz zakażenia wirusowe.

Objawy

  • - zapalenie stawów międzypaliczkowych
  • - zapalenie tęczówki i naczyniówki oka
  • - zapalenie palców co zmienia ich kształt
  • - niewielkie wgłębienia w paznokciach
  • - zapalenie stawów kręgosłupa
  • - uczucie zmęczenia oraz spadek nastroju

 

Diagnoza

Lekarz sprawdza najpierw czy w rodzinie chorego zdarzały się przypadki osób chorych na łuszczycę. Drugim elementem jest także sprawdzenie czy występuje zapalenie stawów oraz sprawdzenie obecności czynnika reumatoidalnego we krwi. Wykonuje się badanie fizykalne oraz badania krwi.

Leczenie

Leczenie odbywa się przede wszystkim na edukacji, kolejnym etapem jest także leczenie farmakologiczne, czyli podawanie choremu odpowiednich leków. Stosuje się także leczenie ortopedyczne lub chirurgiczne oraz ważnym elementem jest także rehabilitacja.

Osoby czytające o Łuszczycowe zapalenie stawów zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl