Money.plTechnologie dla biznesuChorobyMięsak Ewinga - nowotwór kości
rozwiń
Fot. Elfstrom/iStockphoto

Ogólnie o chorobie

Jest to nowotwór kości, nazywany inaczej guzem Ewinga. Najczęstsze osoby, które zapadają na tę chorobę to dzieci i młodzi dorośli. Dodatkowo choroba ta atakuje głównie chłopców. Choroba ta rozwija się w sposób szybki oraz w bardzo szybki sposób powstają przerzuty. Najczęściej występują one w szpiku kostnym i płucach. U dzieci jest drugim co do występowania nowotworem kości, w dodatku nowotworem szybkim i niebezpiecznym.

Przyczyny

Zdaniem specjalistów choroba ta ma pochodzenie nerwowe. Oznacza to, że wywodzi się niezróżnicowanych i pierwotnych komórek tkanki łącznej w zarodkowym szpiku kostnym. Guz wyrasta z jamy szpikowej kości. Nie wywodzi się także z układu współczulnego.

Objawy

  • - złamania patologiczne
  • - pojawiająca się anemia
  • - podwyższony stan OB.
  • - pojawienie się opuchlizny
  • - pojawiający się ból kości
  • - strata kilogramów
  • - podwyższenie temperatury ciała

 

Diagnoza

Podstawą postawienia właściwej diagnozy jest z pewnością biopsja guza oraz wykonanie badania histopatologicznego. Dodatkowo wykonuje się wiele badan obrazowych, aby mieć pewność co do postawienia właściwej diagnozy. Pozwala to na dokładne i nieomylne postawienie jakże ważnej diagnozy. Najlepiej, aby stało się to w szybkim tempie, gdyż choroba jest bardzo postępowa.

Leczenie

Można zdecydować się na leczenie polegające na chemioterapii. Jak wiadomo jest to forma leczenia stosowana przy wielu rodzajach nowotworów. Można jednakże zdecydować się także na jego wycięcie. W zależności od stadium choroby lekarz podejmuje właściwą decyzję co do przeprowadzenia odpowiedniej i właściwej formy leczenia.

Osoby czytające o Mięsak Ewinga - nowotwór kości zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl